Tereza Zavadilová: Zrušení EET? To je ale hloupý krok
Současná vláda Petra Fialy dokazuje, že ani ona neumí odolat lákadlu laciných populistických kroků. Snaha zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET) tomu aspoň nasvědčuje. Není k tomu totiž žádný racionální důvod.
Když Sobotkova vláda před šesti lety s EET přišla, vyvolalo to velké kontroverze. Očekávatelně. Podnikatelé museli měnit své systémy, digitalizace mnoha procesů nebyla zdaleka na současné úrovni, nové pokladny stály pár tisícovek, což u podniků s malými tržbami skutečně mohlo znamenat velkou zátěž.
Symbolem odporu proti zavedení EET se staly „malé venkovské hospody”, které kvůli evidenci tržeb dokonce musely zavřít. Už se neříkalo, že tyto hospody (či obchody) do té doby žily z toho, že úřadům nepřiznávaly, a tedy ani nedanily tržby. Tedy žily v šedé ekonomice. Spousta podnikatelů i ze sektoru pohostinství a služeb ve finále EET přivítala - třeba i proto, že je personál nemohl tak jednoduše okrádat.
Babišova opozice ráda ukazovala na EET jako na příklad šikany podnikatelů. Evidence tržeb ale narovnala podmínky pro všechny - pro podnikatele, kterým jdou peníze přes účet a úřady na ně vidí, i pro ty, které je vybírají cash.
Smyslem státu není pomáhat šedé ekonomice. A podnikatelé si na EET už dávno zvykli. Jestli nějaké pololegální hospody a obchody tehdy zkrachovaly, po šesti letech se neoživí.
Současná vláda Petra Fialy dokazuje, že ani ona neumí odolat lákadlu laciných populistických kroků. Snaha zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET) tomu aspoň nasvědčuje. Není k tomu totiž žádný racionální důvod.Tereza Zavadilová: Zrušení EET? To je ale hloupý krok
Názory
Kvůli specifickému případu tuzemské pobočky ruské banky Sberbank se mezi populací šíří zvěsti, že by i jiné banky mohly mít problémy se zvýšeným zájmem o výběr vkladů. České banky jsou v dobré kondici, píší ve společném prohlášení Česká národní banka a Česká bankovní asociace.České banky jsou stabilní, vyvracejí šeptandu ČNB a Česká bankovní asociace
Money
Již tak závratná rychlost zdražování pohonných hmot v ČR se ještě zvyšuje. Benzín včera přes noc zdražil o 1,70 koruny na litr, nafta o 2,15 koruny. Rekordy. Za poslední měsíc litr nafty zdražil skoro o 12 korun. Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže. Provozovatelé čerpaček to odmítají. Pohonné hmoty každopádně rychle zdražují k úrovni 50 korun za litr.Všem dopravcům v Česku teď hrozí krach. Chtějí, ať vláda zruší spotřební daň z pohonných hmot
Zprávy z firem