Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Trh nedýchá před dnešním projevem šéfa Fedu v Jackson Hole

Trh nedýchá před dnešním projevem šéfa Fedu v Jackson Hole
Profimedia
 nst
nst

Blíží se začátek školního roku, což značí, že globální trhy opět upínají pozornost do amerického Jackson Hole, kde se koná tradiční slet centrálních bankéřů a kde často zaznívají velmi důležité výroky, jež avizují klíčové změny v nastavení měnové politiky. Mohlo by tomu být tak i dnes, kdy v 16 hodin našeho času vystoupí s projevem šéf americké centrální banky Jerome Powell.

Reklama

Od Powella se tentokrát čeká, že neformálně vyhlásí vítězství Fedu nad vysokou inflací a připustí, že by bylo vhodné zahájit cyklus snižování úrokových sazeb, resp. postupně začít odbourávat měnovou restrikci, kterou centrální banka nyní aplikuje. Všeobecně se přitom počítá s tím, že v projevu bude zmíněn odklon od inflačního problému a přesun pozornosti k druhé noze duálního mandátu Fedu, kterým je plná zaměstnanost a tedy trh práce.

Pro finanční trhy bude přitom klíčové jak bude Powell interpretovat a především akcentovat fakt, že míra nezaměstnanosti letos vzrostla z lednových 3,7 procenta na červencových 4,3 procenta. Ačkoliv současná míra nezaměstnanosti není nikterak alarmující, tak bude důležité zdali se Powell nějak vyjádří k tempu, jímž se zvyšuje, resp. zdali z jeho projevu bude cítit nervozitu.

Pokud pak jde o interpretační rovinu aktuálního nárůstu nezaměstnanosti, tak bude důležité zdali jej Powell bude vysvětlovat ochlazujícím růstem, anebo připustí i jiná vysvětlení. Například takové, že současný posun míry nezaměstnanosti může souviset s velmi silnou imigrací, která způsobuje, že se na trh práce tlačí masy nových adeptů, který není schopen absorbovat. Dodejme, že pokud by platila tato hypotéza, tak to má důležité implikace pro měnovou politiku, neboť ta by nemusela na tento “strukturální” (a pravděpodobně dočasný) nárůst míry nezaměstnanosti reagovat.

Pochopitelně z pohledu tržního nastavení bude nejzajímavější zdali šéf Fedu vyšle nějaké konkrétnější signály směrem nadcházejícím zasedáním z nichž by se dalo vyvodit jak agresivní by Fed na počátku cyklu snižování sazeb mohl být. Přesněji řečeno zdali jsou úvahy o tom, že by Fed začal v září “padesátkou” (tj. snížil sazby o 50bps) realistické, či o jakém tempu odbourávání restrikce vedení Fedu uvažuje (např. redukce sazeb na každém zasedání). Zde se obáváme, že Powell nebude chtít příliš specifický, což může být s ohledem na poměrně holubičí nastavení dolarové výnosové křivky interpretováno jako mírně jestřábí výstup.

Reklama

Autorem komentáře je analytik ČSOB Jan Čermák

Na konferenci centrálních bankéřů z celého světa v Jackson Hole ve Wyomingu v roce 2017 se setkali tehdejší šéfka Fedu Janet Yellenová, tehdejší šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a Haruhiko Kuroda, šéf Bank Bank of Japan.

Začíná Jackson Hole a trhy doufají

Konec prázdnin bývá navzdory tomu, že se jedná o období bankovních dovolených, zajímavým obdobím. Tradičně v tomto čase totiž pobočka kansaského Fed pořádá sympozium finančníků a centrálních bankéřů. Ti se sjíždějí do městečka Jackson Hole, píše analytik SAB Finance Tomáš Kudela.

Přečíst článek

Jerome Powell vysvětluje kroky Fedu po posledním zasedání americké centrální banky

Fed začíná znervózňovat investory i Bidena. Snížení sazeb v nedohlednu

Pokles bitcoinu, řady technologických akcií, konec růstu zlata. Investiční klima se v posledních dnech zhoršuje. A zejména u více spekulativních aktiv, jako jsou kryptoměny či růstové akcie, bude nejspíš situace nadále špatná. Důvod? Americký Fed ještě více zamlžil, kdy začne konečně snižovat sazby. To přitom bude mít dopady na americké volby, řady trhů včetně rozvíjejících se zemí.

Přečíst článek

Reklama

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin se po „jestřábím“ Powellově projevu vrátil pod psychologickou hranici 20 tisíc dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme