První signály z byznysu po „Liberation day“: Je vidět pokles exportu, ale nejde o žádné drama

Trhy se včera oklepaly z masivních pondělních výprodejů poté, co Donald Trump řekl, že nehodlá předčasně odvolat šéfa Fedu Jeroma Powella. Je to však trochu podobná „písnička” jako v případě odložených recipročních cel, píše v komentáři hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Americký prezident od reciprčních cel ustoupil až po extrémním tlaku trhů (a pravděpodobně i lokálního byznysu), je však dál přesvědčený, že vysoká cla jsou pro Spojené státy správnou cestou. A pravděpodobně bude usilovat v budoucnu o jejich další zvýšení.
Šéfa amerického Fedu sice v tuto chvíli nechce odvolat, ale spíše proto, že by vstupoval do zdlouhavých právních sporů s nejistým výsledkem a Powellovi stejně příští rok mandát vyprší. To však neznamená, že nebude dál tlačit na americký Fed, aby snižoval úrokové sazby – je nadále přesvědčen, že Fed má ekonomice „pomoci” nehledě na pro-inflační dopad jeho masivní celní ofenzívy.
Americký prezident Donald Trump očekává, že se dohodne s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, takže se vysoká dovozní cla výrazně sníží, ačkoli nulová nebudou. Řekl to novinářům v Bílém domě, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Trump zároveň prohlásil, že pokud Čína s obchodní dohodou souhlasit nebude, stanoví podmínky Spojené státy.
Trump: S Čínou se na clech rychle dohodneme. Dopadne to dobře
Money
Sečteno, podtrženo, Donald Trump u Fedu stejně jako u cel pouze ustupuje z nejextrémnějších pozic, ale nemění směr svého uvažování. Negativní hospodářské dopady skrze slabší zahraniční obchod a pokles investiční aktivity na sebe pravděpodobně nenechají dlouho čekat.
Trhy proto začnou v nejbližších týdnech kromě „povinné četby” sociálních sítí Donalda Trumpa luštit také první výsledky dubnových podnikatelských nálad. Právě na nich by se mělo ukázat, jak hluboký zásah dostala investiční a exportní důvěra.
A dnes dostáváme první ochutnávku indexů nákupních manažerů z Japonska a Evropy, zítra se přidá střední Evropa a další významné asijské ekonomiky včetně Koreji. Investoři by měli sledovat zejména dopad do subindexu zahraničních objednávek – v uplynulém měsíci právě tam zažily největší poklesy Kanada a Mexiko, které jsou před ostatními zeměmi v lehkém předstihu.
Cla Donalda Trumpa nedávají od začátku do konce smysl, říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a poradce premiéra. Cla byla tématem podcastu Realitního Clubu, protože se mohou promítnout i do cen bydlení v Česku. „Je zarážející, že na takto vrcholné úrovni se prosadí takto hloupý názor, podle kterého se má změnit celý mezinárodní obchod.“
Když Trumpova cla srazila trhy, vznikla obrovská příležitost k investicím, říká ekonom Křeček
Reality
První ranní zprávy z Japonska zatím přinášejí trhům spíše lehkou úlevu – přes viditelný pokles nového exportního byznysu zatím celková důvěra v ekonomice zůstává relativně příznivá (zejména díky sektoru služeb). Z Evropy jsou zprávy o něco horší. Nálady v průmyslu se sice v Německu ani ve Francii nijak výrazně nezhoršily (včetně nových objednávek), celkově ovšem zůstávají na nízkých úrovních a mají již negativní přesah na trh služeb. I tak se zatím jednoznačně nejedná o tak výrazný šok, jakému čelí sousední Kanada a Mexiko, což se může v nejbližších seancích euru líbit…

Americká cla mohou zpomalit český hospodářský růst, není ale pravděpodobné, že by způsobila také rychlejší růst spotřebitelských cen. Riziko takzvané stagflace, tedy hospodářské stagnace za zvýšené inflace, panuje především ve Spojených státech. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. Za nízké považuje riziko inflace v Česku kvůli americkým clům i ministerstvo financí.
Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí
Money