Navzdory válce začali ukrajinští zemědělci jarní setí. Všude, kde půdu nedrží Rusové
Navzdory pokračujícím bojům na Ukrajině začalo podle tamní vlády jarní setí ve všech částech země. Výjimkou je Luhanská oblast, která je téměř zcela v držení ruských okupačních vojsk, píše agentura Ukrinform s odkazem na ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.
Vláda podle Šmyhala poskytuje zemědělskému sektoru zvýhodněné úvěry v celkové výši 3,5 miliardy hřiven (2,7 miliardy korun). „Pomáháme zemědělcům,“ řekl Šmyhal s tím, že cílem je, aby se setí a další polní práce nikde nezastavily.
Podle původního pesimistického odhadu ukrajinského ministerstva zemědělství by letos mohlo být oseto 70 procent celkové osevní plochy na Ukrajině. Pokud by se v příštích týdnech podařilo zbavit min území Černihivské a Sumské oblasti, které ruská vojska vyklidila a kde se nachází velké množství zemědělské půdy, osevní plocha by se mohla zvýšit na 80 procent, uvedl Ukrinform.
Ukrajina je jedním z největších světových producentů obilí. V důsledku ruské agrese panují obavy z jeho nedostatku a zvýšení cen na světových trzích.
Nejenom válka na Ukrajině, ale i další vlna pandemie aktuálně svírající Čínu, se významně projeví na globální ekonomice, píše server CNBC.Čtvrtou vlnu covidu v Číně pocítíme už brzy, tvrdí ekonomové
Money
Od konce loňského roku Česko zažívá něco, co tu doposud nebylo – pády dodavatelů energií. Problémy vybraných tuzemských subjektů odstartovala souhra několika faktorů. Někteří z nich vlivem špatného plánování a obchodování na energetické burze PXE situaci neustáli a byli nuceni své zákazníky poslat do režimu DPI. Jak k tomu mohlo tak snadno dojít?I velcí dodavatelé energií krachují. Proč tomu tak je?
Money