Jak vybudujete značku, kterou zákazníci zbožňují? Poslouchejte příběhy českých podnikatelů z firem, které jsou na tom stejně jako vy. Oddané svému řemeslu. Jak přemýšlí? Co je inspiruje? Jakých chyb se ve svém podnikání dopustili? Jak se jim povedlo přežít v extrémně náročném prostředí byznysu? Podcast Buduj značku vám pomáhá na vaší byznysové cestě. Rozhovory moderuje Petr Schwank z podcastového vydavatelství EP Events and Production.
podcast
Miroslav Vaško: Existuje trendy výraz, že lidé nejsou. Ale já si myslím, že jich je spoustu
Jak se proměňuje pracovní trh? Co vede k hledání nových příležitostí? Jak funguje LinkedIn? Zhoršily se podmínky náboru? Je odkud brát? Měly by firmy tlačit na face to face pohovory?
Miroslav Vaško je spoluzakladatel české recruitment agentury Nymble zaměřené na lokální i mezinárodní nábor profesionálů pro startupy i přední technologické firmy. Získávání talentů se věnuje téměř 17 let, za které osobně získal stovky IT talentů pro společnosti jako třeba Skype nebo Microsoft.
Lukáš Zazvonil: Většina agentur začíná náhodou, nebo krádeží
Proč se vrhnul na podnikání? Jak je těžké pro agentury jeho ražení získat klienty? Jak se spolupracuje s balkánskými státy? Proč v Česku nejsou příliš velké inovace v oblasti bankovnictví? Je nutné v začátcích stavby agentury říkat obchodně na vše ano?
Lukáš Zazvonil je v byznysu přes 20 let, začínal v IT. Svoje podnikatelské začátky směřoval na vytváření digitálního tržiště veřejných zakázek. Působil v bankovním sektoru, kde se už zrodil nápad vytvořit společnost Bell & Hurry.
Právní speciál před podcastem přinesl Jakub Málek, partner právní kanceláře PEYTON LEGAL. Co je to whistleblowing a v jakém stadiu je návrh zákona o ochraně oznamovatelů?
Podcast začal v čase 07:10.
Honza Dolejš, Josef Hajkr: Aby někdo zažehnul změny, musí sám hořet
Co je digitální mindset? Co by si měl člověk pohlídat? Jaký benefit v technologiích vnímají? Proč je důležitá komunikace? Proč je podle něj nejhorší e-mailová komunikace? Co je podle něj trendem? Jak vnímá diktování zprávy?
Josef Hajkr je současný majitel a výkonný ředitel SHINE Consulting. Jeho praxe je již 25letá.
Honza Dolejš se již od mladého věku točí kolem digitálních technologií a po devíti letech strávených jako technický redaktor se pustil do konzultační činnosti v oblasti digitálních dovedností. Nyní působí ve společnosti Digiskills.
Libor Vašek: Škola mě posouvá dál v poznání mezinárodních pravidel, to pak používám v praxi
Jak se ke své práci dostal? Kdy vstoupil do Komory certifikovaných účetních? Jak si dokázal rozvrhnout všechny aktivity? Jak funguje synergie mezi školou a byznysem? Proč účetní potřebují zároveň znát i oblast IT?
Libor Vašek se věnuje účetnictví, které dokonce vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Byl aktivní i v Komoře certifikovaných účetních, kterou deset let vedl. Připravuje podcast Pro(fi) účetní, ve kterém zpovídá osobnosti právě z účetního sektoru.
-------
Před podcastem hovořil Jakub Málek z PEYTON Legal o ukrajinských uprchlících a o získávání zaměstnání.
Podcast začíná v 06:01.
Martin Kunt: Dost věcí jsem si chtěl dělat sám, což dnes už vím, že je blbost
Jaké byly jeho podnikatelské začátky? Jak se mu měnila firma pod rukama? Není koučů až příliš? Co je nejdůležitějšího na vedení firmy? Proč jsou důležití zaměstnanci? Jakým procesem by si měl člověk připustit, že je například problém v něm?
