Brusel versus Varšava. Tresty, které soud Evropské unie uložil kvůli Turówu, odporují polské ústavě
Finanční tresty, jež Polsku v souvislosti s pokračováním těžby v dole Turów nedaleko hranic s Českem a s fungováním disciplinární komory polského nejvyššího soudu uložil Soudní dvůr EU, jsou v rozporu s polskou ústavou - k takovému závěru nyní dospěl polský ústavní soud. Jeho verdikt podle agentury Reuters zostřuje letité spory mezi Evropskou komisí a Varšavou.
Ústavní soud nevyhověl žádosti předsedy polského Sejmu, dolní komory parlamentu, aby rozhodnutí odložil do doby, než se ke sporu vyjádří poslanci, píše portál prawo.pl.
Podívejte se na fotogalerii dolu Turów zde:
Po říjnových volbách ztratila v polském parlamentu většinu strana Právo a spravedlnost. S její vládou vede Evropská komise spory kvůli porušování principů právního státu. Dnes dal ústavní soud ve věci postihů v případě Turówa a disciplinární komory nejvyššího soudu za pravdu polskému generálnímu prokurátorovi a ministrovi spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, který je tváří kontroverzních polských justičních reforem.
Spletitý spor
Ústavní soud, který jeho kritici označují za zpolitizovaný, už předloni došel k závěru, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Nadřazenost unijního práva nad národním je přitom jedním ze základních pravidel fungování evropského bloku.
Česko předloni v únoru kvůli rozšíření těžby v Turówě zažalovalo Polsko u Soudního dvora EU. Generální advokát Soudního dvora EU dal české žalobě loni v únoru za pravdu. Polsko podle něj porušilo unijní právo, když neposoudilo vliv dolu na životní prostředí.
Soudní dvůr EU rozhodl v květnu 2021, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v dole Turów. Polsko to odmítlo a Soudní dvůr EU mu v září 2021 vyměřil pokutu půl milionu eur, tedy přes 12 milionů korun denně za to, že těžbu nezastavilo. Loni v únoru nakonec společné jednání obou zemí vyústilo v podpis česko-polské dohody o řešení vlivu těžby v dole Turów. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur a ČR stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU.
Polské ministerstvo životního prostředí povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech v Polsku. S odkazem na představitele společnosti Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to uvedla agentura Reuters. OSGE je společný podnik petrochemické společnosti Orlen a chemické firmy Synthos, která patří jednomu z nejbohatších Poláků Michalu Solowowovi.Polsko dalo zelenou výstavbě modulárních reaktorů, podílet se na tom má i tamní miliardář
Zprávy z firem
Polsko prodlouží platnost nulové sazby DPH u některých potravin. Ta měla vypršet na konci roku, podle vládního mluvčího ji však premiér Mateusz Morawiecki prodlouží o jedno čtvrtletí, píší agentury Reuters a PAP.Nájezdy Čechů do Biedronky nekončí. Polsko prodlužuje nulovou DPH u potravin
Money