Envirocast -pořad o udržitelnosti, úspoře energií, inspirativních projektech a inovacích.
Podcast moderují Natálie Kreislová a Jakub Benýšek. Dva mladí lidé, kteří se věnují realizacím klimatických střech a využití dešťové vody.
podcast
S2 Ep2: Vladimír Víšek - udržitelnost a její pozitivní environmentální dopad, je práce snů
Výrazná osobnost scény udržitelnosti. Vladimír se věnuje udržitelným projektům již 12 let. Šéfoval udržitelné projekty v Ikea, pomáhal firmám v rámci Impact Hubu se chovat zodpovědně za své podnikání a založil iniciativu NO GREENWASHING, jejíž cílem je bojovat proti lakování na zeleno. V soukromém životě redukuje s rodinou objem vyprodukovaného odpadu v rámci domácnosti.
S2 Ep1: Jak se chovat udržitelně nejen k přírodě, ale také k sobě.
Do úvodního dílu druhé série pořadu Envirocast přijal pozvání Tomáš Pfeiffer - filosof, biotronik, ředitel profesní komory Sanátor, zakladatel a ředitel Institutu pro TCIM. Společně si v rozhovoru připomeneme, jak je důležité dbát na své zdraví a řekneme si, jak meditace může přispět k podnikatelské kreativitě.
Více se dozvíte na stránkách www.mzkpraha2021.cz.
S1 Ep20: ENRESS - Problém s nežádoucím plastem v oceánech a na pevnině je prakticky vyřešen.
V Evropě si myslíme, že plast, který se objevuje v oceánech, není náš. My přece víme, jak plast recyklovat. Proto ho třídíme. Opak je ale pravdou. Pouze malé procento vytříděného plastu je možné recyklovat, zbytek bohužel končí ve spalovně. Pokusů, co se všudypřítomnými plasty, bylo již mnoho. Startup Enress přichází s technologií, která dokáže plast roztavit na hmotu bez vzniku CO2. Krize s plasty je tím prakticky vyřešena. Technologie navíc není prostorově náročná a energii, kterou na proces potřebuje, si dokáže procesem sama vyrobit. Proč jsme o této technologii neslyšeli dříve?
S1 Ep19: LAURA MITROLIOSOVÁ - v CIRAA učíme firmy a jednotlivce, jak se chovat cirkulárně
"Vkládáme do jádra byznysu cirkulární a udržitelné principy. Dokážeme konkrétně poradit, jak efektivněji pracovat se zdroji, energiemi, vodou a odpady. Víme, jak firmám i jejich zaměstnancům tyto znalosti předat, a umíme všechny změny směrem k udržitelnosti napříč firmou i navenek vhodně komunikovat." Říká Laura Mitroliosová, spoluzakladatelka CIRAA.
Biopekárna Zemanka - český výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Jejich provozovnu založili v roce 2006 v malé obci Oříkov u Sedlčan ve Středních Čechách. Všechny produkty nesou označení bio.
S1 Ep17: STUDIO KOGAA -Proč je důležité projektovat s ohledem na budoucí využití staveb
Mezinárodní kreativní kancelář aktivní v architektuře (zejména interiérech) a urbanismu. Její členové se zavázali k projektům s pozitivním dopadem na uživatele, komunity a místní kontext. Vyvíjejí projekty ze strategických a obchodních plánů, navrhují, staví, provozují a generují přitažlivost. Architekti z KOGAA prostřednictvím svých projektů propagují koncept „pomalého rozvoje“ tím, že dokazují, že místo demolice lze budovy oživit a dát jim nový účel.
Adéla Heindorferová - zakladatelka projektu Levandulovna.cz
Po návratu z Francie, kde proběhlo osudové setkání se zeleno-fialovou rostlinou, Adéla se svým mužem koupili historický dům v srdci Jizerských hor s velkým pozemkem. Dlouho přemýšleli, co na něm budou pěstovat, až nakonec ubytovali na políčku krásnou Levanduli. Z této rostliny nyní dělají různé produkty a co víc, rozhodli se posunout projekt na nový level. Nabízí práci svobodným matkám na zkrácený úvazek, aby měly dostatek času se věnovat dětem i krásné práci na levandulovém políčku.
S1 Ep15: Startup Myco - obalový materiál z hub je blízkou budoucností
K houbám ho přivedla přítelkyně při procházce lesem. Spoluzakladatel unikátního projektu Myco - David Minařík se nyní se svým týmem věnuje přírodnímu materiálu z hub, který je vhodnou alternativou obalového materiálu z plastu. Startup získává pozornost investorů, které potřebuje pro další růst.
S1 Ep14: Asio - o odpadní, šedé a dešťové vodě s Ing. Karlem Plotěným
Brněnská firma Asio je předním výrobcem a dodavatelem technologie v odvětví vodního hospodářství s více než 20letou tradicí. Její doménou jsou čistírny odpadních vod, nakládání s šedými vodami a hospodaření s dešťovkou. Firmu Asio představil spoluzakladatel Ing. Karel Plotěný.
