Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Petr Dufek: Nezaměstnanost plíživě narůstá už déle než rok. Na vině je slabší průmysl

Petr Dufek: Nezaměstnanost plíživě narůstá už déle než rok. Na vině je slabší průmysl
ČTK
Petr Dufek

Říjnová nezaměstnanost je v tomto měsíci nejvyšší za posledních osm let. Na přelomu roku nejspíš pokoří hranici čtyř procent, v lednu pak může atakovat 4,5 procenta.

Reklama

Počty nezaměstnaných a tím pádem i míra nezaměstnanosti v říjnu velmi mírně poklesly. Jde jen o malou úlevu před koncem roku, kdy nezaměstnanost pokoří hranici čtyř procent.

Mnohem zajímavější, než se dívat na kosmetický pokles obou ukazatelů, je srovnání s předchozími říjnovými výsledky. A tady už je vidět, že nezaměstnanost je v tomto měsíci nejvyšší za posledních osm let.

Fakticky – pokud připustíme více desetinných míst – je o čtyři desetiny procentního bodu vyšší než loni touto dobou a není na tom vlastně vůbec nic překvapivého.

Jak už pravidelně naznačují sezonně očištěná data, nezaměstnanost se plíživě zvyšuje už více než rok, zejména v důsledku propouštění v průmyslu, který pod tlakem slabých zakázek a vysokých nákladů optimalizuje svůj provoz.

Reklama

Nezaměstnanost sice narůstá, i když je v posledním měsíci o něco více volných pracovních míst. Problémem je, že volné pozice obvykle vznikají nejvíce tam, kde je i málo uchazečů o práci.

Vzhledem k tomu, že jde převážně o hůře placená místa pro méně kvalifikované lidi, je obtížně představitelné, že se tím podpoří pracovní migrace.

Se svými cenami bydlení se Praha asi nestane dostupným místem pro uchazeče o práci třeba skladníka či pomocného dělníka ze severní Moravy.

Kliment z KPMG

Pavel Kliment: Ceny bytů porostou. Ne tak rychle jako nájemné

Česko trpí nedostatečnou výstavbou. Každý rok by jen v Praze byla potřeba 20 tisíc nových bytů, což se ani zdaleka neděje. Tento deficit je natolik alarmující, že zasahuje nejenom segment vlastnického, ale i nájemního bydlení. Proč se v tuzemsku staví málo a jak to napravit? Porostou ceny bytů v příštím roce? A jak se bude vyvíjet nájemné? Celý rozhovor s Pavlem Klimentem najdete v tištěném magazínu Realitní Club.

Přečíst článek

Na přelomu roku nejspíš nezaměstnanost pokoří hranici čtyř procent, v lednu pak může atakovat 4,5 procenta.

Přesto všechno si ČR udrží pozici mezi zeměmi s nejnižší nezaměstnaností v rámci EU.

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Lukáš Kovanda: Proč mají Češi nízké mzdy? Bojí se měnit práci

Nejlepší způsob, jak si říci o přidání, je změnit práci. Stará známá pravda se nyní dočkala kvantifikace v podobě studie ministerstva práce a sociálních věcí. A hle! Klíčový důvod poměrně nízkých českých mezd je odhalen.

Přečíst článek

Peněženka, ilustrační foto

Češi si stále „připadají chudí“. I tak soukromá spotřeba táhne celou ekonomiku

Poprvé za dva roky zrychlil meziroční růst HDP v letošním třetím čtvrtletí nad jedno procento. Ukazují to čerstvá data statistiků. Růst byl tažen soukromou i vládní spotřebou. A taky zahraniční poptávkou.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Nezaměstnanost je nízká. Až na mladé lidi, bez práce jich je nejvíce za osm let

Lukáš Kovanda: Nezaměstnanost je nízká. Až na mladé lidi, bez práce jich je nejvíce za osm let

Přečíst článek
Nezaměstnanost v Česku dál klesá

AKTUALIZOVÁNO: Nezaměstnanost v Česku po čtyřech měsících stoupla. Na úřadech se v létě hlásí lidé ze školství

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme