Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Netanjahu se mýlí. Izrael má do zničení Hamásu daleko, tvrdí tajné služby

Palestinské město Rafah
ČTK
 ČTK

Izraelská armáda v Pásmu Gazy od října omezila bojové schopnost palestinského hnutí Hamás, není ale tak blízko jeho zničení, jak o tom ve středu hovořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Napsal to deník The New York Times (NYT) s odkazem na zdroje z americké tajné služby. Netanjahu chce dosáhnout úplného zničení Hamásu, což mnozí označují za nereálné.

Reklama

Podle NYT tento týden činitelé americké tajné služby v neveřejných konverzacích se členy amerického Kongresu uváděli, že izraelská armáda zabila méně bojovníků Hamásu, než tvrdí Netanjahu, a že podle jejich odhadu jde asi jen o třetinu ozbrojenců hnutí. Netanjahu přitom tento týden tvrdil, že vojáci izraelských sil zničili už na 75 procent bojových jednotek Hamásu, že mají vítězství „na dosah“ do několika měsíců.

Američtí činitelé rovněž zdůraznili, že z válečných operací vedených v předchozích letech Spojenými státy plyne poučení, že z počtů zabitých nepřátel se nedají dělat závěry o postupu války. Operace totiž často radikalizují další lidi.

Soud OSN v Haagu nařídil Izraeli, aby zabránil genocidě a zlepšil situaci v Gaze

Zabraňte genocidě a zlepšete humanitární situaci v Gaze, vyzval Izrael soud v Haagu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti palestinskému hnutí Hamás.

Přečíst článek

NYT také uvedl, že administrativa Joea Bidena má pochybnosti o reálnosti izraelského válečného cíle, tedy úplného zničení Hamásu. Ten funguje jako gerila, skrývá se v rozsáhlých sítích tunelů v Pásmu Gazy, v nichž je pro izraelské vojáky těžké postupovat. Za nereálné označil úplné zničení Hamásu už dříve i člen izraelského válečného kabinetu a bývalý náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot.

Reklama

V posledních dnech se také objevily zprávy o obnovení bojových akcí na severu či ve střední části Pásma Gazy, tedy v oblastech, o nichž už dříve izraelská armáda tvrdila, že je má pod kontrolou, a přesunula se dál směrem na jih.

Musk kritizovaný kvůli antisemitismu navštívil muzeum v Osvětimi

Elon Musk kritizovaný kvůli antisemitismu navštívil Osvětim

Americký podnikatel Elon Musk soukromě navštívil muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi -Březince. Stalo se tak poté, co miliardář čelil kritice za to, že se přihlásil k antisemitské konspirační teorii a povolil šíření nenávistných zpráv na své platformě sociálních médií X. Soukromá návštěva byla podle agentury AP zřejmě reakcí na výzvy některých židovských představitelů, aby se Musk osobně seznámil se symbolem hrůz holokaustu.

Přečíst článek

Největší boje se už několik týdnů vedou ve městě Chán Júnis na jihu, které je vzdáleno jen několik kilometrů od Rafáhu. Do této oblasti u egyptských hranic před boji uteklo přes milion Palestinců a úřady OSN i americká vláda vyjádřily obavy z plánu izraelské armády postoupit v bojích i tam. V posledních dnech už i v oblasti Rafáhu zesilují izraelské útoky.

V Izraeli také sílí kritika izraelské vlády a část veřejnosti tlačí na Netanjahua, aby nyní upřednostnil záchranu více než stovky rukojmích, kteří jsou v zajetí Hamásu v Gaze už čtyři měsíce. Nejméně tři desítky ze 136 unesených už nežijí, podle neověřených zpráv amerických médií je mrtvých už pět desítek.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme