Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fiala: Evropa je připravena odpovědět na americká cla

Český premiér Petr Fiala
ČTK
 ČTK

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem za nešťastná a nesprávná. Neočekává, že by měla na Česko přímý dopad, ale jejich nepřímý dopad může být velmi silný, uvedl předseda vlády pro Deník.cz. Evropa je připravená s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět, doplnil.

Český premiér poznamenal, že struktura ohlášených cel zatím není zcela jasná. „A dokud není jasná, tak není možné ani přesně spočítat ty dopady,“ řekl v rozhovoru pro Deník.cz. Dopady na hospodářský růst v Evropě, včetně Česka, podle něj budou spíše v řádu desetin procenta.

Fiala uvedl, že patří mezi lidi přesvědčené o výhodnosti volného obchodu, s co nejméně bariérami a pokud možno bez cel. Trumpovo oznámení proto považuje za nesprávné a nešťastné. Pokud Spojené státy u izolacionistického rozhodnutí zůstanou, tak to bude prokazatelně negativní vliv na celosvětový obchod a prosperitu, domnívá se premiér.

Evropa je připravena

Evropě podle Fialy nezbývá než na americká opatření reagovat. „Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky, a my to nemůžeme přejit mlčením,“ řekl Fiala. Dodal, že nejlepší cla jsou nulová cla.

Fiala neočekává, že by americká cla měla přímý dopad na českou ekonomiku. „Není úplně přímý, jak to může být třeba na některé jiné země, ale může být velmi silný nepřímo, právě prostřednictvím vývozů, které realizujeme třeba přes Německo a další země,“ upozornil premiér v rozhovoru na webu Deník.cz.

Po odpolední konferenci na téma bezpečnosti Fiala novinářům řekl, že pro určení dopadů na Evropu je nutné počkat, na co vše se budou cla vztahovat. „Jestli na subdodávky, komponenty, co je tam zahrnuto,“ řekl. Dopad na hospodářský růst v Evropě, střední Evropě i v Česku mít opatření budou, i když jimi Česko nebude zasažené přímo. „Byli bychom zasaženi nepřímo skrz Německo a další státy,“ doplnil Fiala.

Cel se podle Fialy není nutné bát, je ale potřeba rozumně jednat v rámci EU, která má celní politiku v kompetenci. Fiala uvedl, že byl v kontaktu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Máme připravená protiopatření. Mohla by se zavést opatření, která tu už byla v letech 2018 až 2020 v reakci na první Trumpovu vládu, ta jsou nachystaná. Ale je připravený i další balík opatření, která by se dala zkusit,“ řekl. EU se nejdřív bude snažit o jednání, jak cla snížit nebo co nejvíc odbourat, dodal.

Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.

Americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trumpova cla mohou Česko dostat na pokraj recese

Světová obchodní válka se stupňuje. Spojené státy včera oznámily nejvýraznější navýšení cel za poslední století. Přitom už dosavadní cla Trumpovy administrativy zvedla průměrnou celní sazbu uplatňovanou ze strany USA nejvýše od přelomu 30. a 40. let minulého století.

Přečíst článek

zlato

Na Trumpových clech už někteří vydělávají. Ti, kdo investovali do zlata

Očekávaný propad akciových indexů je první rychlou a negativní reakcí na ohlášení cel, která americký prezident Donald Trump uvalil na celý svět. Hlavní indexy padají o jednotky procent. Naopak nahoru jdou v souladu s očekáváním dluhopisy a také zlato. To se přiblížila i rekordní hodnotě 3167 dolarů za troyskou unci.

Přečíst článek

Související

Americký prezident Donald Trump

Karel Pučelík: Trump likviduje svou toxickou „pomocí“ přední americké automobilky

Přečíst článek
Doporučujeme