Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Češi volí krajské zastupitele a senátory, účast není vysoká

Volby do Senátu a zastupitelstev krajů
ČTK
 ČTK

Týden od nástupu ničivých záplav, které zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, začaly v Česku volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Politici, kteří už odevzdali svůj hlas, očekávají, že v oblastech postižených povodněmi bude volební účast nižší. Prezident Petr Pavel poukázal na to, že lidé mohou k volbám i v místech po živelní katastrofě. V prvních dvou hodinách přišlo hlasovat většinou do deseti procent voličů, před čtyřmi roky to bylo kolem desetiny.

Reklama

Volební místnosti se otevřely tradičně ve 14:00, přístupné zůstanou do 22:00. Odevzdat svůj hlas lidé mohou také v sobotu od 08:00 do 14:00. V krajských volbách, které se netýkají Prahy, celkové vítězství obhajuje opoziční hnutí ANO. Senátory lidé vybírají také v Praze, na nové obsazení čeká 27 míst v horní parlamentní komoře. Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční počet hlasů, dva nejúspěšnější se utkají o senátorský post ve druhém kole voleb za dva týdny.

V některých volebních okrscích za první dvě hodiny voleb odevzdaly hlas jen dvě procenta voličů, jinde třeba i 14 procent. V obcích, které v minulých dnech zasáhla ničivá povodeň, se volí jinde než obvykle nebo i v provizorních stanech. V pěti z nich, které volby nezvládnou vlastními silami, zajišťuje hlasování ministerstvo vnitra. Armáda postiženým obcím na Jesenicku poskytla i k zabezpečení voleb satelitní vysokorychlostní internet v systému Starlink.

Třeba v České Vsi na Jesenicku lidé mohou hlasovat v týlovém kontejneru hasičů, který běžně slouží jako zázemí pro štáb velitele zásahu při mimořádných událostech. V přesunuté volební místnosti ve Višňové na Liberecku, kterou nedávné povodně dvakrát po sobě odřízly od světa, za první hodinu hlasovalo pět procent zapsaných voličů.

Prezident po odevzdání hlasu v Černoučku na Litoměřicku novinářům řekl, že o komplikacích na určitých místech není pochyb, navíc lidé mají po záplavách spoustu jiných starostí. V nejvíce postižených obcích jsou ale podle prezidenta zajištěné náhradní volební místnosti, případně se sloučily volební okrsky. „Myslím, že všichni, kdo budou chtít, tak mohou odvolit,“ řekl.

Reklama

Podle Pavla existuje spousta problémů, které vyžadují řešení a na které třeba někteří lidé nadávají. Jedinou cestou, jak něco změnit, jsou právě volby, míní hlava státu. „Jít k volbám beru jako svou povinnost, abych pak mohla nadávat tomu politikovi, kterého volím. Přece nebudu nadávat cizím lidem,“ řekla ve zlínské nemocnici pacientka Lenka Surá, která si kvůli plánované operaci vyřídila voličský průkaz.

Nynější krajské volby se považují za největší průzkum voličské přízně před sněmovními volbami, které se uskuteční za rok. Tak to hodnotí také předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který hlas odevzdal v Průhonicích u Prahy. Připomněl, že ANO před čtyřmi roky uspělo v deseti krajích, hejtmany ale po jednáních o krajských koalicích mělo pouze tři. Hnutí podle něj potřebuje restart a nový impulz, změnit fungování v krajích, lépe pracovat mezi volbami a dobře se připravit na ty sněmovní.

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan věří, že hnutí bude mít zastupitele ve všech krajích, nyní chybí zastupitelé v Moravskoslezském kraji. Velmi těžké podle něj bude obhájit hejtmanské posty, řekl v Kolíně, kde volil. Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš bude rád za udržení dosavadního počtu mandátů v krajích, uvedl.

Co má smysl sledovat při víkendových volbách a proč to nejsou celkové výsledky?

Stanislav Šulc: Co má smysl sledovat při víkendových volbách a proč to nejsou celkové výsledky?

Volby do krajských zastupitelstev dlouhodobě patří k těm nejméně sledovaným politickým kláním u nás. A nepomůže tomu ani skutečnost, že se zároveň volí třetina senátorů. Jak ale naznačily volby do Evropského parlamentu, doba se mění a s ní také voliči a jejich poselství, která svými hlasy politikům vzkazují. Co má tedy smysl sledovat během nadcházejících voleb, zejména v kontextu parlamentních voleb v příštím roce? Zde jsou nejdůležitější otázky.

Přečíst článek

David Ondráčka: Za kulisy krajských voleb. Přes kraje teče hodně peněz aneb jak politické zájmy ovlivňují život v regionech

Krajské volby tento víkend opět ukáží, jak úsměvně málo se v Praze a celostátních médiích ví o skutečných zájmech a osobních i mocenských vazbách v regionech. Jak povrchně o nich referujeme jen přes osoby lídrů, ale hejtman kraj sám neřídí, reálně je jen jedním z radních. Kraje jsou dnes především vlivné dotační struktury a to definuje zájmy, o které se na nich hraje. Kolem toho se pochopitelně točí i krajské volby a následné sestavování vládních koalic, řízení klíčových krajských holdingů a příspěvkovek, tak funguje i sponzoring kandidátů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Zleva místopředsedové Richard Brabec, Radek Vondráček, Alena Schillerová, předseda Andrej Babiš, první místopředseda Karel Havlíček a nový místopředseda Robert Králíček

ANO neochvějně dominuje předvolebním průzkumům, hnutí je na nejvyšších číslech od roku 2014

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme