Fico jednal v Kremlu s Putinem. O plynu
Ruský prezident Vladimir Putin přijal slovenského premiéra Roberta Fica, který je v Rusku na pracovní návštěvě. Podle agentury TASS to v neděli oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj se očekává jednání o dodávkách zemního plynu. Fico je třetím premiérem členské země Evropské unie, který od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 jednal s Putinem osobně v Rusku. Slovenská vláda se zatím k návštěvě nevyjádřila.
Ruské televize odvysílaly záběry ze začátku jednání mezi Putinem a Ficem. Agentura TASS uvedla, že Putin se slovenským premiérem naposledy bilaterálně jednal v roce 2016. O možné Ficově cestě do Ruska se spekulovalo poslední dva dny, tuto možnost zmínil srbský prezident Aleksandar Vučić. Peskov na dotaz novinářů řekl, že se dají očekávat jednání o dodávkách plynu na Slovensko, které odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Na konci roku ale vyprší pětiletá smlouvu o tranzitu ruského plynu přes území Ukrajiny uzavřená mezi Kyjevem a Moskvou. A Kyjev dal opakovaně najevo, že smlouvu nehodlá prodloužit.
Slovenský premiér Robert Fico se v pondělí chystá do Ruska jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu do Evropy, řekl v pátek srbský prezident Aleksandar Vučić a v sobotu o tom informoval slovenský deník Pravda. Kreml ale zatím tuto informaci nepotvrdil a slovenský deník čeká na odpověď od úřadu premiéra.Vučić: Fico se chystá do Ruska na jednání s Putinem
Politika
Slovenský premiér už ve čtvrtek řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se kterým Fico jednal na okraj summitu EU v Bruselu, úplným odmítáním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu poškozuje zájmy Slovenska. Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí, tedy ne z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinský prezident uvedl, že jeho země přichází o daleko více.
Hanba Ficovi
Nedělní jednání Fica s Putinem tvrdě odsoudila slovenská opozice, píší slovenská média. Strana Progresivní Slovensko (PS) mluví o zradě národních zájmů, Svoboda a Solidarita (SaS) o hanbě.
„Pokud premiérovi šlo o tranzit, měl jednat s ukrajinskou stranou, a ne dělat ze Slovenska nástroj ruské propagandy,“ uvedl šéf největší opoziční strany PS Michal Šimečka. „Fico je hanbou Slovenska,“ uvedla další opoziční strana SaS , která se obává, že Slovensko skončí v mezinárodní izolaci.
Cestu odmítla komentovat vládní strana Hlas a nevyjádřil se k ní ani premiérův Směr-SD. Podle slovenského Deníku N není jasné, nakolik byli Ficovi kolegové ve vládě informováni o jeho plánu jednat s Putinem.
Fico v listopadu oznámil, že se příští rok v květnu chystá do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, kam ho pozval Putin. Fico už dříve řekl, že je připraven hovořit s Putinem a že po skončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy s Ruskem. Fico kritizuje protiruské sankce EU a vojenskou pomoc západních zemí Ukrajině.
Donald Trump hrozí Evropské unii novými cly, pokud ta nezačne odebírat více amerického plynu a ropy. Je to špatná zpráva hlavně pro Roberta Fica s Viktorem Orbánem, které staví proti Trumpovi s Volodymyrem Zelenským.„Plynová aliance“ Trump-Zelenskyj může potrápit Fica i Orbána
Politika
Letos v červenci navštívil Putina také maďarský premiér Viktor Orbán. Návštěva vyvolala odsouzení ze strany Kyjeva a evropských lídrů. Předseda maďarské vlády cestu tehdy vysvětloval snahou o ukončení války na Ukrajině. Svoji výpravu do Moskvy nekonzultoval s Evropskou unií a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví EU.
V úterý se sešel s Trumpem. Ve středu si telefonoval s Putinem. Podle agentury Bloomberg má maďarský premiér Viktor Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Orbánovy nadstandardní vztahy zejména s Trumpem staví Macrona, von der Leyenovou či Kallasovou na druhou kolej.Lukáš Kovanda: Orbán má našlápnuto stát se hlasem Evropy
Názory
Maďarští představitelé jednali o dodávkách plynu v Rusku i nedávno. Maďarska se týká podobný problém s tranzitem jako Slovenska. S Putinem telefonicky hovořil v polovině listopadu i německý kancléř Olaf Scholz.
Český premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti s jednáním Fica s Putinem vyzdvihli roli české vlády v zajištění energetické nezávislosti na Rusku. Šéf diplomacie označil za prozíravé březnové rozhodnutí o přerušení mezivládních konzultací mezi ČR a Slovenskem.
„Naše zahraniční politika míří opačným směrem než do Ruska, i proto jsme za poslední dva roky přijali řadu opatření, abychom na něm byli energeticky nezávislí a mohli plyn kupovat od spolehlivějších partnerů,“ napsal Fiala. Podle Lipavského česká vláda zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, „abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem“.
Jsou to nejnebezpečnější týdny války, uvedl po telefonátu s Putinem na síti X Orbán. Počínání maďarského premiéra kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se brání ruské vojenské agresi už třetím rokem.Hodinu na drátě. O čem hovořil Orbán s Putinem
Leaders