Budoucnost armády? Místo L-159 chystá bezpilotní stroje
Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Pokud si Česká republika ze Spojených států zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35, sníží se podle něj počet strojů L-159 o jednu letku.
V současnosti vzdušné síly Armády ČR disponují 24 letouny L-159 Alca, z toho osmi dvoumístnými. Rozděleny jsou do dvou letek, a to 212. taktické letky a 213. výcvikové letky.
České vojenské letectvo by mělo být v budoucnu vyzbrojeno americkými bojovými letouny F-35 Lightning. Ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Obrana chce pořídit 24 těchto strojů, nahradit by měly švédské gripeny. Česko chce nahradit gripeny americkými stroji F-35 Lightning. Má jít o vůbec nejdražší armádní nákup
Politika
"Zatím počítáme s provozem obou letek L-159 Alca. Pokud dojde k pořízení dvou nadzvukových letek letounů F-35, tak počet těchto letounů snížíme o jednu letku," uvedl Táborský. "U zbylých letounů předpokládáme, že spolu s blížícím se koncem technické životnosti budou postupně nahrazovány bezpilotními prostředky," dodal.
Česko koupí americké F-35
O snaze pořídit moderní F-35 nedávno rozhodla vláda. Ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) kabinet pověřil, aby s americkou vládou začala vyjednávat o nákupu 24 strojů. V současné době má armáda k dispozici jednu letku gripenů, podle vojáků i odborníků jde o nedostatečný počet.
Letku gripenů doplňují právě podzvukové L-159. České letectvo jich v letech 2000 až 2003 převzalo 72. Většina ale zůstala zakonzervovaná v hangáru, vzdušné síly do provozu zařadily jen 28 letounů, z toho čtyři dvoumístné cvičné. Prodat přebytečné stroje se podařilo teprve v roce 2015, kromě iráckého letectva si 21 letounů pořídila americká firma Draken International, jejíž letouny simulují protivníka při výcviku vzdušného boje.
Čínská společnost DJI, která je největším výrobcem bezpilotních letadel na světě, přerušuje aktivity v Rusku a na Ukrajině. Firma je jedním z mála čínských podniků, který se tak rozhodl kvůli válce na Ukrajině, informoval web televize Al-Džazíra. Společnost v úterý na svém webu uvedla, že přehodnocuje požadavky na dodržování předpisů po sporech o svou roli ve válce na Ukrajině.Nikdo nebude používat naše drony k boji, vzkázal čínský výrobce a stáhl se z Ruska
Zprávy z firem
Pronájem gripenů ze Švédska české armádě skončí v roce 2027, poté může uplatnit dvouletou opci. F-35 by následně ve výzbroji měly zůstat několik desetiletí.
Podle armádního doporučení, jehož vypracování si zadali politici, by letouny jiné než tzv. páté generace, jejímž jediným dostupným zástupcem jsou F-35, po roce 2040 přestaly dostačovat pro v té době očekávané úkoly. Jedním z nich bude i úzká spolupráce s drony, které podle očekávání odborníků budou létat ve formaci s pilotovaným strojem.