Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Blackout se odkládá. Elektřinu chce Ukrajině dodávat místo Slovenska Polsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
ČTK
Michal Nosek

Polsko je připraveno zvýšit vývoz elektřiny na Ukrajinu, pokud slovenský premiér Robert Fico splní svou hrozbu, že přeruší záložní dodávky elektřiny do válkou zničené země, uvedla dle agentury Bloomberg polská vláda. 

Reklama

Polská vláda je připravena zvýšit domácí výrobu elektřiny, aby kompenzovala jakoukoli nerovnováhu, kterou by napjatý ukrajinský systém utrpěl v případě slovenského kroku, uvedl úředník, který nechtěl být jmenován. 

Varšavská ujištění přicházejí uprostřed eskalujícího sporu o budoucnost tranzitu plynu přes Ukrajinu. Fico pohrozil před dvěma dny, když řekl, že Slovensko v případě potřeby přestane dodávat elektřinu, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě. Téměř tři roky po ruské invazi na Ukrajinu se Bratislava stále spoléhá na levný plyn od Gazpromu PJSC, což podkopává tlak Evropské unie na snížení závislosti na ruské energii, uvádí Bloomberg.

Centrální tankoviště ropy (CTR) na Mělnicku. (ilustrační foto)

Zelenskyj: Putin pověřil Fica otevřením druhé energetické fronty proti Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina.

Přečíst článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sice opakovaně prohlásil, že od ledna nepovolí tranzit plynu, který slouží válečné mašinérii Kremlu, přes svou zemi, ale naznačil, že by byl otevřený přepravě paliva z jiných zemí než z Ruska, pokud o to Evropská komise požádá.

Reklama

Komise, která před válkou pomáhala zprostředkovat tranzitní dohody mezi Kyjevem a Moskvou, zůstává mimo jednání. Místo toho zdůraznila, že jsou dostupné alternativní zdroje a že zásoby plynu v regionu jsou vysoké

Zatímco si EU klade za cíl do roku 2027 postupně ukončit získávání fosilních paliv z Ruska, plyn nebyl součástí sankcí, které blok zavedl proti Moskvě od invaze v únoru 2022. To znamená, že společnosti mohou stále uzavírat smlouvy a pokračovat v dovozu, pokud jsou tyto dohody v souladu se stávajícími předpisy EU. 

Donald Trump

Lukáš Kovanda: Fico se přepočítal. Vítězem jeho šarvátky se Zelenským bude Trump

Slovenský premiér Robert Fico se přepočítal. Sázel na to, že Slovensko bude moci i po 1. lednu 2025 odebírat plyn nadále z východu, přes Ukrajinu. Akorát by se obchodně jednalo o ázerbájdžánský plyn. Jenže molekuly by nejspíše zůstaly ruské. Pročež tenhle plán ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl.

Přečíst článek

Jen dočasná dohoda

Energetičtí analytici poukázali na to, že i když bude dosaženo dohody o pokračování tranzitu přes Ukrajinu, bude to pouze dočasné, protože komise připravuje plán k ukončení dovozu energie bloku z Ruska. Tato strategie má být představena v únoru

Rusko od března zintenzivnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, zničilo zhruba polovinu jeho kapacit na výrobu elektřiny a způsobilo výpadky proudu po celé zemi. Ukrajina je silně závislá na dovozu, a to i ze Slovenska. 

Slovensko nadále odebírá ruskou ropu ropovodem Družba, který prochází Ukrajinou. Kyjev by mohl tyto dodávky zastavit případným protitahem, pokud Slovensko zastaví vývoz elektřiny, řekl člověk obeznámený se situací. 

Nord Stream 1

Gazprom letos zvýšil vývoz plynu do Evropy o 13 procent

Ruský energetický gigant Gazprom zvýšil v letošním roce vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 13 procent na zhruba 32 miliard metrů krychlových. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters. To je o něco více než činily dodávky do Číny, kam Gazprom dodal 31 miliard metrů krychlových plynu.

Přečíst článek

Kyjev se již obrátil na evropské úřady kvůli vyjádřením slovenského premiéra Roberta Fica, jenž pohrozil zastavením dodávek elektřiny na Ukrajinu, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Napsal to web RBK-Ukrajina s odvoláním na ministra energetiky Hermana Haluščenka, podle něhož by země Evropské unie měly dodržovat stávající pravidla.

„Opravdu bychom chtěli, aby každý v EU dodržoval normy a předpisy, které dnes existují,“ uvedl v ukrajinském televizním vysílání Haluščenko. „Napsal jsem dopis eurokomisaři pro energetiku, (evropské síti provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) ENTSO-E a Energetickému společenství, abychom zajistili, že tyto otázky budou řešeny náležitě z hlediska souladu se zákonem,“ řekl ministr.

Reklama

Související

Utažené kohouty na plynovodu

Lukáš Kovanda: Co přinese konec ruského plynu EU? Velký problém mají nyní hlavně Slováci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme