Buduj značku
Ivo Toman je velkým pojmem ve světě osobního rozvoje. Napsal nesčetně knih a se svými přednáškovými turné projel několikrát celou republiku. To aktuální, Debordelizace vztahů, mu překazil koronavir. Díky tomu ale dokončuje další knihu. Právě o vztazích a o přístupu k životu je tento rozhovor.
Omluvte prosím nižší kvalitu záznamu.
126: Tomáš Vondráček: Lidé už si nenechají líbit to, co kdysi
Tomáš Vondráček, CEO reklamní skupiny ACTUM Digital, se výrazně zapsal do povědomí veřejnosti na začátku letošního roku. Tehdy dal dohromady výzvu, na základě které reagoval na výběrové řízení ministerstva dopravy. To chtělo vybudovat za 400 milionů korun nový e-shop s dálničními známkami. Tomáš chtěl ukázat, že to jde levněji. A vytvořil hackathon, v rámci kterého 60 programátorů za víkendu e-shop navrhlo.
Jak dnes akci s odstupem hodnotí? Co se změnilo v české společnosti? Probouzí se? A na koho se spolehnout, když se vláda otočí zády?
125: David Fojtík: Pro lídry je klíčová schopnost sebereflexe
David Fojtík dlouhá léta pracuje v oblasti firemního vzdělávání. teprve letos se ale společně se svým týmem osamostatnil a založil novou značku Humancraft. Pokud vás zajímají informace o leadershipu od dlouholetého odborníka na tuto tématiku, jste tu správně. David například prozradí, proč je pro lídry absolutně klíčová schopnost vlastní sebereflexe.
124: Richard Matucha: Esport zažívá obrovský nárůst
Richard založil platformu Last one standing wins a dal tím možnost všem hráčům pořádat placené turnaje. I na poloprofesionální či amatérské úrovni tedy můžete za své umění získat finanční ohodnocení. Jakým způsobem je esport výhodný pro firmy? Co jej čeká v budoucnosti? A měli bychom se o něj zajímat i my "nehráči"?
123: Zdeněk Hesoun: Dost možná nás čeká éra hybridních eventů
Zdeněk Hesoun patří mezi mladé podnikatele, které zasáhla aktuální situace silněji než ostatní. Jeho aplikace Happenee propojovala návštěvníky veletrhů a konferencí s organizátory a dávala jim možnost orientovat se v programu či v místě akce. Jakým způsobem museli ve firmě změnit strategii?
122: Pavel a Jan Frončkovi: Lidí, kteří se zajímají o jídlo, přibývá
Vyvinuli cereální nápoj Shake-IT, který by vám měl nahradit zdravou snídani. Do toho dál nasazují i zdravá jídla a "snacky", které vašemu tělu neubližují. V rozhovoru jsme se bavili o zdravé výživě a o tom, jak obtížné je nasadit podobné produkty na český trh. Oba bráchové vedou malou firmu a musí se učit. Co bylo pro ně v podnikání nejtěžší?
121: Jiří a Michaela Koláčkovi: Až mi přestane naše pečivo chutnat, pekárnu zavřu
Po 25 letech podnikání změnil Jiří Koláček působiště a dal se na pečení. Soudě podle jména to měl udělat už dávno.
Hledal chuť žitného chleba z dětství. Tak dlouho experimentoval, až ji našel. Nejprve dodával jen známým, postupně z toho vyrostla soběstačná firma o 20 zaměstnancích. Během pěti let. Koláčkova pekárna se specializuje na výrobky ze žitného kvasu. Do rozhovoru vzal Jiří Koláček i svou dceru Michaelu, která se stará o provoz pekárny.
S jakými problémy se potýká malá výrobní firma? Jak se Češi staví k celozrnnému pečivu? A proč v začátcích nemá smysl dělat velké byznys plány?
120: Jindřich Fialka: Špatné pracovní prostředí snižuje soustředění až o 60%
Jindřich Fialka je jedním ze zakladatelů startupu The Greenest Company. Ta kromě jiného vyvinula mobilní zelenou stěnu, která má pomoci zlepšit prostředí ve firmách. Zároveň je firma schopna změřit, jak moc se kvalita vašeho firemního prostředí podílí na celkové produktivitě. A jak vlastně koronavirus promění práci v kanceláři?
119: Petr Sobotka: Někdy trvá obchodní proces i rok. Obchodníci musí být trpěliví
Věnuje se technologickým startupům a celkově B2B prostředí, radí firmám s prodejem a jejich obchodním procesem. To je ve zkratce Petr Sobotka. Dnes víc než kdy jindy je potřeba přehodnotit, jakým způsobem obchodníci vyhledávají nové kontakty. A jak se třeba potýkat s neaktivními klienty či jak se rozhodnout, zda má smysl o klienta ještě usilovat či nikoliv. Hledáte nové klienty? Petr v rozhovoru poradí, jak na to.
118: Jiří Vytlačil: Na homeofficu se lidé špatně kontrolují. To je dobře
Jiří Vytlačil vede ICT firmu Axians a od zahraniční matky dostal za úkol jasně definovat firemní hodnoty. Jak se pracuje s týmem lidí, ve kterém není jasné například to, kdo je vlastně cílový zákazník? Jak důležitou roli hrají v době krize firemní DNA a hodnoty?
117: Manh Tung Nguyen: České firmy vyhledávají vietnamské večerky
Je mu lehce přes třicet, ale firem už stihl vybudovat hned několik. Manh Tung Nguyen je schopný mladý podnikatel, který stojí třeba za organizací CzechViet. Ta propojuje české firmy s těmi vietnamskými. Nedávno například proletěla internetem iniciativa společnosti, kdy spoustu provozovatelů vietnamských večerek dodávalo jídlo do přetížených nemocnic. To bylo během největší koronavirové rány.
Jaké jsou převládající mýty o Vietnamcích v Čechách? Jak těžké je spolupracovat s touto komunitou? Čím je specifická? A proč se jedné z generací Vietnamců u nás říká "banáni?" To vše se dozvíte v rozhovoru.
116: Patrik Juránek: Krize vznik nových firem nezastaví
Patrik Juránek stojí za Startup Disrupt. To je platforma, která propojuje startupisty s největšími světovými podnikateli, předává zkušenosti a mentoruje začínající projekty. Aktuálně se, podobně jako většina podobných organizací, přesouvá do světa online. Jak se během koronavirové pandemie promění startupová scéna? Budou dál vznikat revoluční projekty? A je česká republika dostatečně zajímavou líhní nápadů?
115: Martin Vasquez: U webinářů mi chybí chemie mezi lidmi
Těžko jeho aktivity vměstnat do pár vět. Je expertem na prezentační a řečnické dovednosti, argumentaci a přesvědčování. V těchto oblastech vede semináře a tréninky - kromě korporátních klientů a jednotlivců připravuje i řečníky vystupující na TEDx Prague, kde sám vloni promluvil. Zároveń pořádá kurzy a workshopy improvizace, spoluzaložil Českou improvizační ligu a improvizační divadlo JUST!IMPRO (a založil IMPRO INSTITUT a Školu improvizace) a o improvizaci i vydal dvě knihy.
3 otázky, na které se v rozhovoru dozvíte odpověď:
Proč se nedá improvizovat s rouškou?
Rodí se dobří řečníci nebo se jimi lidé teprve stávají?
Je horší mluvit před velkým nebo malým publikem?
114: Michal Štádler: Krize ukáže pravou hodnotu věcí a služeb
Michal Štáder je bývalým manažerem Tesca. Teď se ovšem věnuje něčemu jinému. Jednou z jeho hlavní ob lastí zájmu je síť obchodů a eshop Levnoshop. V nich nabízí jen zboží, kterých se jiné obchody chtěly zbavit. Je to zboží, které kolikrát pochází i z několik let starých kolekcí. Je ale úplně nové. A tak si ho můžete koupit s obrovskými slevami. "Vyhrál" Michal tímto přístupem v rodící se krizi?
113: Jan Al-Amel: Do konce léta jsme ještě schopni omezení vydržet
Jeho firma Simply5 společně s G82 vytvořila ucelenou studii s názvem Datařův průvodce po pandemii. V rámci studie sledují chování lidí a jejich měnící se očekávání v průběhu karanténních opatření.
Jsme stále ještě optimističtí? Hledáme stabilitu? Do kdy vydržíme restriktivní opatření? A co si představujeme, že přijde pak?
112: Petra Drahoňovská: Překlopení do onlinu není všechno. Musíte si to odpracovat
Kariérní poradkyne Petra Drahoňovská pracuje odkudkoliv. Je digitální nomádkou a půl roku tráví ve Střední Americe. Odtud také vede tento rozhovor. Petra je kvůli karanténním nařízením "uvězněná" v Mexiku. Jakým způsobem se jí proměnila práce? A proč je potřeba se na online školení a kurzy opravdu dobře připravit?
111: Ondřej Vácha: Pro firmy může být zajímavé nakupovat v krizi levnou reklamu
Digitální konzultant Ondřej Vácha se v marketingu pohybuje 14 let a je už asi málo věcí, které by ho v tomto oboru překvapily. Pracoval se všemi druhy firem, a tak teď může objektivně posoudit, jak se z hlediska reklamy chovají v době krize.
Je teď vhodná chvíle na investování do marketingu?
