Netanjahu: Bojujeme s Hamásem, ne s Palestinci. Gazu nehodláme trvale okupovat
Izrael podle premiéra Benjamina Netanjahua nehodlá trvale okupovat Pásmo Gazy, ani vysídlit jeho civilní obyvatelstvo, pro jehož ochranu prý armáda dělá maximum.
Premiér tak odmítl výzvy některých krajně pravicových politiků, kteří volají po rozšíření izraelských osad na okupovaných územích a podpoře palestinské emigrace. Krátký projev v angličtině Netanjahu zveřejnil na síti X ve středu, v předvečer prvního jednání Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu o podnětu Jihoafrické republiky ohledně údajné genocidy Palestinců v Pásmu Gazy.
[[Twitter status: https://twitter.com/IsraeliPM/status/1745186120109846710]]
„Izrael v Pásmu Gazy bojuje s teroristy hnutí Hamás, ne s palestinskými civilisty, a činíme tak v plném souladu s mezinárodním právem,“ uvedl Netanjahu a pokračoval: „Naším cílem je zbavit Gazu teroristů a osvobodit naše rukojmí. Jakmile toho dosáhneme, Gaza může být demilitarizována a deradikalizována, což přinese možnost lepší budoucnosti pro Izrael i Palestince“.
V osmdesátých letech běžel na jednom ze dvou kanálů české televize dokumentární pořad s názvem Přežijí rok 2000? Byl to apelativní přírodovědný dokument. Orel skalní v úvodní sekvenci strhl ze skály jehně, nesl ho v pařátech, potom ho pustil. Padalo ze skály, mlátilo se o útesy, vše za dramatické hudby. Skvělý úvod dokumentu. Jehně nepřežilo. Orel skalní ještě žije. Ne ten z filmu.Dalibor Martínek: Co čekat v roce 2024? Evropa se bude týrat klimatem, ale žezlo už drží Afrika
Názory
Řada izraelských představitelů, včetně Netanjahua, prozatím odmítá výzvy, podle kterých by v poválečném Pásmu Gazy měla vládnout eventuálně reformovaná Palestinská autonomie, jež nyní v čele s předsedou Mahmúdem Abbásem působí na Západním břehu Jordánu, druhé části palestinských území.
Netanjahu rovněž zdůraznil, že izraelské síly „dělají maximum pro to, aby umenšily počet civilních obětí, zatímco Hamás dělá maximum, aby počet zvýšil“, když civilisty používá jako lidské štíty a „se zbraní u hlavy“ jim často brání v odchodu do Izraelem vytyčených bezpečných zón.
Evropská komise poskytne palestinské samosprávě přes 118 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Peníze jsou určeny na mzdy tamním úředníkům, sociální dávky pro potřebné rodiny, ale pro nemocnice ve východním Jeruzalémě, uvedla Evropská komise v prohlášení.EU znásobí humanitární pomoc Palestině. Do Gazy pošle miliardy
Money
V Pásmu Gazy umírají jako oběti bojů desítky až stovky Palestinců denně, z toho většina civilistů. Od začátku války jich podle úřadů ovládaných Hamásem zahynulo nejméně 23 469. Evropská unie nebo Spojené státy pokládají Hamás za teroristickou organizaci.
Haagský soud OSN dnes začíná projednávat žádost JAR, podle níž se Izrael v Pásmu Gazy dopouští genocidy, což izraelští nebo američtí představitelé odmítají. Naopak například Turecko či Organizace islámské spolupráce (OIC) krok JAR podporují. ICJ zatím nebude rozhodovat o tom, zda Izrael genocidu páchá, či ne. Dnes a v pátek si pouze vyslechne argumenty obou stran a rozhodnutí vynese zřejmě během týdnů. Samotný proces by pak mohl trvat několik let.