Lutnick: Čipy i další elektroniku musíme vyrábět v USA. Je to otázka národní bezpečnosti

hytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z cel pro tyto produkty je tak pouze dočasná. Řekl to v rozhovoru s televizí ABC americký ministr obchodu Howard Lutnick.
Podle Lutnicka bylo nynější rozhodnutí o vyjmutí řady elektronických zařízení z cel pouze dočasným odkladem. Všechny tyto výrobky budou spadat pod polovodiče a budou mít speciální clo, které by mělo zajistit, že se jejich výroba vrátí na domácí trh.
„Potřebujeme mít polovodiče, potřebujeme čipy, potřebujeme ploché obrazovky - potřebujeme, aby se tyto věci vyráběly v Americe. Nemůžeme být závislí na jihovýchodní Asii, pokud jde o všechny tyto věci,“ prohlásil v televizi Lutnick. Tyto produkty tak byly vyňaty z takzvaných recipročních cel, ale budou zahrnuty do cel na polovodiče, která podle něj přijdou brzy.
Lutnick dodal, že Bílý dům zavede celní model, jehož cílem bude povzbudit polovodičový průmysl, ale také farmaceutický průmysl, aby přesunul své podnikání do USA. „Nemůžeme být zavázáni a spoléhat se na cizí země, pokud jde o základní věci, které potřebujeme,“ prohlásil.
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA dnes navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
iPhony "made in USA" by byly třikrát dražší než ty z Číny. Apple k přesunu výroby nemá důvod
Zprávy z firem
Zdůraznil, že oznámená výjimka na elektroniku není trvalou výjimkou. Pouze upřesňuje, že tyto položky nejsou určeny k vyjednávání o obchodních dohodách s jinými zeměmi. Jsou to věci důležité pro národní bezpečnost, a musí se proto vyrábět v USA.
Americká agentura pro cla a ochranu hranic v pátek pozdě večer místního času zveřejnila seznam zboží, které je vyňaté z dovozních cel, a to zpětnou platností od 5. dubna. Seznam obsahuje 20 kategorií výrobků, jako počítače, notebooky, diskové jednotky či polovodičová zařízení. Krok nebyl nijak blíže vysvětlen. Na toto zboží se tak nevztahují takzvaná reciproční cla, a to včetně desetiprocentního základního cla. Rozhodnutí se týká i dovozu z Číny, pro kterou jinak uplatňují USA dovozní clo 145 procent. Avšak Bílý dům upřesnil, že v případě Číny platí výjimka jen u cel, která jsou 125 procent. Předchozí cla 20 procent na čínský dovoz zůstávají v platnosti i u tohoto zboží.
Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.
Trumpova cla doznala další změnu. Smartphony a notebooky se jim vyhnou
Money
Americký prezident Donald Trump o víkendu na otázku novinářů proč poskytl výjimky a jaké jsou plány ohledně cla na polovodiče řekl, že tuto odpověď poskytne v pondělí.
Trump nejprve vyhlásil a poté na 90 dní pozastavil vysoká cla na dovoz z některých zemí. Ponechal však základní desetiprocentní clo. Označení nových cel za "reciproční" označení používá proto, že jsou podle něho dovozní poplatky odvetou za cla a další obchodní opatření, která jiné země vůči USA uplatňují. Toto tvrzení zpochybňují jak zmíněné země, tak řada ekonomů, kteří poukazují na to, že výše cel byla odvozena od velikosti amerického obchodního deficitu se cly zasaženými státy.
Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?
Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra
Názory