Evropský soud zamítl žalobu Agrofertu kvůli utajování dokumentů
Tribunál Evropské unie zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament. Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. Agrofert rozhodnutí soudu nemá zatím k dispozici, vyjádří se až po jeho obdržení, sdělil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.
Spor se týkal dokumentů, které předloni vedly europoslance ke schválení rezoluce kritizující Babišův střet zájmů. České orgány také rezoluce vyzývala k ochraně evropského rozpočtu. Firma tvrdila, že jejich zpřístupnění je ve veřejném zájmu, což ale parlament odmítl.
Soudci v Lucemburku v dnešním rozhodnutí dospěli k závěru, že část auditní zprávy už zveřejnila komise, a firma tedy nemá důvod žádat o její poskytnutí parlament. Nic na tom nemění ani fakt, že komise nezveřejnila úplnou zprávu, neboť podle soudu by Agrofert stejně neměl nárok na zpřístupnění neveřejné části.
Po devíti měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor. Ve své nejnovější zprávě to ostatně konstatuje i Národní rozpočtová rada. A včera vláda jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. To také úplně nedokládá jednoznačné úsilí ozdravit veřejné finance.Schodky až 300 miliard korun. Veřejné finance se ani tak do rozvratu nedostanou, vládě pomůže inflace
Názory
V případě dopisu pak podle soudců EP dostatečně zdůvodnil, proč by jeho zpřístupnění mohlo "ohrozit cíl auditního šetření, a to tím spíše, že vzhledem k přímému zapojení českého předsedy vlády bylo vždy důležité respektovat důvěrnost dialogu mezi ním a komisí".
Audit komise dospěl k závěru, že Babiš měl jako český premiér rozhodující vliv na Agrofert, i když jej vložil do svěřenských fondů. Babiš nesouhlasil a tvrdil, že vyhověl českým zákonům.
Europoslanci měli s Babišem za jeho působení v čele české vlády dlouhodobé spory. Ve svých usneseních jej vyzývali, ať se vzdá vlivu na Agrofert, nebo odstoupí z vládní funkce. Premiér to odmítal a europoslance obviňoval ze zaujatosti kvůli jejich politické příslušnosti.