Izrael a Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří, tvrdí server Axios
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Také izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon dnes podle Reuters řekl, že dohoda uzavřena nebyla, ale strany se k ní blíží. Hizballáh a Izrael jednají nepřímo, místo Hizballáhu vede jednání předseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí.
Server Axios už v neděli večer s odvoláním na vysoce postaveného izraelského činitele napsal, že Izrael směřuje k dohodě o příměří s Hizballáhem. Také izraelská veřejnoprávní stanice Kan v neděli uvedla, že Izrael s návrhem příměří, za nímž stojí Spojené státy, v zásadě souhlasí a že premiér Benjamin Netanjahu nyní pracuje na tom, jak jej představit veřejnosti, za předpokladu, že jej schválí Hizbaláh. Podle serveru The Times Israel (ToI) chce Netanjahu příměří prezentovat nikoli jako „kompromis“, ale jako dohodu výhodnou pro Izrael.
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Soud o tomto očekávaném kroku informoval v prohlášení, podle kterého zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače, a v oznámení zatykače na Dífa. Ten je ale podle izraelské armády už mrtvý, soud nicméně uvedl, že „dál bude shromažďovat informace“ o jeho možné smrti.Na Netanjahua byl vydán mezinárodní zatykač
Politika
V Izraeli a Libanonu minulý týden jednal americký zmocněnec Amos Hochstein. V Bejrútu se setkal se šéfem parlamentu Barrím, jehož Hizballáh pověřil jednáním o dohodě o příměří s Izraelem. Místopředseda libanonského parlamentu dnes podle Reuters řekl, že se blíží rozhodující moment v jednání o příměří, a vyjádřil opatrný optimismus. Uvedl také, že „člověku, jako je Netanjahu, nelze věřit.“
Podle izraelského velvyslance ve Spojených státech Michaela Herzoga, jehož dnes citovala agentura Reuters, je dohoda Izraele s Libanonem blízko a mohlo by k ní dojít „během dnů“.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar dnes v projevu před poslanci Knesetu řekl, že jakékoli příměří bude záviset pouze na dodržování dvou dohodnutých pravidel: aby jednotky Hizballáhu zůstaly severně od řeky Lítání, tedy v bezpečné vzdálenosti od izraelských hranic, a aby se toto militantní hnutí nemohlo v Libanonu přeskupit a znovu vyzbrojit.
Návrh dohody zahrnuje 60denní přechodné období, během něhož by se izraelská armáda stáhla z jižního Libanonu a Hizballáh by své jednotky přesunul od hranic za řeku Lítání. V této oblasti na jihu Libanonu u hranic s Izraelem podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2006, která ukončila měsíční válku mezi Izraelem a Hizballáhem, má operovat jen libanonská armáda a jednotky OSN UNIFIL. Hizballáh tuto rezoluci dlouhodobě porušuje a z jihu Libanonu ostřeluje sever Izraele, což izraelská armáda dlouhodobě opětuje.
Izrael nabízí pět milionů dolarů (asi 120 milionů korun) za jednoho rukojmího vězněného v palestinském Pásmu Gazy. Každému, kdo přivede některého z rukojmích, bude zajištěn bezpečný odchod z Gazy. Řekl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu při návštěvě Pásma Gazy, píše AFP. Těm, kteří izraelským rukojmím ublíží, slíbil podle agentury Reuters odplatu.Přiveďte rukojmí a dáme vám pět milionů dolarů, vyzval Netanjahu obyvatele Gazy
Politika
Sporadické vzájemné přestřelky se ale staly každodenními od loňského 8. října, den po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, jímž propukla stále trvající válka v Pásmu Gazy. Ve druhé polovině září izraelská armáda výrazně zintenzivnila ostřelování Hizballáhu v Libanonu, kde zabila řadu jeho velitelů, včetně dlouholetého lídra Hasana Nasralláha. Od začátku října vede izraelská armáda také pozemní operaci na jihu Libanonu.
Hizballáh je nejmocnější vojenskou silou v Libanonu a má i několik ministrů ve vládě a poslance v parlamentu. Proti Izraeli bojuje už od svého vzniku v 80. letech a některé země, včetně USA, ho považují za teroristickou organizaci. EU označuje za teroristické jen vojenské křídlo Hizballáhu.