Martin Kunt svoji první firmu založil před 25 lety. Věnoval se prodeji médií a reklamě. Z toho odešel a poslední dva roky vede značku Kouč na drátě, což je web, na kterém si lidé mohou vybrat kouče.
Lukáš Paldus: Snažím se s lidmi bavit na rovinu, nebýt o metr výš než oni
Kde se to v něm vzalo, že se rozhodl založit vlastní společnost? Jak si vůbec vybral obor financí? Jak dával dohromady síť poradců? Co musel udělat pro to, aby práce s lidmi byla efektivní? Z jakých chyb se poučil? Jakou firemní kulturu prosazuje?
Pro Lukáše Palduse jsou finance jeho životem. Má desetiletou poradenskou praxi, kterou zúročil při založení vlastní společnosti In Invest. Ta poskytuje podporu dalším investičním poradcům a nabízí jim profesionální zázemí.
----
Podcast začal v čase 04:43.
Podcastu předcházel právní speciál s Jakubem Málkem, partnerem právní kanceláře PEYTON legal. Hovořilo se o integraci ukrajinských občanů v České republice.
Vilém Vrba: Základem všeho je vědět, jakého potřebuji dosáhnout zisku a jaké aktivity k tomu vedou
Jak si stavět obchodní plán? Jak si nastavovat obchodní výsledky, aby to dávalo smysl? Jak dlouho pracuje v obchodu? Jak to všechno začalo? Co byl pro něj tzv. wow moment? Jaké metriky sleduje u nových obchodníků?
Vilém Vrba je zkušený obchodník i manažer, který po absolvování Masarykovy univerzity v Brně působil na obchodních a manažerských pozicích v řadě oborů. Je oceňován za vyhledávání talentů, v obchodu, marketingu a vzdělávání.
Rozbité prasátko pohostilo Petra Schwanka: Je tady velké množství zajímavých projektů, ale důležité je zvládnout prodej
Jak Petr Schwank vnímá bankéře Radovana Vávru? Proč vlastně založil podcast Buduj značku? Jaké to je podnikat v oblasti produkování podcastů? Co je klíčové při budování značky? Kdo může budovat brand? Jak člověk pozná, že člověk vybudoval značku? Jakých chyb se nejčastěji lidé při budování značky dopouštějí?
Natáčení podcastu Rozbité prasátko probíhalo osobně v podcastovém studiu dnešního hosta Petra Schwanka, zakladatele podcastu Buduj značku.
Podcast Rozbité prasátko u mikrofonu je vaším odrazovým můstkem do světa peněz!
Tomáš Rusňák: Za loňský rok jsem udělal 80-90 hypoték za téměř 400 milionů korun
Jakým způsobem buduje svůj byznys? Kdy se rozhodl vytvořit poradenskou společnost? Jaké chyby by už znovu neudělal? Proč se rozhodl pro pravidelný koučink? Jak se dostal k podcastu? Co vše lze díky podcastu získat?
Tomáš Rusňák je spoluzakladatelem firmy TAURUM finance. Věnuje se především hypotékám - na toto téma už také nějaký čas chystá podcast, s názvem Hypotécast.
Marek Odehnal: Státní dluhopisy USA jsou tou nejbezpečnější investicí na světě
Jak by z hlediska finančních trhů zhodnotil první kvartál tohoto roku? Proč je větší poptávka po ropě či zemědělských komoditách? Z jakého důvodu je pšenice nejdražší v historii? Co se na trzích odehrálo po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu? Jak se staví k euru?
Marek Odehnal je privátním investičním poradcem, investorem a majitelem investičně poradenské firmy Odehnal & partneři. V oboru financí je devět let, z toho se už čtyři roky specializuje výhradně na honorářové investiční poradenství. V současné době pracuje s více než 50 klienty především z řad majitelů firem, manažerů a třeba IT specialistů.
Josef Hajkr, Zdenko Staníček: V agilitě cukr a bič nepomáhají, lidé musí skutečně spolupracovat
Jak vnímají kontext doby, kdy tu byla pandemie - jak se proměnilo vnímání projektů? Co je vlastně agilita a co agilní leadership? Proč není jednoduchý přechod na agilní vedení? Jak správně nastavit rytmus? Jde přesně specifikovat cíl? Co by měl opravdový lídr umět a znát?
