Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

EU následuje krok USA. Odvetná opatření proti clům odkládáme, uvedla Ursula von der Leyenová

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
ČTK
 ČTK

Evropská unie o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní.

„Vzali jsme na vědomí oznámení prezidenta Trumpa. Chceme dát vyjednávání šanci,“ uvedla šéfka EK s tím, že protiopatření ze strany EU budou odložena o 90 dní. „Pokud jednání nebudou uspokojivá, naše protiopatření začnou platit,“ dodala. Přípravné práce na dalších protiopatřeních proti americkým clům podle ní nadále pokračují. „Jak jsem řekla již dříve, všechny možnosti zůstávají na stole,“ doplnila.

„Chceme vyjednávat“

Stejně se vyjádřil i mluvčí Evropské komise Olof Gill, podle kterého je sice platnost protiopatření pozastavena, nicméně i nadále pokračují jednání komise se členskými státy a se zástupci průmyslu. „Chceme ale vyjednávat, chceme s americkou administrativou hovořit,“ dodal Gill.

Evropskou unii v posledních měsících třikrát zasáhla cla nařízená americkým prezidentem. Nejprve 25 procent na ocel a hliník, následně 25 procent na automobily a nakonec ve výši 20 procent na všechny evropské produkty. První cla, konkrétně na ocel a hliník, oznámil Trump již v polovině března. Evropská unie v prvotní reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží, která by měla být v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Následně eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič upřesnil, že protiopatření nebudou mít tak vysokou hodnotu, protože „eurokomisaři naslouchali členským státům“. Mělo by jít asi o 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard korun).

Tato protiopatření byla členskými státy schválena ve středu. Cla měla začít být vybírána 15. dubna a mělo jít o 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Nyní byla nicméně platnost těchto odvetných opatření pozastavena o 90 dní.

O reakci EU dnes na mimořádné dopolední schůzce diskutoval rovněž i takzvaný Coreper, tedy velvyslanci členských států EU v Bruselu. Schůzka se uskutečnila za zavřenými dveřmi, právě po jejím skončení vydala šéfka Evropské komise k americkým clům své nové prohlášení.

Pozastavení ze strany Spojených států se podle mluvčího EK týká pouze takzvaných recipročních cel, která byla vyhlášena jako poslední. Cla na automobily i cla na ocel a hliník ze strany USA i nadále platí.

Americký prezident Donald Trump

Stanislav Šulc: Řídit stát jako trollí farmu

Donald Trump pokračuje ve své nevyzpytatelnosti. Nyní to sice má krátkodobý pozitivní efekt, z dlouhodobého hlediska ale podobné kroky povedou k dalším problémům. Řídit stát jako trollí farmu však je součástí hlubších strategií, které přinejmenším ideologové ovlivňující nejvyšší patra americké politiky sdílejí.

Přečíst článek

Donald Trump Jr.

Trumpův syn se chystá do Česka

Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá krátce před rumunskými prezidentskými volbami, které poutají celosvětovou pozornost kvůli vyloučení krajně pravicového kandidáta Calina Georgeska, navštívit Rumunsko. V rámci své evropské cesty zavítá také do řady dalších zemí včetně Česka. Píší o tom americká média.

Přečíst článek

Související

Mathias Döpfner

EU s USA musejí vytvořit obchodní alianci. A společně se postavit Číně, říká německý miliardář

Přečíst článek
Doporučujeme