Právo k Ranní Kávě
V nejnovějším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na novelu zákona ALM (proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Novela rozšiřuje okruh povinných osob. Na koho se nově vztahuje, jaké povinnosti musejí tyto subjekty v oblasti identifikace a kontroly klientů provádět a co jim hrozí, když zákon poruší?
Co všechno můžete vložit do svěřenského fondu? Odpovídají právníci - Právo k Ranní Kávě
První poprázdninový díl podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners, přináší náhled do světa svěřenských fondů. Ty se v poslední době těší stále větší popularitě.
Korespondenční volba. Když odjedu na služebku, budu moci volit dopisem? Odpovídají právníci - Právo k Ranní Kávě
Češi žijící v zahraničí patrně budou moci už v příštích řádných sněmovních volbách využít hlasování poštou. Návrh zákona vyvolal u veřejnosti vlnu otázek, některé z nich zodpoví právníci advokátní kanceláře PRK Partners, kteří tématu, které rozdělilo poslance i českou společnost, věnují již druhý díl podcastu Právo k Ranní Kávě.
Právníci radí, jak se zorientovat v pravidlech udržitelných úvěrů - Právo k Ranní Kávě
Financování a investice do projektů, které berou ohled nejen na životní prostředí, už se dostávají i do praxe českých finančních institucí. Udržitelným úvěrům se tak věnuje i nový díl specializovaného právního podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners. Dozvíte se v něm například, jaká úskalí mohou potkat úvěrovanou i úvěrující stranu.
Společné jmění manželů. Jak to nově funguje, odpovídají právníci - Právo k Ranní Kávě
Odčerpání majetku pachatele má být možné i ze společného jmění manželů (SJM). Co dalšího přinese novela SJM? Téma pro nejnovější díl podcastu Právo k Ranní Kávě, který přinášíme ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners.
Employee Stock Ownership Plan. Jak funguje? Vysvětlují právníci - Právo k Ranní Kávě
Přestože jsou Employee Stock Ownership Plan (ESOP) programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Specializovaný právní podcast Právo k Ranní Kávě se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů, ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.
Lepší podmínky pro retailové investory. Přinese je nová směrnice EU? - Právo k Ranní Kávě
Balíček změn má posílit důvěru retailových investorů v kapitálové trhy a společnosti poskytující finanční služby a umožnit drobným investorům, aby přijímali vhodná investiční rozhodnutí a zároveň u toho byli dostatečně chráněni.
Dohodáři se dočkají ještě dalších změn. Které to budou? - Právo k Ranní Kávě
Trh práce a novely pracovněprávních předpisů. Svaz průmyslu a dopravy odhaduje, že na českém trhu práce chybí v tuto chvíli až 250 tisíc zaměstnanců. O tomto dlouhodobém nedostatku pracovní síly, který brání (nejen) českým firmám v rozvoji a z toho pramenící potřebě jej řešit, se hovoří již několik let. A ačkoliv je problém znám i zákonodárci, přesto doposud nenašel jeho koncepční řešení. Namísto toho realizuje pouze rychlá, nesystematická a záplatová řešení dílčích souvisejících problémů.
Preventivní restrukturalizace a insolvence. V čem se liší? Odpovídají právníci - Právo k Ranní Kávě
Jaký může mít preventivní restrukturalizace význam pro obchodní korporace a jejich statutární orgány? Kdy ji lze, či naopak nelze uplatnit? A jak takový proces preventivní restrukturalizace může vypadat? Otázky pro Bohumila Havla, advokáta PRK Partners a spoluautora komentáře ke zmíněnému zákonu, který byl hostem Martina Frolíka, moderátora právního podcastu. Ve společném rozhovoru se budou zabývat i otázkou vztahu preventivní restrukturalizace a insolvencí a podtrhnou hlavní rozdíly mezi oběma instituty.
Zvýšení nájmu: Kdy ho může majitel navrhnout? - Právo k Ranní Kávě
Nejnovější díl podcastu Právo k Ranní Kávě se zaměří na problematiku nájmu a plateb s ním spojených. I zvýšení nájmu má totiž přísná pravidla. Jak a kdy k němu může majitel nemovitosti přistoupit, vysvětlují právníci.
Dočasný zákaz HHC. Je dostatečný? Odpovídají právníci - Právo k Ranní Kávě
Vláda chce od 1. března dočasně zakázat psychoaktivní látku HHC. Držení většího množství by tak mohlo být trestné. Téma pro nejnovější díl podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners.
Nenávistný internet je právní problém. A odpovědnost nenesou jen původci hate speech - Právo k Ranní Kávě
Nejen Facebook, X, YouTube, Google a spol. budou muset nově odstraňovat „nezákonný obsah“, který není v souladu s právem Unie či právem některého jejího členského státu. Na koho se nařízení Digital Services Act (DSA) vztahuje, co je jeho obsahem a účelem, rozebírají právníci v podcastu Právo k Ranní Kávě.
Právníci radí, na co se zaměřit při zřízení svěřenského fondu - Právo k Ranní Kávě
Nový díl podcastu Práno k Ranní Kávě přináší náhled do světa svěřenských fondů. Ty se v současné době těší velké popularitě – za posledních pět let se jejich počet ztrojnásobil. Martin Frolík se svým hostem probere, co stojí za jejich oblibou, k čemu jsou vhodné a jaká s sebou naopak nesou rizika. Řeč bude i o tom, na co se při zařizování takového fondu zaměřit.