Shine Consulting se zabývá projektovým řízením a digitálními projektovými řešeními. Zdenko Staníček je zakladatelem firmy, Josef Hajkr je pak dnešním majitelem a výkonným ředitelem.
Jan Měšťánek: Podnikání jsem začal tím, že jsem komunikoval s lidmi
Jak vzpomíná na své začátky? Proč jej od podnikání všichni odrazili? Kdo jej přivedl k financím? Kdy začal cítit zásadní změnu ve svém životě? Nebojí se, že mu dojde energie? Jak náročné je najít nové kolegy na spolupráci do byznysu?
Jan Měšťánek vystudoval hru na trombon, svou oblast profesního zájmu má ale teď trochu jinde. Je sériový podnikatel, který nejvíc času věnuje budování obchodních týmů ve financích. V nich působí posledních 15 let. Chystá zároveň svoji vlastní podcastovou sérii Hackni byznys.
Jaroslav Pultar: Mám kolem sebe partu lidí, kteří vyrostli v kvalitní servisní tým
Jaroslav Pultar mnoho let nazpět pracoval na obchodních pozicích - posledních 15 let to ale neplatí. Založil vlastní poradenskou firmu Pultar a partneři, ve které pracuje společně se syny. Ve svém oboru se specializuje především na správu majetku, předání rodinných majetků, ale i třeba na osobní a rodinné finance.
Co pro něj bylo zlatou klecí? Proč se rozhodl budovat vlastní firmu? Jaké zlomy ve své práci vnímá? Kdy jej napadlo zaměstnat vlastní syny? Jak člověk včas rozpozná neúspěchy? Podniká se mu dnes lépe než před 15 lety? Co je pro něj největší odměnou za práci?
Matěj Kotrba: Důležité bylo naučit se pracovat i s neúspěchem
Jak bylo těžké se propracovat do vlastní firmy? Jak je spojován s firmou VORK consulting? Jaké je v jeho oboru konkurenční prostředí? Umí programovat? Jaké nešvary svého segmentu vnímá? Co pro něj bylo největší výzvou?
Lubomír Petráš: Velký e-shop může stát až milion korun, možná i víc
Může se česká firma prosadit na Amazonu? V čem mohou být market place jednodušší než e-shopová řešení? Jaké vnímá rozdíly mezi Českem a zahraničím? Co vše by měl reálně e-shop splňovat? Vyplatí se vůbec nechat zalistovat na Amazonu?
Lubomír Petráš je CEO a provozním ředitelem Czech Export Services. Má zkušenosti s prodejem zboží z různých zemí světa. Čtyři roky působil na pozici projektového manažera v e-commerce.
Michal Kočí: Nedokázal jsem řídit firmu systematicky, spíš to byl krysí závod
Michal Kočí je spoluzakladatel firmy Trime, která primárně nabízí doplňky stravy. Společně s kolegou Jakubem Přibylem staví brand s přesahem, natáčí videopodcasty s názvem Trime.
Jaké klíčové milníky svého podnikání vnímá? Co vše se muselo stát, aby začala značka fungovat? Jaké signifikantní chyby dokázali společně s Jakubem Přibylem „napáchat”? Co znamená v jeho podání spojení kompenzace moderního života? Proč jeho přípravky spíš potřebují lidé ve městě než na venkově? Jak se vůbec Češi k doplňkům stravy staví, sledují jejich cenu?
---
Jakub Málek, partner právní kanceláře PEYTON legal, hovořil o návrhu nového zákona o preventivní restrukturalizaci.
Rozhovor s Michalem Kočím začíná v čase 05:37.
Mirek Černý: Hlavní trend? Čím dál víc se bude prosazovat umělá inteligence
Je přístup k datům lepší než v začátku jeho činnosti? Co je ideálním výsledkem datové analýzy? Jak se v Česku nakládá s daty? Proč podle něj firmy dělají chyby?
Mirek Černý se od roku 2001 pohybuje v oblasti datové analýzy. Prošel si víc než stovkou různých projektů a specializuje se především na předpovědi a doporučení pro obchodní týmy. Od roku 2012 pak podniká ve vlastních firmách a od roku 2017 ve firmě Insightee.
