Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Vyšší vládní výdaje podpoří ekonomiku i v dalším kvartálu

Ekonomika
iStock
Lukáš Kovanda

Česká ekonomika loni od července do září rostla rychleji, než se dosud myslelo. Vláda totiž více utrácela.

Reklama

Český statistický úřad dnes v rámci zpřesnění zlepšil odhad výkonu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí. Podle nových údajů rostla meziročně o 1,4 procenta, namísto dosavadních 1,3 procenta. O desetinu procentního bodu zlepšil ČSÚ také mezičtvrtletní odhad.

Klíčovým důvodem zlepšení je vyšší růst vládních výdajů, než jaký ČSÚ zahrnul do svého předchozího odhadu. Tehdy, koncem listopadu 2024, předpokládal navýšení vládních výdajů meziročně o rovná tři procenta, aktuálně už však zahrnul jejich nárůst hned o 3,3 procenta.

V září loňského roku, tedy ještě ve třetím čtvrtletí, zasáhly Česko ničivé povodně. V reakci na ně musela vláda novelizovat státní rozpočet a navýšit jeho schodek, loni o 30 miliard korun, letos pak o dalších deset miliard. Navýšené vládní výdaje, jež šly na pomoc zasaženým oblastem, by se ale měly projevit spíše až ve čtvrtém čtvrtletí 2024.

Za celý rok 2024 by ekonomika měla přidat rovné procento, letos poroste tempem 1,8 procenta.

Reklama

Povánoční slevy v obchodech

Češi rozpouštějí úspory. Ekonomika rostla nejrychleji od třetího kvartálu 2022

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání činil v loňském třetím čtvrtletí 48 116 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 1,3 procenta, meziročně o 3,5 procenta. Klesla naopak míra úspor domácností, a to na 18,8 procenta.

Přečíst článek

Proč Češi trvají na koruně? Lásce neporučís

Experti čekají příští rok zrychlení ekonomiky ČR, inflace bude na letošní úrovni

Česká ekonomika v příštím roce zrychlí svůj růst ke dvěma procentům, když ji nadále potáhne zejména spotřeba domácností. Inflace zůstane na podobné úrovni jako letos, a protože růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně naroste, nadále ale bude patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 13 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.

Přečíst článek

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme