Lukáš Kovanda: Útok na Kachovskou přehradu je pohromou pro ukrajinské zemědělství i ceny pšenice
V reakci na zničení Kachovské přehrady rostou světové ceny pšenice či kukuřice. Tento podle všeho ruský útok na ukrajinský civilní cíl je pohromou pro ukrajinské zemědělství, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Světové ceny základních zemědělských plodin v úterý výrazně zdražují, a to v reakci na zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Trhy se obávají zaplavení a poškození sýpek a sil na toku řeky Dnipro. Hrozí totiž rozsáhlé plesnivění uskladněného obilí a dalších zemědělských plodin. Ukrajina patří k předním světovým obilnicím.
Polské ministerstvo zemědělství dostalo od Evropské komise (EK) návrh týkající se prodloužení zákazu dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a do Bulharska. Na Twitteru to napsal šéf polského resortu zemědělství Robert Telus. Zákaz se týká ukrajinské kukuřice, pšenice, řepky a slunečnicových semen. Pšenice či kukuřice z Ukrajiny bude mít zákaz v EU na dalších pět měsíců
Politika
Termínové kontrakty na pšenici na burze v Chicagu stouply v reakci na zničení přehrady o zhruba tři procenta. Zdražily také termínové kontrakty na kukuřici.
Nejistota se stupňuje
Trhy se obávají nejen přímo zničení velkého objemu ukrajinské úrody, ale vnímají také to, že útok na přehradu představuje další stupňování již přes patnáct měsíců trvajícího konfliktu, jehož ukončení je tak tím pádem ještě ve hustší mlze. Stupňuje se proto tedy nejistota na světových trzích.
Dopad zničení přehrady bude trvalejší. List Kyiv Independent cituje z analýzy poradenské společnosti Agroanalysis, podle níž v důsledku destrukce vodního díla a souvisejícího nedostatku dodávek vody, který nyní bude zasažené oblasti dlouho sužovat, přijdou pouze pěstitelé zeleniny o 20 tisíc hektarů půdy.
Jen v Chersonské oblasti se tak objem produkce zeleniny vrátí do doby před zhruba pěti lety, během nichž se podařilo výrazně pokročit v rekultivaci tamní zemědělské půdy.
Další komentáře Lukáše Kovandy čtěte zde
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Z průzkumu Zemědělského svazu ČR vyplývá, že v Česku je aktuálně uskladněno 2,6 milionu tun obilí, meziročně o 40 procent více. Od podzimu minulého roku se v Česku prakticky zastavily obchody s pšenicí, upozornil svaz. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do zemí EU se z Ukrajiny od února loňského roku dovezlo meziročně desetkrát více pšenice, než je běžné. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už v pondělí uvedl, že zákaz dovozu - jako Slovensko, Polsko a Maďarsko - nechystá.Naše obilí budeme muset pálit, varuje svaz zemědělců před dovozem z Ukrajiny
Trhy