Umělá inteligence pohledem práva. Jaké jsou její přínosy, rizika i hrozby - Právo k Ranní Kávě
První prosincový díl podcastu Právo k Ranní Kávě reflektuje téma, které nejméně poslední rok doslova hýbe podstatnou částí společnosti, a jež se chtě nechtě týká všech, jejichž práce alespoň trochu spočívá v kritickém zkoumání nestrukturovaných dat. Řeč je o generativní umělé inteligenci typu ChatGPT.
Právníci představují novinky z oblasti legislativy a judikatury - Právo k Ranní Kávě
Advokátka PRK Partners Kristýna Faltýnková ve specializovaném právním podcastu Pávo k Ranní Kávě posluchače seznámí i s čerstvými rozsudky soudů a novinkami v oblasti legislativy.
Právníci řeší bezemisní budoucnost budov - Právo k Ranní Kávě
Klimatické změny otřásají nejen okolním světem, ale také právními řády. Jedním z příkladů legislativní reakce na klimatické změny je velmi rozsáhlý balíček různých předpisů přijímaný pod taktovkou Evropské unie, souhrnně nazvaný Fit for 55. Jednou z oblastí je také bezemisní budoucnost budov, které se věnuje aktuální díl právního podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners.
Právníci představují zářijové změny v legislativě a judikatuře - Právo k Ranní Kávě
Poslední zářijový díl Práva k Ranní Kávě je poněkud atypickým. Výjimečně není jeho součástí rozhovor moderátora Martina Frolíka s hostem, ale pouze představení posledních novinek ze světa legislativy i judikatury Kristýnou Faltýnkovou.
Telemedicína získá oporu v legislativě - Právo k Ranní Kávě
Digitalizace. Toto heslo moderní doby postupně proniká do všech sfér lidské činnosti. Prosazovat se tak začíná i ve zdravotnictví. Covidová pandemie poukázala na nepřipravenost právních předpisů na rychlý rozvoj komunikačních technologií ve zdravotnictví. Historickým milníkem se tak stává novela zákona o zdravotních službách, která otevírá dveře rozvoji telemedicíny. Podrobněji novelu představíme v podcastu, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners.
Je vodík palivo budoucnosti? Právníci řeší, co s legislativou mobility - Právo k Ranní Kávě
Vodíkové pohony mají být budoucností mobility. Další díl právního podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners, se proto zaměří na zaměří na legislativní rámec zejména výroby, bezpečnosti a využití vodíku.
Advokátní úschovy budou transparentnější. Co dalšího přinese chystaná novela zákona o advokacii - Právo k Ranní Kávě
Do nového dílu podcastu Právo k Ranní Kávě si moderátor Martin Frolík pozval Roberta Němce, partnera PRK Partners a předsedu České advokátní komory. Řeč byla o nové právní úpravě, týkající se advokátní úschovy a také o tom, jaké změny přinese chystaná novela zákona o advokacii a elektronizace advokátní agendy.
Reklama
News box
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler se 1. prosince stane členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Do funkce ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel. Seidler v sedmičlenné bankovní radě nahradí Tomáše Holuba, kterému na konci listopadu skončí šestileté funkční období. Seidler bude prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenovala současná hlava státu. Zároveň by měl být jediným jmenovaným za nynějšího Pavlova funkčního období.
Hrubý domácí produkt USA se v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 procenta, tempo růstu zpomalilo ze tří procent ve druhém čtvrtletí. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu.
K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v podvečer. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu svolala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
ČEZ i přes předběžný zákaz uzavřít smlouvu k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech věří, že současný harmonogram tendru není ohrožen. S korejskou firmou KHNP pokračuje v jednáních a uzavřít je chce do konce března příštího roku. Společnost zároveň potvrdila, že je o správnosti svého postupu v tendru nadále přesvědčena. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Číst více
Antimonopolní úřad povolil skupině UCED podnikatele Pavla Hubáčka nákup společnosti Tameh Czech, která je od srpna v konkurzu a dříve dodávala energie Liberty Ostrava. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Skupina UCED kupuje Tameh prostřednictvím společnosti Vítkovice Energy založené v prosinci 2022.
Slovenský premiér Robert Fico poskytl rozhovor ruské televizi Rossija-1, kde mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Slovenský opoziční politik Michal Šimečka vystoupení šéfa slovenské vlády v ruské propagandistické televizi označil za hanbu.
Číst více
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat člověka a firmu z podvodu v souvislosti s investičním fondem Growing Way. Škodu kriminalisté vyčíslili na 1,5 miliardy korun, více než miliardu se jim podařilo zajistit. Uvedl to mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle dřívějších informací byl v případu obviněn jednatel firmy Ondřej Janata. V médiích už dříve popřel tvrzení policie, že šlo o takzvané Ponziho schéma.
Číst více
Antimonopolní úřad vydal v minulých dnech předběžná opatření, které zakazuje uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize.
Číst více
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně vzrostla 💪. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,2 procenta, vyplývá z rychlého odhadu Spolkového statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala pokles a většina analytiků se domnívala, že v poklesu bude pokračovat.
České dráhy (ČD) 🚄 si půjčí od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur 💶 (7,61 miliardy korun). Peníze použijí na nákup 180 osobních vozů a 20 elektrických lokomotiv. Kromě toho zmodernizují dalších 219 vozů. Informovala o tom dnes EIB. V následujících deseti letech chce dopravce do modernizace vozového parku investovat celkem přes 160 miliard korun.
Číst více
Reklama
Reklama