Američané mají z ruské invaze větší strach než Češi. A drahý benzín prohrává volby
Zprávy o vstupu ruských vojáků na východ Ukrajiny v úterý dominovaly titulním stranám novin i televizním zprávám. Jak moc se ale Američané zajímají o dění na východě Evropy? Více než by se mohlo zdát, jak píše náš zvláštní zpravodaj z USA.
Samozřejmě záleží na tom, koho se ptáte. Minimálně v Los Angeles se ale Rusko, Putin a Ukrajina často objevují v běžné konverzaci. Ano, běžné Američany sice více zajímá lokální ekonomika, zaměstnanost a rostoucí ceny všeho – od potravin po energie. Nedávný průzkum ale ukázal, že pouze jeden ze šesti Američanů si přeje účast amerických vojáků v jakémkoliv válečném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Vyhrocená situace na Ukrajině, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření samozřejmě mohou mít významný negativní dopad na české firmy, upozornil Svaz průmyslu a dopravy. Kterých firem a v jaké intenzitě se sankce dotknou je ale podle svazu zatím těžké hodnotit.
Sankce vůči Rusku ukrojí procento z růstu ekonomiky eurozóny. I Česko bude mít byznysové oběti
Money
Jenže eskalace konfliktu na okraji starého kontinentu by mohla mít vliv na už tak vysoké ceny energií a hnát ceny ropy – a benzínu – ještě výše. A drahý benzín jak známo ve Spojených státech prohrává volby. Názor, že Biden může za drahý benzín, není v USA nikterak vzácný.
Zajímavé je, že poslední měsíc jsem od svých amerických přátel vnímal větší strach z ruské invaze, než co bylo vidět doma v Česku. Někteří mi ve vší vážnost nabízeli možnost u nich bydlet, pokud by se prý situace vyhrotila natolik, že by bylo potřeba Evropu narychlo opustit.
Možná je to tím, že Američané vše – alespoň navenek –mnohem více prožívají. A je tu ještě jedna zajímává teorie, o níž se nedávno se mnou podělil jeden můj americký známý. Evropa a Evropané si toho v moderní historii prožili tolik, že jen zlomek údělu starého kontinentu by Spojené státy a její obyvatele dávno rozložil. Evropané mají zkrátka tvrdý kořínek a nějaká ruská invaze je jen tak nerozhází.
Sankce, které zatím Západ vůči Rusku uplatnil v reakci na uznání dvou povstaleckých republik na Ukrajině, jsou slabé. Jsou o tom přesvědčeny miliony investorů všude po světě. Akcie v Evropě nebo Americe totiž rostou. Jde spíše než o růst z úlevy o růst z rozčarování. Rozčarování z toho, že Západ zatím vůči Rusku postupuje jen měkce.Sankce proti Rusku jsou mírné. Alespoň soudě podle reakcí burz
Money
Nejbohatší z ruských oligarchů přišli vlivem burzovního propadu dohromady o více než 30 miliard dolarů (asi 691 miliard korun). Ztratili tak asi desetinu z jejich celkového majetku. A bude to víc, jen co se projeví sankce Západu. Aktuálně zatím nejvíce zchudl spolumajitel producenta plynu Novatek Gennadij Timčenko, který přišel o 6,5 miliardy dolarů, tedy asi o třetinu majetku, píše Bloomberg.Miliardy v tahu. Kdo z ruských oligarchů nejvíce zchudl?
Leaders