Stanislav Šulc: Zasněžování kopců je v dnešní situaci slušně řečeno zvěrstvo
Ještěd se nejspíš stane prvním tuzemským kopcem, který přivítá lyžaře. A to ještě ani nezačalo pořádně mrznout. Odstartovalo totiž zasněžování, které je kontroverzní v jakékoli době, ale v současnosti je již vyloženě absurdní.
Provozovatelé skiareálů se dostali zcela nezaslouženě do velkých problémů v posledních dvou letech kvůli pandemii a z dnešního pohledu absurdním uzávěrám. Stalo se tak v době, kdy hned několik velkých vlekařů investovalo opravdu hodně peněz do zkvalitnění služeb. A už dnes je téměř jisté, že návratnost investic bude mnohem delší, než jaké byly plány. Pokud se investice vůbec někdy vrátí.
A snad je i pochopitelné, že se skiareály pokusí hojit při první (doufejme) bezcovidové sezoně. Možností mají celou řadu. Zdražit skipasy je téměř povinnost, taktéž svařáky v boudách, o smažáku s hranolky nemluvě.
Na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny plynu v Evropské unii, se v úterý obchodoval plyn za zhruba 120 eur za megawatthodinu. Jedna z největších amerických bank Goldman Sachs očekává, že tato cena v prvním čtvrtletí roku 2023 klesne na 85 eur za megawatthodinu. Poté ovšem zamíří opět prudce nahoru. Stále proto existuje velký tlak na evropské lídry, aby zajistili dodávky plynu i ve střednědobém horizontu, napsal server CNBC.Cena plynu klesne o třetinu, míní Goldman Sachs. EU získala dočasnou převahu nad Ruskem
Money
Nicméně tu je přinejmenším jeden moment, který už trochu zavání hazardem. A to je zasněžování sjezdovek.
To je problematické vždycky, zvláště když při jarním tání většina sněhu roztaje a způsobí v podhůří lokální povodně. V současné situaci, kdy jsou energie kvůli válce na Ukrajině nesmyslně drahé, však jde o slušně řečeno blbost.
I podnikání má etické limity
Samozřejmě je to rozhodnutí každého provozovatele, takže i letos se zasněžovat bude. Nicméně zasněžovat ve chvíli, kdy je více než deset stupňů, je krok vyloženě absurdní. A nejde ani o technologii, která to umožňuje. I u technologií totiž platí, že to, že něco lze dělat, ještě neznamená, že se to skutečně udělat musí.
V současné době se čím dál častěji skloňuje symbolický, či řekněme morální rozměr podnikání. A v tomto ohledu se zasněžování kopců obhájit nedá. Poselství, které tím skiareály vysílají lidem, je totiž opravdu podivné.
Politici a domácnosti se kvůli omezování ruských dodávek obávají nadcházející zimy, nedostatku energií a jejich vysokých cen. Příští zima ale bude ještě horší, varují šéfové mocných ropných a plynárenských společností. Vlády by se proto měly připravovat na ještě větší demonstrace a stávky, než jaké se v poslední době konaly ve Francii, Německu či Česku, napsal server CNBC.Až příští zima bude kritická. Kdy už skutečně nebude ruský plyn, varují energetici
Money
Na přelomu roku zaznamenaly mnohé měřící stanice v tuzemsku teplotní rekordy, dobře rozjetou sezonu v areálech Tatry Mountain Resorts to ale zásadně nepoznamenalo. „Úbytek návštěvníků na přelomu roku a v prvních dnech ledna je zcela běžný. Vlivem počasí je sice propad o něco větší, než jsme čekali, ale věříme, že se zima i lyžaři brzy vrátí,“ říká ředitel operativy společnosti Tatry Mountain Resorts Čeněk Jílek, která provozuje skiareály a turistickou infrastrukturu na Slovensku, v Česku, v Rakousku a Polsku, mimo jiné střediska ve Špindlerově Mlýně nebo Liberec-Ještěd.Je teplo, přesto má Špindl nejlepší lyžařskou sezónu za šest let, říká Čeněk Jílek
Zprávy z firem