Albánie plánuje vytvořit ministát podobný Vatikánu pro umírněné islamisty
Albánská vláda chce na svém území zřídit ministát pro bektášíje, stoupence umírněného směru v rámci islámu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení premiéra země Ediho Ramy. Podle něj by se tento „suverénní“ státní útvar podobný Vatikánu měl stát centrem náboženské tolerance.
„Naší inspirací je podpořit přeměnu Bektášíjského světového centra v Tiraně v suverénní stát, nové centrum umírněnosti, tolerance a mírového soužití,“ řekl Rama v neděli na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
Bektášíjský řád vznikl ve 13. století v tehdejší osmanské říši a je považován za tolerantní, mystickou odnož islámu otevřenou jiným náboženstvím a filozofiím. Povoluje například pití alkoholu, nestanovuje žádná omezení ohledně odívání žen a nezavádí žádná pravidla ohledně životního stylu.
Pětina populace
V Albánii, která má 2,4 milionu obyvatel, se k němu v loňském sčítání lidu přihlásilo 115 tisíc osob, tedy zhruba pět procent populace. Po sunnitských muslimech a pravoslavných a katolických křesťanech jde o čtvrtou nejpočetnější náboženskou skupinu v zemi. Muslimové tvoří v balkánské zemi celkově asi polovinu populace.
„Suverenita bektášíjského řádu je důležitým krokem k posílení hodnot inkluze, náboženské harmonie a dialogu ve stále více rozděleném světě,“ uvedl řád ve svém prohlášení. Dodal, že získaná suverenita má být podobná té, které se těší Vatikán.
Občanství zamýšleného státu o rozloze asi deset hektarů má být vyhrazeno duchovenstvu a správním pracovníkům. V čele vlády bude stát baktášijský duchovní vůdce a rada, která bude dohlížet na náboženské a správní fungování státu. Časový rámec ani způsob vyhlášení nového ministátu Ramův kabinet dosud nezveřejnil.
Už za tři roky by v Neratovicích měl stát kostel. Tedy nejenom kostel, ale i klubovny či společenský sál.V Neratovicích se začne stavět kostel. Věž se vytiskne na 3D tiskárně a na staveništi se nesmí klít
Reality
Meditace se v rámci zdravého životního stylu prosazuje díky tomu, že jsou čím dál více oceňovány její benefity na duševní i fyzické úrovni. Ne nadarmo se tato stará technika, zavedená jako praktika ve většině světových náboženstvích, stala znovu mainstreamově oblíbenou. My lidé jsme komplexní bytosti, které nejsou tvořeni pouze fyzickým tělem, ale máme také neuchopitelnou část, kam patří naše myšlenky a pocity. Biohacking: Meditace přispívá k lepší psychické, ale i fyzické pohodě
Enjoy