Maďaři opět zlobí. Sankce se nemají týkat ropy z ropovodů. Výjimku má i jádro
Žádná opatření, která by negativně dopadla na Maďary, přes nás neprojdou, zopakovali zástupci maďarské vlády. Cenový strop pro ruskou ropu tekoucí do Evropské unie ropovody tak Maďaři vetují.
Cenový strop na ruskou ropu navrhovaný v rámci osmého balíku protiruských sankcí Evropské unie se nebude vztahovat na dodávky prostřednictvím ropovodů. Uvedl to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Dodal, že ze sankcí byla vyňata jaderná energetika, takže nebudou mít vliv na výstavbu nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks.
EU uvaluje sankce na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Součástí dříve schválených sankcí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z tohoto embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje rovněž Českou republiku.
Ruský plynárenský gigant Gazprom nečekaně pozastavil dodávky plynu Itálii. Dále se tak stupňuje energetická krize EU.Rusko vypnulo plyn Itálii. Je to výhrůžka nové italské vládě?
Money
Maďaři drží linii: ruskou ropu potřebují
Szijjártó podle agentury MTI uvedl, že Maďarsko na úterní schůzce zástupců členských států EU potvrdilo svůj postoj k energetickým sankcím. „Jak jsme již mnohokrát řekli, maďarská vláda nepodpoří žádné sankce poškozující Maďarsko nebo jeho obyvatele,“ prohlásil. „Sankce, které by poškodily Maďary, byly opět úspěšně zablokovány,“ dodal.
Jaderná elektrárna Paks pokrývá zhruba polovinu spotřeby elektrické energie v Maďarsku. Její dva nové bloky má postavit ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila plán nového balíku protiruských sankcí, jehož cílem je mimo jiné vytvořit "právní základ" pro globální zastropování ceny ruské ropy. Kromě tohoto kroku unijní exekutiva navrhuje rozšíření sankčního seznamu s jednotlivci a společnostmi a další "široká" omezení obchodu s Ruskem, mířící proti dovozu ruských výrobků i vývozu některých technologických produktů nebo chemikálií.Nové protiruské sankce přinesou základ pro strop na cenu ropy, uvedla von der Leyenová
Politika
V Bruselu dnes budou unijní lídři hledat společné řešení aktuální energetické krize, aby se Evropa vyhnula katastrofickým scénářům před nadcházející zimou. Na stole budou hlavně dva návrhy – vyloučení plynu z trhu s elektřinou a daň z mimořádných zisků. „Já jsem spíš pro iberskou cestu, tedy toho, aby plyn neurčoval cenu na trhu. Je to jednodušší a efektivnější cesta. Nicméně i tak očekávám, že můžeme čekat maximálně nějaký rámec, který jednotlivé státy budou muset naplnit po svém,“ říká zakladatel Skupiny Amper a odborník na energetický trh Jan Palaščák.Jan Palaščák: Celoevropské řešení energetické krize nečekejme. Bude to spíš rámec
Leaders