Bojíme se o zaměstnance. L'Occitane svoje obchody v Rusku nezavře
Francouzská kosmetická značka L'Occitane nechá navzdory invazi na Ukrajinu své obchody v Rusku otevřené. „O uzavření obchodů jsme dlouze diskutovali. Chceme ale ochránit naše zaměstnance před možnou odvetou,“ uvedla firma pro server BBC.
Firma nicméně přestala do Ruska dodávat zboží. Eshop ale nadále funguje. Někteří zákazníci za rozhodnutí firmu kritizovali a vyzvali k bojkotu značky. Společnost má po celém světě 3085 prodejen a její tržby loni činily 1,5 miliardy eur (36,6 miliardy korun), píše BBC.
„V tuto chvíli nemůžeme garantovat, že našich 700 zaměstnanců v Rusku nebude čelit odvetným opatřením, pokud v zemi přestaneme působit,“ řekla mluvčí firmy s tím, že obávají především o zaměstnance, kteří mají příbuzné na Ukrajině, nebo jsou ukrajinského původu. „Zároveň jsem pevně odhodlání podporovat naše partnery a jejich zaměstnance na Ukrajině,“ dodala mluvčí.
Londýn rozšiřuje seznam sankcionovaných Rusů, nově na něm přibude i Ukrajinec, politik Viktor Medvedčuk, který je podezřelý z vlastizrady. Sankcím se nevyhne ani šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.Britové zmrazí majetek šéfa Lukoilu i ukrajinského politika podezřelého z vlastizrady
Politika
Firma invazi na Ukrajinu odsuzuje
„Neoprávněnou a nevyprovokovanou“ invazi Ruska firma odsoudila a rozhodla omezit svoje tamní působení. Pozastavila investiční plány a veškeré dodávky do země. K tomu, zda pokračuje v internetovém prodeji a jaký dopad bude mít zastavení dodávek na její ruské obchody firma nechtěla komentovat.
V Rusku působí nadále i francouzský energetický gigant EDF, letecká společnost Emirates či čínský výrobce počítačů Lenovo. Mnohem větší skupina zhruba 600 velkých firem se však od invaze z Ruska stáhla nebo zde přerušila prodej, jako Starbucks, Coca Cola, Levi's a Apple.
Německý řetězec hobbymarketů OBI se v rekordním čase zcela stáhl z ruského trhu a odevzdal svých 27 ruských poboček nejmenovanému investorovi. Ani za ně nechtěl zaplatit. Řetězec OBI v Rusku končí. Obchody zdarma převedl na nejmenovaného investora
Money
Miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič měl snahu přispět k mírovému řešení na Ukrajině a osobně se na konci března zúčastnil vyjednávání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Ale sankcím se stejně nevyhnul – na sankčním seznamu Velké Británie se objevilo i jeho jméno. Podle agentury Bloomberg mu byl zmrazen majetek v daňovém ráji na ostrově Jersey za sedm miliard dolarů, což je polovina jeho známého majetku.Chudák Abramovič. Chtěl dojednat mír – a přišel o sedm miliard dolarů
Leaders