S1 Ep13: Happy Nature - 10 stromů za každé prodané tričko
Eshop s udržitelnou módou Happynature.cz má ve své nabídce oblečení z biobavlny a podporuje férovou práci při jeho výrobě. Design na trička si navrhují sami a barvy jsou z šetrných materiálů k přírodě. Míša Makešová se svým týmem se rozhodli jít ještě dále a část z ceny produktů věnují na výsadbu stromů. Za zakoupené tričko tak získáte možnost vysadit 10 stromů a podílet se na sběru odpadu pomocí pytle z kukuřičného škrobu, který je součástí balíčku.
Cyril Klepek je zakladatel mezinárodního digitálního odpadového tržiště Cyrkl, které mění způsob nakládání se zdroji. Díky pokročilým technologickým řešením pomáhá v Evropě tisícům společností přetvořit odpad na zdroj. V rámci poradenských činností tým expertů z Cyrkl zpracovává firmám odpadové skeny přinášející firmám finanční úspory i redukci CO2.
S1 Ep11: Martina Kafková - budoucnost eventů je udržitelná
Zakladatelka, stratég & tvůrce eventů v M-Ocean. Připravuje pro značky eventové strategie a koncepty. Ukazuje firmám, jak udělat z obyčejného eventu zážitek, na který lidi jen tak nezapomenou. Martina miluje green events a dělá vše proto, aby byznys i eventy klientů co nejvíce jely na zelené vlně. Udržitelné projekty jsou její srdcovka, a tak vymyslela edukativní eko workshopy Odpovědná dílna. Členka správní rady hnutí Změna k lepšímu.
Martina Patočková a Veronika Němcová - ekonomické novinářky se zkušenostmi z MF Dnes a Mafra, které založily web Ekonews. Informační web pro veřejnost o novinkách z oblasti ekologie a udržitelnosti. ,,Chceme, aby naše děti vyrůstaly v udržitelném světě a nemusely jsme se bát o jejich budoucnost a budoucnost naší planety. " Ekonews a zájem o ně roste a dělá jeho zakladatelkám radost.
S1 Ep9: Michal Trpák - Český 3D dům dobývá světová expa
Sochař a architekt Michal Trpák mluví o příběhu Prvoka - prvního 3D domu. S technologií stříkaného betonu pracoval již během svých sochařských expozic, po čase se rozhodl otisknout tuto technologii také do stavebnictví a za spolupráce Buřinky a celého týmu vznikl Prvok. 3D tištěná stavba s kompletním zařízením a nejmodernějšími technologiemi vytápění i chlazení. Prvok by mohl do budoucna zcela vyřešit krizi na trhu s nemovitostmi.
S1 Ep8: Regulus - tepelné čerpadlo jako efektivní zdroj tepla i chladu
Proč zvolit systém vytápění tepelným čerpadlem? Není to jen o úspoře energie, ale také financí. Tepelná čerpadla řídí vytápění efektivně. Existuje několik variant, jak systém nakonfigurovat. Kolik tepelné čerpadlo stojí, kolik peněz může uspořit a jak se vytápění posunulo od minulého století? Prozradí Pavel Dufek z firmy Regulus.
S1 Ep7: Stavíte? Udržitelné technologie vás budou zajímat
Sedmá odlehčená epizoda s podtitulem Dům 21. století očima moderátorů Natálie & Jakuba. Standart podoby rodinných domů se stále přizpůsobuje moderní době. Ovládání vytápění, chlazení a závlahy přes telefon, bezklíčový přístup do domu a ovládání světel jsou technologie, které z domácnosti dělají chytrou a umí poznat vaši rutinu, kterou vykonávají za vás. Dalším tématem, dnes velmi aktuálním, jsou udržitelné zdroje. Fotovoltaické panely, větrná elektrárna, dešťová nádrž nebo zelená střecha již začínají být pomalu standardem. Jak by takový dům 21. století v ideálním případě mohl vypadat? Přejeme příjemný poslech.
S1 Ep6: Loxone - bezpečná chytrá domácnost, která vám bude sloužit
Milan Randl - CEO společnosti Loxone, představil systém chytré domácnosti. Loxone je zahraniční projekt s dlouholetou historií, který se postupem času dostal také do Čech a v plánu jsou další trhy v Evropě i ve světě. Dříve byl chytrý dům devizou nadšenců z řad IT specialistů, dnes je hlavním zákazníkem žena, která chce domácnost řídit pohodlně a hlavně efektivně. V této epizodě jsem se Milana Randla zeptal, jak chytrá domácnost funguje, pro koho je systém určen a jaké možnosti nabízí. Kolik chytrá domácnost stojí a zda je možné využít jen část řešení? Velkým strašákem chytrých domácností je bezpečnost. Na tyto a další otázky najdete odpovědi v díle o chytré domácnosti se zástupcem firmy Loxone.
