Kreml sleduje výroky Trumpa ohledně Grónska. Přijde vpád do Pobaltí?
Trumpovy výroky ohledně získání Grónska obletěly svět a jsou nyní předmětem diskuzí na sociálních sítích i na politické úrovni mezi státníky. Mezi těmi kdo situaci sleduje je i Kreml.
Zvolený americký prezident Donald Trump tento týden přinesl hladovým diskutujícím na sociálních sítích i politikům hned několik témat k řešení. Během tiskové konference, která se uskutečnila před dvěma dny, nevyloučil použití vojenského či ekonomického nátlaku k získání Panamského průplavu či Grónska a prohlásil také, že chce přejmenovat Mexický záliv na Americký. A co se týče Grónska zdá se, že tak trochu bodnul do vosího hnízda.
V reakci už se stačili ozvat francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, německý kancléř Olaf Scholz a jako „nápad, který zjevně není dobrý“ jej odmítl dokonce i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Věc začínají řešit i v Dánsku, zemi, pod kterou Grónsko jako autonomní území patří. Dánská premiérka Mette Frederiksenová již svolala schůzi s lídry stran zastoupených v parlamentu. Chce je informovat o krocích Dánska po Trumpových kontroverzních výrocích.
„Setkání s lídry stran je příležitostí podělit se o opatření, která vláda v posledních dnech přijala,“ informoval dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen.
Suverenita a územní celistvost Grónska musí být respektována, prohlásila podle agentury AFP šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. Britský ministr zahraničí David Lammy odmítl Trumpovy výroky o získání Grónska a Panamského průplavu odsoudit, píše AFP.
„Grónsko je součástí Dánska. Musíme respektovat územní celistvost a suverenitu Grónska,“ řekla Kallasová novinářům v Bruselu.
Kreml se dívá
Další velmocí, která vývoj okolo Grónska sleduje, je Rusko. A sleduje ji dle svých slov velice pozorně. „Sledujeme rétoriku o těchto tématech přicházejících z Washingtonu s velkým zájmem,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro CNBC. Doplnil, že Trumpova tvrzení „jsou pravděpodobně spíše otázkou bilaterálních vztahů mezi Spojenými státy a Dánskem“. „Zatím, díky Bohu, zůstává situace na úrovni prohlášení,“ zakončil prohlášení Peskov.
Trumpovy komentáře našly dle CNBC v prokremelských skupinách v Rusku určitou podporu. Řada lidí blízká Putinovi totiž tvrdí, že jakýkoliv americký krok k nároku na Grónsko by legitimizoval vlastní ruské expanzivní cíle a ambice Ruska obnovit bývalá sovětská území jako například Pobaltí.
Ruské vítězství ve válce by zdaleka neušetřilo peníze za americké zbraně, které jsou nyní poskytovány Ukrajině. Naopak by nová situace vyžadovala prudký nárůst výdajů Pentagonu o více než 800 miliard dolarů do roku 2029. Uvádí konzervativní think tank American Enterprise Institute v nové zprávě.Expertní skupina: Porážka Ukrajiny by stála USA mnohem víc než další pomoc
Money
Dosluhující americký prezident Joe Biden uvedl v rozhovoru pro server USA Today, že mohl vyhrát listopadové volby proti Donaldu Trumpovi. Trumpa jsem mohl porazit, v průzkumech jsem vedl, uvedl Biden
Leaders