Airbnb a spol. už nebudou taková džungle. Zasáhne Brusel
Online platformy pro krátkodobé pronájmy budou povinny sdílet veřejným orgánům informace o počtu nocí, které byly jejich prostřednictvím pronajaty, povinností bude také předání informace o počtu hostů, schválil Brusel.
l Výbor pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu tento týden odhlasoval svou pozici k návrhu nařízení o krátkodobých pronájmech. Nová pravidla mají za cíl zlepšit sběr a sdílení dat od hostitelů a online platforem. Pro tyto účely budou ustaveny jednotné databáze v podobě registračních systémů pro hostitele. Nesdílená data budou sloužit k lepšímu přehledu o službách a trhu krátkodobých nájmů a také k přijetí účinných a vhodných opatření souvisejících se sektorem krátkodobého pronájmu.
Navrhovaná pravidla také pomohou zlepšit transparentnost ohledně identifikace a činností hostitelů krátkodobého ubytování a pravidel, která musí dodržovat, přičemž také usnadní jejich registraci. Zároveň budou řešit současnou nekonzistentnost ve způsobu, jakým online platformy sdílí data a pomohou tak předcházet nelegálním nabídkám.
„Osobně vítám nové nařízení, přispěje ke zvýšení transparentnosti v oblasti krátkodobých pronájmů ubytování. Mezi jeho přínosy patří zlepšená ochrana spotřebitelů, kteří využívají tyto služby a nastavení rovných podmínek mezi různými poskytovateli ubytování. Navíc tento návrh pomůže veřejným orgánům zajistit vyvážený rámec pro krátkodobé pronájmy a oblasti cestovního ruchu,“ říká europoslanec Ondřej Kovařík (nestraník za hnutí ANO). Stanovisko také upravuje nařízení tak, aby se nezvýšily náklady pro hostitele, a zároveň aby nedošlo k omezení nabídky ubytování pro spotřebitele.
Hostitelé pod větší kontrolou
Nové nařízení přinese změny pro poskytovatele ubytování a online platformy, které ubytování zprostředkovávají. Ty se týkají především způsobu, jakým musí platformy fungovat a jaké informace musejí sdílet s veřejnými orgány. Pro hostitele bude důležité, aby mohli snadno a jednoduše poskytnout svá registrační čísla prostřednictvím online rozhraní poskytovaného platformou. Příslušné orgány budou provádět náhodné kontroly, zda hostitelé skutečně svá registrační čísla uvádějí a zda jsou správná. Veřejné orgány tím získají větší pravomoc a budou moci pozastavit registrační čísla hostitelů, kteří nesplňují příslušné požadavky. Pokud budou mít podezření na neoprávněnou činnost nebo porušování pravidel, budou moci požádat platformy, aby takové hostitele odstranily.
Zahraniční turisté v Česku utratili za první čtvrtletí více peněz, než ve stejném období loni, ale méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Naopak čeští turisté si spravili chuť a od ledna do března utratili více jak loni, tak před covidem, vyplývá z údajů státní agentury CzechTourism.Čeští turisté při chuti. Do března za dovolenou v zahraničí utratili více než před covidem
Money
Online platformy budou rovněž povinny sdílet veřejným orgánům informace o počtu nocí, které byly jejich prostřednictvím pronajaty, povinností bude také předání informace o počtu hostů. Veřejné orgány budou mít k dispozici jednotné místo pro zadávání těchto dat, které bude fungovat na národní úrovni, což usnadní sběr potřebných informací.
Data generovaná v rámci tohoto návrhu budou ve shrnuté podobě přispívat k turistickým statistikám, které jsou produkované Eurostatem, a budou sloužit pro plánovaný evropský datový prostor pro cestovní ruch. „Tímto nařízením se snažíme zvýšit transparentnost a kontrolu nad poskytováním ubytování a zajistit, aby se hostitelé řídili všemi relevantními pravidly a postupy,“ dodává Kovařík.
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, zveřejnila horší než očekávaný výhled na závěrečný kvartál a její akcie proto po úterním uzavření burzy oslabily. Zisk ve třetím čtvrtletí se ale zvýšil o 46 procent na 1,2 miliardy dolarů (29,7 miliardy korun) a překonal odhady analytiků. Firma to uvedla ve svém sdělení.Airbnb vydělala za tři měsíce miliardu dolarů, její akcie přesto klesly
Zprávy z firem