Peníze nebo příroda? Kauza Senohraby odhaluje, jak se v Česku rozhoduje o krajině

Plánovaná výstavba obytného komplexu na severním okraji středočeské obce Senohraby se dostala do středu pozornosti nejen místních obyvatel, ale i ochránců přírody.
Senohraby se staly dalším příkladem toho, jak se v Česku rozhoduje o územním plánování. Nejdříve krajské úřady chránily přírodu, pak ale otočily a umožnily výstavbu. Proč? Role developera Metrenia a jeho vliv na rozhodovací procesy vyvolávají pochybnosti. Kdo skutečně stojí za změnou územního plánu a proč se ochrana krajiny v tomto případě zdá být až druhořadým tématem?
Krajský úřad změnil názor bez vysvětlení
Senohraby jsou malou středočeskou obcí, kde se v posledních měsících odehrává až podezřele rychlý vývoj. Na jedné straně je developerská společnost Metrenia, která chce postavit osm domů. Na druhé straně místní obyvatelé, kteří upozorňují na zásadní problémy – výstavba by podle nich mohla zničit ekologicky cennou oblast a způsobit přetížení čistírny odpadních vod.
Dne 16. srpna 2022 Krajský úřad Středočeského kraje potvrdil, že územní plán chrání přírodu a výstavba zde není možná. Pak se ale něco změnilo. 9. listopadu 2022 stejný úřad povolil změnu územního plánu, přestože argumenty pro ochranu krajiny zůstaly stejné.
Tlak developera a sporné rozhodnutí zastupitelstva
Usnesení č. 12/2023 ze dne 2. března 2023 dokládá, že zastupitelstvo rozhodlo o změně územního plánu v režimu zrychleného projednání podle § 55a stavebního zákona. V praxi to znamená, že se proces výrazně urychlil a snížila se možnost podrobného přezkoumání.
„Tento případ jasně ukazuje, jak snadné je obejít regulace a jak slabou roli hraje veřejný zájem proti silným finančním skupinám,“ říká právník Jiří Duba.
Ekologická škoda: Ohrožení chráněných druhů a zánik biotopu
Změnou územního plánu dojde ke zničení interakčního prvku IP1 – V žlábkách, který slouží jako důležité útočiště pro několik zvláště chráněných živočichů. Ohroženy budou především netopýr řasnatý (Myotis nattereri), mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), čolek obecný (Lissotriton vulgaris), lejsek šedý (Muscicapa striata) a slepýš křehký (Anguis fragilis).
Součástí projektu je rovněž vykácení stovky vzrostlých stromů, čímž dojde ke ztrátě přirozených hnízdišť a migračních tras těchto druhů. Přesto krajský úřad ve svém novém stanovisku tvrdí, že výstavba „nebude mít závažný dopad na krajinu“.
Co bude dál?
Zastupitelstvo se proti žádostem místních postavilo a v Usnesení č. 56/2023 z 31. srpna 2023 zamítlo pokus o revokaci změny územního plánu.
Senohraby jsou tak nejen bojem o osm domů, ale symbolem toho, jak v Česku funguje rozhodování o krajině. Rozhodnou o jejím osudu úřady, nebo vliv silných investorů?
Autorem je David Jareš, nezávislý publicista
Ve středočeských Senohrabech se zvedla vlna odporu proti developerskému projektu u lesa.
Obyvatele Senohrab nadzvihla výstaba domů u lesa
Reality
Po Karlíně by firmy chtěly sídlit také na Pankráci či na Smíchově, kde vzniká mnoho nových prostorů a služeb, vyplývá z dat realitně-poradenské společnosti 108 Real Estate.
Vysněný Karlín. Pražská čtvrť láká firmy službami i příznivějším nájmem
Reality