Německý prezident rozpustil sněm. Předčasné volby vyhlásil na 23. února
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes podle očekávání rozpustil Spolkový sněm a vyhlásil 23. února jako datum předčasných parlamentních voleb v Německu.
Prezident tak vyhověl žádosti sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, který 16. prosince nezískal důvěru Spolkového sněmu. Na datu předčasných voleb se dříve dohodla část parlamentních stran.
„V tak těžkých časech jako jsou tyto, potřebujeme stabilitu a akceschopnou vládu se spolehlivou většinou v parlamentu,“ zdůvodnil Steinmeier své rozhodnutí. „Předčasné ukončení mandátu je v naší zemi spíše výjimečným případem,“ řekl dnes novinářům německý prezident na svém sídle v zámku Bellevue. „Hledání řešení se musí stát opět politickým úkolem číslo jedna,“ dodal a upozornil, že umění kompromisu bude zapotřebí zejména po volbách.
Německý kancléř Olaf Scholz věří, že se podaří vyvinout společnou strategii se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro dosažení míru na Ukrajině. Šéf německé vlády to podle agentury DPA řekl médiím ze skupiny Funke.Scholz: S Trumpem najdeme strategii pro dosažení míru na Ukrajině
Politika
Německý prezident zároveň připomněl, že minulý týden jednal s vedoucími parlamentních frakcí, aby zjistil, zda ještě existuje způsob, jak dosáhnout stabilní politické většiny. Ta se však ukázala v nedohlednu. „Jsem proto přesvědčen, že pro dobro naší země jsou nové volby tou správnou cestou,“ řekl dnes Steinmeier.
Němečtí poslanci minulé pondělí při hlasování nedali kancléři důvěru. Olaf Scholz vedl od konce roku 2021 vládu svých sociálních demokratů (SPD), zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP). Tříčlenná koalice se rozpadla na počátku listopadu kvůli dlouhodobým sporům o hospodářskou a finanční politiku. Kancléř následně vyvolal hlasování o důvěře, aby mohl požádat prezidenta o rozpuštění sněmu a vypsání předčasných voleb.
Německý prezident se pádu vlády věnoval velmi krátce ve svém vánočním projevu k občanům, ve kterém prohlásil, že konec vládní koalice neznamená konec světa.
Probíhající bankrot předlužené švédské firmy Northvolt symbolizuje širší úpadek segmentu evropských výrobců elektrobaterií. Švédský startup, v němž pětinu drží problémy sám zmítaný Volkswagen, si bruselští politici hýčkali coby „výkladní skříň Green Dealu“. Coby ukázku, že Green Deal, jak říkají, je vskutku příležitost pro rozvoj nových odvětví.V EU krachuje výroba elektrobaterií. Asijské firmy mohou zničit evropský autoprůmysl
Názory
Nedávný telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl podle německého kancléře Olafa Scholze sice frustrující, hodlá ho ale zopakovat, řekl ve vysílání stanice RTL. Scholz Putinovi, který před téměř třemi lety nařídil invazi na Ukrajinu, zavolal v polovině listopadu. Vysloužil si za to ostrou kritiku doma i v zahraničí.Scholz telefonoval s Putinem. Bylo to frustrující, uvedl německý kancléř
Politika