Lukáš Kovanda: Trumpova kapitulace před Applem & spol. je malým vítězstvím pro Čínu

Americký prezident Donald Trump ruší cla u smartphonů, laptopů, čipů a další elektroniky. Lze to číst nejen jako ústupek vůči Applu a spol., ale i jako malé vítězství Číny, obchodní arcirivala Spojených států. A v pondělí se připravte na výrazný růst technologických akcií.
Nad americkými technologickými firmami a jejich akciemi se až do pátku smrákalo. Dokázaly ale Trumpa přesvědčit, aby je vyňal ze seznamu společností a odvětví, pro něž platí - ve vztahu k Číně - jeho nové clo 125 procent, a dokonce i ze seznamu těch, na které je vztaženo jeho univerzální 10procentní clo, uplatněné na dovoz prakticky z celého světa.
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA dnes navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
iPhony "made in USA" by byly třikrát dražší než ty z Číny. Apple k přesunu výroby nemá důvod
Zprávy z firem
Tyto celní sazby se totiž nově nebudou týkat telefonů, počítačů a další elektroniky či čipů (blíže viz tabulka).

V pondělí tak lze očekávat výrazný růst technologických akcií, motivovaný touto úlevou. I když nejistota ohledně dalších možných cel zcela nepomine. Navíc půjde o růst z ponížené základny, vždyť třeba akcie Applu jen v tomto měsíci spadly o 11 procent.
Pro Trumpa jde o určitou kapitulaci, pročež dané zrušení cel Bílý dům oznámil celkem potichu v pátek večer. Nejde jen o vstřícný krok vůči americkým technologickým firmám, ale vůbec poprvé od jeho lednového nástupu do Bílého domu také vůči arcirivalovi Číně. Celkem administrativa USA ruší zmíněná cla na 22 procent amerického dovozu z Číny, za takřka 102 miliard dolarů roční hodnoty (viz tabulka výše).
Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.
Trumpova cla doznala další změnu. Smartphony a notebooky se jim vyhnou
Money
Peking také nemeškal a Trumpa za zrušení cel chválí; že prý začíná napravovat své chyby. To je pro amerického prezidenta evidentně potupa. A Čína to ví. Ale ekonomické zákonitosti jsou na její straně.
Například Apple totiž vyrábí zhruba 75 procent své produkce právě v Číně, v případě iPhonů dokonce 87 procent. Pokud by Trump iPhony, iPady, Macy, AppleWatche či AirTagy od nových cel neosvobodil, Apple by byl ve vážné krizi.
Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy
Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?
Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra
Názory