Trump se nečekaně brzy rozmáchl k razantnímu celnímu úderu. A nejen na Čínu, ale i na své sousedy
Naděje, že zvolený americký prezident Donald Trump se cly couvne, bere zasvé. Překvapivě brzy se rozmáchl ke svému prvnímu úderu, jímž – ještě překvapivěji – míří ponejvíce na své sousedy.
V noci na dnešek na své sociální síti Social Truth oznámil, že hned ve svůj první den v Bílém domě může Čína počítat s dodatečným clem ve výši 10 procent, které se přičte k jakémukoli dalšímu dodatečnému clu. Nečekaně těžký úder pak tedy ovšem čeká sousedy Spojených států, Kanadu a Mexiko. Trump hodlá uvalit 25procentní clo na veškerou dováženou produkci z těchto zemí.
Tuto sadu cel však nemotivuje přílišný schodek obchodu USA s uvedeným trojlístkem zemí, nýbrž Trumpova snaha potírat pašeráky fentanylu a imigraci. Zvolený prezident USA chce přimět Peking, aby dodržel svůj závazek trestat smrtí pašeráky drogy.
Zvláštní americký vyšetřovatel Jack Smith požádal federálního soudce, aby se dále nezabýval obžalobou Donalda Trumpa z pokusu zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Zdůvodnil to tím, že Trump se v lednu vrátí do funkce hlavy státu. Informují o tom agentury Reuters a AP, které připomínají dlouhodobou politiku amerického ministerstva spravedlnosti, jež chrání úřadující prezidenty před stíháním.Trumpovu kauzu už neřešte, vyzval vyšetřovatel americký soud
Politika
Boj proti fentanylu
Drogy jsou Trumpovi motivem i při chystaném uvalení cel na Mexiko a Kanadu, neboť z těchto zemí prý proudí do USA tisíce vetřelců, kteří přicházejí se zločinem a právě omamnými látkami.
Cla mají být v platnosti tak dlouho, říká Trump, dokud budou do USA proudit drogy, zejména zmíněný fentanyl, a dokud bude přes sousední země pokračovat invaze imigrantů.
Desetiprocentní clo na Čínu se může zdát nízké, neboť v kampani Trump sliboval clo šedesátiprocentní. Proto ale ujišťuje, jak je uvedeno výše, že desetiprocentní clo „se přičte k jakémukoli dalšímu dodatečnému clu“. Tato sada cel, zaměřená na potírání drog a imigrace, zkrátka nevylučuje cla další.
V reakci na Trumpovu pohrůžku výrazně oslabuje mexické peso, kanadský dolar (ten až na čtyřleté minimum), ale také třeba česká koruna. Ukazuje se, že Trump se vskutku se cly „jen tak nezakecá“. Přitom ještě včera investoři po celém světě vkládali naději do jím vybraného možného ministra financí Scotta Bessenta, který údajně preferuje ve věci cel umírněný postoj.
Jenže teď Trump bouchá do stolu. A měny se třesou. A nejen ony. Akcie také čeká perné úterý. Trhy leká i to, že Trump hodlá cly napravovat nejen schodky v zahraničním obchodu, ale i primárně neekonomické záležitosti typu imigrace, kriminality či drogového pašeráctví. Rozsah využití cel tedy může být mnohem širší, než se dosud mínilo.
Klíčová ocelárna Evropy, Thyssenkrupp, v čase války plánuje masivně snížit stav zaměstnanců, o 11 tisíc osob. V EU tedy stále vítězí zelená agenda nad snahou Rusko vojensky odstrašit, což může být fatálně krátkozraké.Lukáš Kovanda: EU místo válečné agendy razí zelenou ideologii. Může se jí to krutě vymstít
Názory
Cla, obávají se nyní investoři, mají být Trumpovi stěžejní zbraní ve vytváření nátlaku a dosahování kdejakého, i neekonomického cíle...
Na druhou stranu si investoři pamatují z Trumpova prvního prezidentského období, že ani jeho rozmáchnutí se k úderu nemusí znamenat, že jej také dokoná. Trump dost možná jen nečekaně brzy stupňuje svůj tlak na Čínu, Mexiko a Kanadu, aby mu byly po vůli. Však už se mu ozval kanadský premiér Justin Trudeau, že prý přes kanadsko-americkou hranici míří do USA titěrný zlomek imigrantů v porovnání s přílivem přes hranici mexicko-americkou… Vyjednávání tedy teprve začínají a do ledna, kdy se Trump v Bílém domě teprve ocitne, času ještě docela dost...