USA a Británie kvůli hrozící ruské invazi stahují diplomaty z Ukrajiny, EU vyčkává
Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi, píše Reuters. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie zatím k podobným krokům nevidí důvod, vzkázal šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí Washingtonu za předčasné a přehnané.
Mluvčí ukrajinský ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko uvedl, že Ukrajina respektuje právo států zajistit bezpečnost svých diplomatických misí, ale bezpečnostní situace na Ukrajině se podle něj v poslední době nijak dramaticky nezměnila. „Hrozba nových vln ruské agrese je konstantní od roku 2014, hromadění ruských vojsk u státní hranice začalo už v dubnu loňského roku,“ podotkl Nikolenko.
V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr, vyplývá z prognóz amerických bank. I bez války ale mohou jejich ceny vzrůst až ke 40 korunám ze litr.Benzín za více než 40 korun? Případná válka na Ukrajině může vyhnat ceny pohonných hmot
Názory
Vedle Američanů míří domů také asi polovina zaměstnanců zastupitelského úřadu Velké Británie. Evropská unie podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella prozatím krok Washingtonu kopírovat nebude.
„Nemyslím, že bychom museli opustit Ukrajinu a odejít. Ale možná bude mít ministr Blinken (americký ministr zahraničí) více informací, o které se s námi podělí,“ řekl před dnešním jednáním ministrů zahraničí členů sedmadvacítky novinářům Borrell. Diplomaté očekávají, že ministři na jednání potvrdí svůj záměr reagovat na případný ruský vpád do sousední země tvrdými ekonomickými sankcemi, o jejich konkrétní podobě se však bavit nebudou.
Blinken se k zástupcům vlád evropské sedmadvacítky připojí na dálku a seznámí je mimo jiné s výsledkem pátečního jednání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Blinken po něm uvedl, že Washington je připraven písemně odpovědět na ruské požadavky, když Moskva zareaguje na obavy Západu týkající se Ukrajiny, u jejíchž hranic má Rusko na 100 tisíc vojáků a těžkou techniku.
Zpřísnění ekonomických sankcí a případné ekonomické zničení Ruska, pokud by napadlo Ukrajinu. Takové výhrůžky posílá Bílý dům do Kremlu.Mohou USA ekonomicky zničit Rusko? Odborníci se neshodnou
Politika
Proběhlá diplomatická jednání zjevně Putina nepřiměla ke změně postoje. Podle deníku The New York Times proto americký prezident Joe Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až pěti tisíc vojáků do Pobaltí a dalších zemí na východě Evropy. V případě, že by se bezpečnostní situace později výrazně zhoršila, mohla by se americká přítomnost v oblasti poměrně rychle až zdesetinásobit.
Podporu Ukrajině mohou poskytnout i pobaltské země. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Estonsku a Litvě povolilo dodat některé zbraně vyrobené ve Spojených státech. Souhlas s exportem získala také Británie.
Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.