Británie omezí spolupráci s gruzínskou vládou
Británie omezí styky s gruzínskou vládou. Oznámil to podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Lammy v prohlášení odsuzujícím násilí vůči protestujícím a novinářům v jihokavkazské zemi. Omezení spolupráce se podle Lammyho bude týkat i spolupráce v oblasti obrany.
Gruzie se nachází v krizi od parlamentních voleb z 26. října, které oficiálně vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen. Prozápadní opozice ale hlasování odsuzuje jako zmanipulované a Gruzínský sen viní z náklonnosti vůči Rusku.
Rozhodnutí gruzínské vlády z minulého týdne odložit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií vyvolalo bouři odporu a novou vlnu mnohatisícových demonstrací v Tbilisi i v dalších městech. Většinu protestů rozehnala policie pomocí vodních děl a slzného plynu, někteří demonstranti odpalovali pyrotechniku a házeli na policisty kameny.
Lammy uvedl, že násilné střety policie s protestujícími jsou šokující a nepřijatelné a vyzval k jejich ukončení. „Ve světle stávajících událostí Spojené království okamžitě přeruší všechny programy podpory gruzínské vládě, omezí obrannou spolupráci a omezí styky s představiteli vlády Gruzínského snu, dokud nezastaví tento odklon od evropských demokratických norem a svobod,“ uvedl Lammy v prohlášení.
Vláda země s 3,7 milionu obyvatel tvrdí, že Gruzie vstoupí do EU do roku 2030, a obviňuje opozici a demonstranty z pokusu provést revoluci s pomocí peněz ze zahraničí.
Sankce proti proruským gruzínským představitelům v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim už zavedla Ukrajina či baltské země.
Před možnými sankcemi vládu v Gruzii varovala nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Na jejich zavedení by se ovšem musely shodnout všechny členské země sedmadvacítky. Nejistá by byla v takovém případě pozice Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán podporuje vládu Gruzínského snu.
Svržení syrského prezidenta Bašára Asada oslavují od neděle miliony Syřanů doma i v zahraničí, kam kvůli represím Asadova režimu a občanské válce v předchozích letech utekli. Kromě radosti a pocitu úlevy ale mají mnozí také obavy, co teď bude s jejich zemí dál. Doufají nicméně, že Syřané se poučili z tragické minulosti a že je čekají už jen dobré časy, informují média.Co bude dál? Syřané mají po pádu Asadova režimu kromě radosti i obavy
Politika
Německo nyní po pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada mohou a možná i budou muset opustit tisíce Syřanů, kterých se do Německa před občanskou válkou v jejich vlasti uchýlil zhruba milion, napsal s odvoláním na právní experty německý deník Bild.Asadův pád je problém pro tisíce Syřanů v Německu, budou muset opustit zemi
Politika