Michaela Sekaninová: Covid přinesl to, že se firmy začaly starat o svoje lidi
Michaela Sekaninová se věnuje HR a je HRdou zakladatelkou FAE, tedy First Aid for Employees, kde poskytuje externí HR služby a poradenství pro menší firmy, které nemají vlastní HR kapacity. Nyní je aktivní ve startupu Happenee a v v portálu QuickJOBS.
Kromě toho je Michaela aktivní podcasterkou. Její pořad HRoviny naleznete na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.
Jakub Rak: Každá hezká myšlenka vzniká jako ideál, pak je třeba ji tvrdě prošlapat střevíci
Jak zjistil, že je „rozjíždějící" typ? Jak vnímá roboty a jejich budoucnost? Co se v oboru fintech dá digitalizovat a co ne? Proč mají drobní podnikatelé složitý přístup k financím? A proč je to škoda? Jakou největší chybu vnímá, že udělal?
Vojtěch Sucharda: Pro naše klienty jsme schopni v 70 zemích světa získat rychlý názor
Vojtěch Sucharda je partner právnické kanceláře ARROWS, který patří k pořadatelům akce Byznys Meetup 2022. Akce proběhne 28. dubna v Národním muzeu.
Kde vznikl nápad spojování se s právními kanceláři v Evropě i ve světě? Kdy začalo budování mezinárodní sítě? Co si pod tím vlastně vůbec představit? Co se nejčastěji v rámci mezinárodní sítě řeší?
---
Jakub Málek, partner právní kanceláře PEYTON legal, hovořil mimo jiné o programu COVID Nepokryté náklady a o tom, jaké programy vlastně existují.
Rozhovor s Vojtěchem Suchardou začíná v čase 04:35.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Reuters vyhlásil velikonoční příměří 🕊. Rusko zastaví boje od dnešního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé.
Režisér Jan Hřebejk natáčí 📽 seriál Na tělo. Satirická vztahová komedie vzniká podle knižní předlohy spisovatelky a scenáristky Martiny Formanové. Příběh o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky České televize jako hlavní titul jarní sezony 2026.
Nejvýše položené tuzemské lyžařské středisko ⛷ na Ovčárně v Jeseníkách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu. Teplé počasí už neumožnilo o tomto víkendu rozjet vleky. Provozovatelé původně plánovali ukončení provozu až o Velikonočním pondělí.
Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní ⚔ Ukrajině poté, co země napadená Ruskem vyčerpá balíček schválený ještě v době úřadování prezidenta Joea Bidena. Uvedl to deník The New York Times s odvoláním na členy Kongresu obeznámené se situací.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zavedení evropské směrnice o energetické náročnosti budov 🏢 (EPBD). Norma stanovuje, že od roku 2030 se budou moci stavět pouze budovy, které dosáhnou bezemisního standardu, pro veřejné budovy to bude platit o dva roky dříve. Pravidla jsou zhruba o deset procent přísnější než aktuální standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie, uvedlo ministerstvo.
Číst více
V prvním čtvrtletí v ČR zaniklo ❌ 4639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data sledují. Zároveň ale vzniklo ✔ 8695 společností, nejvíce od prvního čtvrtletí 2017. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.
Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa 👱♂️ během prvních tří měsíců mandátu byla výrazně podprůměrná a nikdy se nedostala nad 50 procent. Tvrdí to zpráva, kterou v pátek zveřejnila agentura Gallup.
Asi jedna šestina světové zemědělské půdy obsahuje podle vědců těžké kovy. Tyto jedovaté látky ☠ se pak dostávají i do vody a potravin, což může ohrozit lidské zdraví. V půdě se vyskytují přirozeně, ale jejich přítomnost ovlivňuje i lidská aktivita, píše britský server The Guardian.
Americká automobilka Tesla začne s výrobou svého nového a levnějšího elektromobilu 🚘 o několik měsíců později, než původně počítala. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na tři zdroje. Podle nich by výroba nového automobilu mohla začít ke konci letošního roku či na začátku toho příštího.
Číst více