Trump zavedl clo na dovoz veškeré oceli a hliníku do USA. Jedna země možná dostane výjimku
![Americký prezident Donald Trump](https://www.newstream.cz/uploads/article/660x464_fit/profimedia-0961949285.jpg)
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 25procentních cel na dovoz oceli a hliníku do Spojených států, oznámil Bílý dům. Trump uvedl, že cla se budou vztahovat na všechny země, později však připustil, že zváží výjimku pro Austrálii. Opatření podle Trumpovy administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Zároveň však zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu, uvedla agentura Reuters.
„Dnes zjednodušuji naše cla na ocel a hliník, aby každý pochopil, co to znamená. Je to 25 procent, bez výjimek. Týká se to každé země,“ řekl Trump v Oválné pracovně Bílého domu podle agentury AFP. Podle serveru BBC News také uvedl, že zvažuje dodatečná cla na automobily, léčiva a počítačové čipy. „Nevadí mi to,“ odpověděl novinářům na otázku ohledně případných odvetných cel dotčených zemí.
Trump odstranil výjimky ze svých cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli se bude vztahovat minimálně pětadvacetiprocentní clo, uvedla agentura AP. U svých cel na hliník zvýšil tarif z deseti na 25 procent. „Je čas, aby se naše velká průmyslová odvětví vrátila do Ameriky,“ řekl prezident.
Možnost výjimky pro Austrálii Trump signalizoval po telefonickém rozhovoru s australským premiérem Anthonym Albanesem. Upozornil v této souvislosti, že Austrálie je jednou z mála zemí, se kterými mají Spojené státy obchodní přebytek.
Podle počátečních informací měla 25procentní cla na ocel a hliník vstoupit v platnost 4. března. Z dokumentů zveřejněných americkou vládou nicméně vyplývá, že budou platná až od 12. března.
Americký zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg spojencům USA při nedávných jednáních řekl, že pro nového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa připravuje návrhy, jak ukončit válku na Ukrajině. S odvoláním na tři nejmenované západní představitele to napsal server Semafor. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov vzkázal, že před jakoukoliv dohodou o ukončení konfliktu musí být splněny podmínky, jež určil ruský prezident Vladimir Putin.
Trumpův tým začal připravovat návrhy na ukončení války na Ukrajině
Politika
Agresivní tlak
Tyto kroky jsou součástí prezidentova agresivního tlaku na nové nastavení globálního obchodu, poznamenala AP. Trump tvrdí, že zvýšení cel pro lidi a společnosti nakupující zahraniční produkty nakonec posílí domácí výrobu. Cla by ale zasáhla spojence, protože nejvíce oceli se do USA dováží z Kanady, Brazílie, Mexika a Jižní Koreje, dodala AP.
Upozornila, že Trump také hodlá tento týden obnovit americká cla na veškerý dovoz tak, aby svou výší odpovídaly tarifům jiných zemí. To vše se přidává k desetiprocentním dodatečným clům, které již uvalil na Čínu, k čínským odvetným clům, která začala v pondělí. Trump pohrozil cly také Kanadě a Mexiku, ale jejich zavedení bylo pozastaveno do 1. března.
Cla s sebou nesou inflační rizika v okamžiku, kdy jsou voliči již unaveni vysokými cenami a obávají se, že zvýšení cen zastíní jakýkoli přínos. Trump tvrdí, že cla vyrovnají podmínky v obchodu a učiní americké továrny více konkurenceschopnými, takže se jakékoliv potíže, pociťované spotřebiteli a podniky, nakonec vyplatí. „USA budu muset nést náklady zahrnující vyšší ceny pro spotřebitele, odvetná cla v zahraničí, ztrátu pracovních míst v USA i konkurenceschopnosti ve firmách zasažených vyššími vstupními náklady,“ sdělil AP ekonom Benn Steil.
AFP uvalení cla na ocel a hliník označila za novou fázi obchodní války, vedené americkým prezidentem proti zbytku světa.
Čína zavedla dodatečná cla na dovoz vybraného zboží ze Spojených států. Reaguje tak na opatření, k němuž minulý týden sáhla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Kjódó. Clo nad rámec už zavedených poplatků se liší podle konkrétních položek a dosahuje až 15 procent v případě amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG), desetiprocentním poplatkem je pak zatížen dovoz ropy, zemědělských strojů či některých aut.
Peking vrací úder a zavádí cla až 15 procent na některé zboží z USA
Money
Odveta EU
Evropská unie bude reagovat, pokud Spojené státy zavedou cla na dovoz oceli a hliníku, oznámila již dříve Evropská komise. „Uvalení cel by bylo nezákonné a ekonomicky kontraproduktivní,“ napsala unijní exekutiva ve svém prohlášení. „Zavedením cel by USA zdanily své vlastní občany, zvýšily by náklady podnikání a podpořily inflaci. Cla navíc zvyšují ekonomickou nejistotu a narušují efektivitu a integraci globálních trhů,“ dodala.
Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že EU stále čeká na formální oznámení o nových clech ze strany Spojených států, ale že na každý takový krok bude reagovat odvetnými opatřeními. „Každý, kdo zavede cla, musí počítat s proticly,“ uvedl kancléř podle agentury Reuters na předvolebním setkání na severu Německa.
„Je to Evropská komise, kdo určí, které sektory budou předmětem odvetných opatření,“ řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot televizi TF1. „Donald Trump už to udělal v roce 2018, a my jsme na to zareagovali. Zareagujeme zase,“ dodal.
Trump zavedl cla už za svého prvního funkčního období. Tehdy se vývoz těchto surovin z EU do USA snížil na polovinu, připomněla agentura DPA.