Brýle za milion i lístky na fotbal. Starmer přijímá hodnotné dary a čelí za to kritice
Britský premiér a šéf labouristů Keir Starmer čelí kritice za přijetí darů od sponzora Labouristické strany v hodnotě 100 tisíc liber (2,98 milionu korun). Ve srovnání s dary pro dřívější lídry stran byly ty pro Starmera nejdražší. Opoziční konzervativci požadovali vyšetřování, parlament se tím ale zabývat nebude, uvedl dnes deník The Guardian.
Starmerovi ještě před nástupem do premiérské funkce dával dary sponzor strany a člen Sněmovny lordů, milionář Waheed Alli. Hodnota darů se vyšplhala na 76 tisíc liber (2,2 milionu korun) a patřily mezi ně lístky na kulturní akce, pozvánky na recepce nebo oblečení pro Starmerovu manželku, zmiňuje také agentura Bloomberg. Kritika se na Starmera snesla proto, že mu Alli proplatil oblečení, ubytování a brýle za 34 485 liber (přes milion korun) a premiér ho po svém zvolení letos 5. července hostil ve svém sídle.
Starmer od Alliho obdržel i několik lístků na sportovní utkání. „Jsem velký fanoušek Arsenalu. Z bezpečnostních důvodů nemohu jít na tribunu, proto když nepřijmu pozvání na recepci, nemohu jít na zápas. Dary se mají zaznamenávat, ale představa, že už nikdy nepůjdu na zápas Arsenalu, protože se nemohu účastnit pohoštění, to už je trochu moc,“ řekl premiér a naznačil, že dary bude přijímat i nadále. Zároveň dodal, že se svým týmem dodržoval pravidla.
Labouristická strana odmítla odpovědět na otázku, zda Alli platil za Starmera hotely nebo zda mu zapůjčil jednu ze svých nemovitostí pro účely voleb. Konzervativci volali po vyšetření Starmerových vazeb na barona Alliho, parlamentní komisař však uvedl, že premiéra kvůli darům vyšetřovat nebude.
Ve srovnání s dary pro dřívější šéfy stran byly ty pro Starmera nejdražší. Někdejší lídryně konzervativců Theresa Mayová přijala luxusní obuv nebo lístky na kriketový zápas, zatímco její nástupce Boris Johnson například odjel na proplacenou dovolenou za 15 tisíc liber (přes 446 tisíc korun). Liz Trussová, která vedla konzervativní vládu pouhých šest týdnů, se zúčastnila kulturních akcí za 3844 liber (více než 114 tisíc korun) a bývalý premiér Rishi Sunak si platil čestné členství v Konzervativní straně za 2595 liber (přes 77 tisíc korun). Na rozdíl od Starmera se ale nikdo do takové míry neúčastnil recepcí.
Ed Miliband, který vedl labouristy v letech 2010 až 2015, dostal například lístky na paralympiádu nebo na baseballové zápasy týmu Boston Red Sox. Jeho nástupce ve vedení strany Jeremy Corbyn dostal dvakrát lístky na hudební festival Glastonbury a všechny ostatní dary odmítal.
Britská Konzervativní strana hledá nového lídra. Po prvním kole nemá žádný z kandidátů výrazný náskok, ale zároveň to nevypadá, že výběr přinese zásadní zlom v politickém směřování po volbách zdecimované partaje.Karel Pučelík: Zdecimovaní konzervativci hledají nového lídra
Politika
Současná britská labouristická vláda zdědila po svých konzervativních předchůdcích díru ve veřejných rozpočtech v objemu 22 miliard liber (652 miliard korun), uvedl britský premiér Keir Starmer. Britský premiér Starmer: Zdědili jsme díru ve financích, některé daně se zvýší
Money
Obavy kritiků, že po nástupu labouristů nastane levicová smršť, se v prvních týdnech nepotvrdila. Naopak, malou levicovou rebelii premiér Starmer potlačil s nebývalou tvrdostí. Šlo přitom o zachování katastrofální politiky konzervativců, o jejíž pokračování nikdo nestojí.Karel Pučelík: Keir Starmer při první příležitosti udeřil na levicovou rebelii. Jeho přísnost je však zbytečná
Politika
Plameny, urážky, násilí. Strašlivý útok v Southportu odstartoval nebývalé nepokoje, které otřásly veřejností i důvěrou muslimských komunit. Poslední dny odhalily nálady, které už dlouho doutnaly pod povrchem.Karel Pučelík: Británie nečelí protiimigračním protestům, ale vlně rasismu. „Vyznamenali“ se Farage i Musk
Politika