S1 Ep5: Refork - Česká firma vynalezla příbory, které nahradí plast
Jednorázové příbory z plastu budou brzy minulostí. Česká firma Refork vyrábí svou patentovanou technologií příbory ze dřeva, minerálů a přírodního polymeru, který vzniká fermentací. Tento materiál je zcela rozložitelný. Příbory je možné použít i vícekrát a jsou dobře omyvatelné. Po posledním použití nekončí v koši, ale je možné je zkompostovat. Příbory Refork, narozdíl od jednorázových plastových, nezatěžují přírodu, nelámou se a poskytují maximální komfort při stravování formou take-away.
S1 Ep4: Dotace na životní prostředí - rozhovor se specialistou Jakubem Egerem
Do studia přijal pozvání host z oblasti dotační problematiky. Hlavní náplní Jakubovi práce je poradenství v oblasti čerpání podpory pro zlepšení životního prostředí. Bavili jsme se o možnostech dotačních programů v oblasti zadržování vody pro veřejné budovy. Jak dlouho trvá od podání žádosti do připsání dotace na účet a jak si obce nebo města volí, jaké dotace budou čerpat? V rozhovoru s Jakubem Egerem se také dozvíte, jak města či obce nejčastěji financují své projekty, jaké podmínky musí splnit žadatel, aby mohl dotace čerpat a na co si dát pozor, při výběru dotačních specialistů. Jakub nám také odpověděl na otázku, kdy a zda se může stát, že by obec či město nemohly využít dotace na vodozádržná řešení. Hledejte doplňující informace na instagramovém profilu pořadu -->Envirocast_cz.
Má váš dům střechu? Zachytáváním dešťové vody můžete ušetřit až 50% spotřeby vody z kohoutku. Dešťová voda lze využít pro stávající domy i novostavby, a to na splachování toalety a zálivku zahrady. V tomto díle se dozvíte, jak a kde si spočítat velikost nádrže, z čeho se systém skládá, kdy je dobré začít řešit využití dešťové vody a zda je možné využít pomoci z dotačního programu Dešťovka. Dešťovou vodu může využít majitel rodinného domu, firma nebo město. Načerpejte užitečné informace při poslechu této epizody.
Takzvaná reciproční cla, jež se ve středu chystá oznámit americký prezident Donald Trump, začnou platit ☝ okamžitě. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Bílý dům. Cla na dovoz automobilů Američané začnou vybírat podle plánu od čtvrtka 3. dubna.
Francouzský odvolací soud uvedl, že ☝ rozhodnutí o odvolání šéfky krajní pravice Marine Le Penové proti odsouzení ze zpronevěry by mělo padnout do léta 2026. Informují o tom francouzská média, podle nichž by se tak politička v případě úspěchu odvolání teoreticky ještě mohla ucházet o prezidentské křeslo v roce 2027.
Jen dnes na devizových trzích 📈 posiluje, zatímco dolar stagnuje. Investoři podle agentury Reuters zpracovávali nejnovější ekonomické údaje z USA a očekávali oznámení americké administrativy o clech.
Ruský prezident Vladimir Putin 🤝 přijal v Kremlu vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika, na kterého bosenská justice vydala mezinárodní zatykač. O schůzce v Kremlu informoval podle médií Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, který další podrobnosti neuvedl. Dodik uvedl, že v Moskvě bude i 9. května na oslavách sovětského vítězství ve druhé světové válce.
Gruzínský parlament dnes ve třetím čtení schválil zákon, který ❌ zakazuje přímé i nepřímé financování televizních a rozhlasových stanic ze zahraničí. Zákon se vztahuje i na sociální, nikoliv však na komerční reklamu, napsal server Gruzija online. Poslanci vládnoucí strany Gruzínský sen také - bez jediného hlasu proti - definitivně přijali zákon o zahraničních agentech, který má podle serveru Civil.ge postihnout nevládní organizace a nezávislá média financovaná ze zahraničí.
Pražská burza dnes posílila. Index PX 📈 stoupl o 0,41 procenta na 2115,21 bodu. Nahoru burze pomohl především růst akcií energetické firmy ČEZ. Nejvýrazněji zdražily akcie strojíren Doosan Škoda Power.
Čínský prezident 👴 Si Ťin-pching přicestuje do Ruska na oficiální návštěvu a zúčastní se květnových oslav sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin během jednání s čínským ministrem zahraničí Wangem I. Rusko slaví konec války 9. května vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí.
Evropská komise navrhla úpravu systému pokut pro výrobce 🚗 aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Oznámila to Evropská komise.
Finsko plánuje 📈 zvýšit výdaje na obranu do roku 2029 na nejméně tři procenta svého HDP a odstoupit od celosvětové úmluvy o zákazu protipěchotních min v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska. O dnešním oznámení finské vlády informuje agentura Reuters.
Americký viceprezident 👨 J.D. Vance se chystá tento měsíc navštívit Itálii, kde se chce setkat s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, napsala dnes agentura Bloomberg. Zároveň připomněla, že chystaná návštěva přichází v době, kdy se evropští lídři, včetně Meloniové, snaží hledat způsoby, jak zareagovat na masivní změny v zahraniční politice nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.