110: Martin Lukeš: Nezávazná "kafíčka" u klientů končí
Martin Lukeš pomáhá firemnímu managementu, jak zlepšit a zefektivnit řízení. Zaměřuje se na obchodníky a sales. Zajímá vás, jakým způsobem se proměňuje uvažování lidí v nastávající krizi? Co bude jinak a jaké cesty se navždycky zavřou?
3 klíčové otázky, na které najdete v rozhovoru odpověď:
Proč obchodníci nepracují dobře s vlastním časem?
Proč nevadí rostoucí počet internetových webinářů?
Co musíte udělat, aby vás změna paradigmatu byznysově neodrovnala?
109: Jakub Málek: Toto ještě není krize. Ale dostáváme se do ní
Advokát Jakub Málek se zaměřuje na pracovní právo. Což je v době, kdy se probírá budoucnost zaměstnanců, docela důležitá práce. Jakým způsobem se vyznat ve vládních nařízeních? A jak pracovat se zaměstnanci, kteří se u vás ve firmě stanou nepotřební? Jak nás lidsky promění krize?
108: SPECIÁL | Tomáš Baránek: Velcí knihkupci možná ztratí svou pozici
Nakladatel, autor, bloger. Tomáš Baránek stojí za známou knižní značkou Jan Melvil Publishing, pod kterou vydává knihy o podnikání a osobním rozvoji.
V rozhovoru se dotkneme témat jako je panická ataka, úzkost a samozřejmě postavení knižního trhu v současné krizi. Tomáš totiž pravděpodobně objevil recept, jak mohou i menší nakladatelství přežít v době aktuální krize. A poptávka lidí tomu napomáhá.
Reklama
News box
Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se 🤝 dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu.
Tisíce lidí se dnes sešly ve velkých francouzských městech, aby se zúčastnily ✊ demonstrací proti násilí páchanému na ženách. Účastníci usilovali o to, aby se země poučila z procesu, který se týká hromadného znásilnění a který šokoval veřejnost, uvedla agentura AFP.
Evropské vlády si ❌ nemohou vybírat, zda budou nebo nebudou respektovat zatykače vydané Mezinárodním trestním soudem (ICC). Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ve čtvrtek vydal ICC zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy.
Ratingová agentura Moody's 📈 zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o dva stupně na známku A3 z předchozích Baa2. Odůvodnila to podstatným zlepšením fiskálních a dluhových ukazatelů, které by mělo být trvalé. Je to poprvé od roku 2011, kdy se rating Kypru dostal do kategorie začínající písmenem A, která značí vyšší střední kvalitu dluhu.
Při izraelských úderech v severní části Pásma Gazy byla zabita jedna z izraelských rukojmích; další zadržovaná žena byla ☝ vážně zraněna a její život je v ohrožení, uvedl podle agentury Reuters mluvčí vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Abú Ubajdá. Izrael se bezprostředně nevyjádřil. Ze slov mluvčího Hamásu nebylo jasné, kdy přesně žena zemřela.
O zajištění bezpečnosti jednotek OSN v Libanonu, zoufalé humanitární situaci v Gaze a o propuštění rukojmích držených hnutím Hamás ☎️ hovořil americký ministr obrany Lloyd Austin se svým izraelským protějškem Jisraelem Kacem. Austin také potvrdil pevný závazek Spojených států vůči bezpečnosti Izraele.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na okraj summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě 🤝 jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tématem byla česká muniční iniciativa i prohloubení dosavadní spolupráce, uvedl mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Část poslanců Evropského parlamentu ☝ vyzývá Evropskou komisi, aby prošetřila, zda si majitel sociální sítě X Elon Musk na této platformě uměle zvyšuje viditelnost a dosah vlastních příspěvků. Dnes o tom informovala agentura DPA. EK by podle poslanců měla zjistit, zda Musk jedná v souladu se zákonem o digitálních službách (DSA).
Rusko nasadilo proti ukrajinským silám v Kurské oblasti na západě Ruska 5️⃣9️⃣ tisíc vojáků včetně 11 tisíc severokorejských vojáků, kteří však ještě podstupují výcvik. Obsazené území v Kurské oblasti, kam Ukrajinci vpadli na počátku srpna, se po ruských protiútocích zmenšilo o přibližně dvě pětiny na současných 800 kilometrů čtverečních.
Polští farmáři zahájili ❌ blokádu velkého přechodu na hranici s Ukrajinou Medyka-Šehyni. Zatím úřady nehlásí žádné potíže, ale blokáda má trvat do konce roku, uvedla polská tisková agentura PAP. Rolníci zablokovali silnici nedaleko hraničního přechodu a nepouštějí do Polska kamiony přijíždějící z Ukrajiny.
Reklama
Reklama