Petr Dufek: Postcovidový restart nikde. Jen intenzivnější pesimismus spotřebitelů i firem
Nejenom český, ale unijní průzkum nálad potvrzuje zhoršení podnikatelského a spotřebitelského sentimentu. V případě spotřebitelů jsou negativní výsledky nálad srovnatelné se situací na začátku pandemie v roce 2020, v případě podnikatelů jsou výrazně lepší než tehdy, ale i tak se měsíc od měsíce zhoršují.
Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli.
Zatímco současnost hodnotí firmy pozitivněji než třeba před měsícem, obavy z budoucnosti zhoršují jejich očekávání pro další měsíce. Tomu odpovídá i zvýšený index nejistoty, který se už na začátku války na Ukrajině výrazně zvýšil. Místo očekávané úlevy po dvouletém období covidu přišlo období válkou a inflací vybuzené nejistoty.
Budoucnost mají firmy zatím spojenou s nižší zaměstnaností a vyššími cenami, i když inflační očekávání poněkud ustoupila – s výjimkou obchodu – ze svých maxim. Přesto i nadále zůstávají inflační očekávání pod vlivem zpráv o vývoji cen energií, surovin, dopravy výrazně nad dlouhodobým průměrem.
Hlavní ekonomka Světové banky (SB) Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Hlavní ekonomka Světové banky: Fed zaspal. Globální recesi už se nejde vyhnout
Money
ČR není z pohledu vývoje nálad výjimkou
Při pohledu na výsledky českého průzkumu asi nepřekvapí, že sentiment v průmyslu poklesl a že výsledky, pokud jde o zakázky a zaměstnanost jsou výrazně slabší, než by odpovídalo postcovidovému restartu… zatímco inflační očekávání zůstávají i nadále vysoká.
Opatrnější jsou už ve svých výhledech i firmy ve službách, které přehodnotily očekávanou poptávku směrem dolů, zatímco dál počítají se zvyšováním cen i nabíráním nových pracovníků. Zajímavé jsou i výsledky průzkumu v obchodě, kde podnikatelé zůstávají poměrně dost optimisticky naladěni – pokud jde o následující měsíce – a to i navzdory předpokládanému dalšímu růstu prodejních cen.
Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva
Money
Celkově průzkum důvěry napříč EU ukazuje, že z budoucnosti mají obavy především spotřebitelé. Jejich očekávání budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, uvádí zpráva Evropské komise. Konkrétně, index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice pak klesl o dva body na 94,6 bodu.
Navíc i inflační očekávání spotřebitelů zůstávají velmi vysoká, a proto nelze předpokládat, že by se v takovém rozpoložení hrnuli nakupovat. Platí to i pro ČR, kde se na domácí poptávku letos nelze s ohledem na pokles kupní síly obyvatel vůbec spoléhat. Zvlášť, když velká část obyvatel ještě netuší, kolik si v zimě připlatí jen za energie.
Životní úroveň Čechů prudce padá. Domácnosti hodnotí svoji ekonomickou situaci podobně jako za minulé krize před více než deseti lety. Polovina lidí dotázaných v květnovém průzkumu agentury STEM uvádí, že nemůže vyjít se současným příjmem. Dvě pětiny se děsí budoucnosti v podobě dalšího zdražování. Průzkum: Polovina Čechů žije od výplaty k výplatě. Další zdražování může mít fatální následky
Money