Stanislav Šulc: Vláda protlačila nenáviděný balíček. Určitě přinese zdražení i růst daní. A snad i úspory
Vláda uspěla. Prosadila svůj „konsolidační balíček“, který v následujících dvou letech přinese úspory ve veřejných financích ve výši až 150 miliard korun. Tedy alespoň snad. Co ovšem balíček přinese zcela určitě, je růst daní a zdražování. Tak snad vláda ví, co prosadila.
Před balíčkem jsme si všichni rovni. A někteří jsou si rovnější. To jsme psali krátce před startem poslaneckých prázdnin, kdy vláda definitivně ukázala, co vlastně v jeho konsolidačním balíčku bude. Rovnějšími se tehdy stali vinaři a nakladatelé, kteří dostali úlitbu v podobě daňových úlev, naopak ťavku dostali téměř všichni prodejci zboží, protože většina zboží se přesunula definitivně do základní, tedy 21procentní sazby, ačkoli doposud někteří spadali do snížené, tedy 15procentní sazby. A část z nich dokonce do 10procentní.
Ale rovni jsou si všechny firmy bez výjimky, protože korporátní daň se zvýší z 19 na 21 procent.
A plakat budou i obyčejní lidé, protože se daň z nemovitostí v průměru zvýší o 1,8 procenta.
Vládní opatření na vyvážení dopadů inflace se občas opravdu nepovedou. Aktuálně to v přímém přenosu můžeme sledovat u návrat spotřební daně na předválečnou úroveň. Akt, který vynese stamiliony do státního rozpočtu, dokázal ještě něco jiného: další zpomalení poklesu inflace.Stanislav Šulc: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. To by si občas měla připomenout vláda Petra Fialy
Názory
Kritika ze všech stran
Stalo se zvykem si na balíček stěžovat. A to hned z několika stran. Ekonomové a část politického spektra připomínají, že balíček nic neřeší, je příliš jemný a strukturální problémy české ekonomiky se nijak nevyřeší. A mají pravdu.
A pravdu mají i zastánci „lidiček“, tedy ti, kdo říkají, že balíček neúměrně dopadá na peněženky obyčejných lidí. Těm totiž většina zboží zdraží, a navíc balíček obsahuje také několik škrtanců v aktuální sociální politice.
Slováci směřují k vládě, která bude mít tři výhody – pohodlnou většinu, relativně jasné ideové ukotvení a bude složená jen ze tří stran, což slibuje jakous takous stabilitu. Tedy samozřejmě až do první roztržky. To, že Peter Pellegrini zklamal liberálně smýšlející část českých komentátorů, je poměrně malá cena.Stanislav Šulc: Pelé zklamal Čechy. Slovákům to je ale jedno
Názory
Lepší něco než nic
Opatrné chvály na adresu vlády a balíčku se dopouští jen pár lidí. Je to část ekonomů, část lidí z byznysu, kteří chtějí dávat na odiv svou vyšší ekonomickou zodpovědnost vůči budoucnosti. Jejich postoj lze shrnout větou: „Lepší něco než nic.“
Mnoho jich není. Ale pro dobro vlády a blaho veřejných financí doufejme, že nakonec právě oni budou mít pravdu. Protože jinak to bude znamenat finální porážku stávající vládní koalice v příštích volbách.