Lukáš Kovanda: Zdražování prohlubuje frustraci Čechů. Je čas konat, pane premiére
Ekonomická nálada Čechů dramaticky padá, je nejníže od roku 2012. Fialova vláda by měla vystupovat aktivněji, jinak mocně nahraje opozici.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku dramaticky padá. Podle dnešních čísel ČSÚ poklesla letos v dubnu nejníže od listopadu 2012 (viz zelená křivka v grafu). Veřejnost se bojí zdražování a také zásadního zhoršení ekonomické a vlastní finanční situace. Tak „blbá nálada“ z ekonomického hlediska nepanovala takřka deset let.
Naposledy srovnatelná frustrace obyvatelstva nastala v roce 2012, v době Nečasovy vlády. Tehdejší škrty ministra financí Miroslava Kalouska, jenž se jejich prostřednictvím snažil bojovat s dopady světové finanční a evropské dluhové krize, prohlubovaly frustraci obyvatelstva a jeho touhu po změně politické reprezentace. K té došlo o rok později, v roce 2013, kdy po pádu Nečasovy vlády započal politický vzestup Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Toto je varováním i současné Fialově vládě.
Pro Fialův kabinet nyní není varovný jen samotný pokles nálady spotřebitelů na desetileté dno, ale také dramatické tempo, v jakém se tento pokles odehrává. To skutečně nemá obdoby. Frustrace a strach lidí narůstají doslova každým dnem. Zatím jsou k Fialově vládě shovívaví, neboť ta se víceméně úspěšně stylizuje do role kabinetu, jenž napravuje škody napáchané garniturou předchozí, tedy Babišovou.
Také jsou lidé shovívavější kvůli válce na Ukrajině, jež způsobuje jejich určité semknutí, a to i semknutí s politickými lídry. Tyto nálady ale nevydrží věčně. Již v dohledné době lidé ze své spotřebitelské „blbé nálady“ začnou přímo vinit současnou vládu, což bude pochopitelně „vodou na mlýn“ opozici.
Fialův kabinet by měl s veřejností aktivněji komunikovat. Jeho určitá pasivita v ekonomicky stále složitějším čase je jen další nahrávkou opozici.
V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Počet vyrobených aut proto klesá. Za „starých časů“ by automobilky část pracovníků propustily, právě kvůli omezení výroby. Proč držet zaměstnance, kteří nic nedělají? Jenže „staré časy“ minuly – nyní se tisknou biliony peněz a prohlubuje se rekordně dluh, přičemž se vzniklé peníze shazují z pomyslných helikoptér mezi lidi i firmy.Tisknou se biliony peněz, ale není co za ně koupit. A to je inflace
Názory
Vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky, uvedl ve své kandidátské řeči na kongresu ODS její předseda a premiér Petr Fiala. Napravit má podle něj léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně vyvléci z ruské energetické smyčky.Premiér Fiala: Do pěti let se chceme vymanit z energetické závislosti na Rusku
Politika
Ministerstvo zemědělství začalo sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Podle šéfa rezortu Zdeňka Nekuly (na snímku) si obchodní řetězce započítávají extrémně vysoké marže. Monitorování situace má podle něj trvat tři měsíce. Na to, aby mu někdo vysvětlil, že marže nerovná se zisk, je to snad dostatečně dlouhá doba. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to pan ministr věděl předtím, než zdvihl „varovný prst“.Politický diář Jany Havligerové: Dohlédnou si politici na špičku nosu? Jak kdy
Názory