Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Kovanda: Český rozpočet počítá s vítězstvím Harrisové, ale slavit bude Trump

Donald Trump
ČTK
Michal Nosek

Jak dopadnou prezidentské volby v USA? Co budou znamenat pro světovou ekonomiku a jak dlouho vydrží hospodaření českého státu? To byla hlavní témata Byznys Klubu v Czech Inn Hotels. Hlavním hostem setkání byl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Je to naprosto vyrovnané, ale myslím, že zvítězí Donald Trump,“ uvedl na začátek.

Reklama

Před prezidentskými volbami v USA v roce 2024 se situace vyznačovala silně polarizovaným politickým klimatem. O post soupeří současná viceprezidentka Kamala Harrisová, která se uchází o úřad za Demokratickou stranu, a bývalý prezident Donald Trump, reprezentující Republikánskou stranu. Oba tábory mají velmi odlišné přístupy k ekonomickým, sociálním i mezinárodním otázkám.

„Vítězství Donalda Trumpa by mělo pozitivní dopad na kurs dolaru. Pokud zvítězí, tak již zítra vůči koruně americká měna koruně posílí. V případě vítězství Harrisové by to bylo naopak,“ uvedl Kovanda a doplnil, že Trumpova politika by mohla z dlouhodobé perspektivy Evropě prospět. „Trump kritizuje Německo a jeho energetickou i přistěhovaleckou politiku. Německo by Trump mohl probudit,“ řekl dále Kovanda.

FOTOGALERIE: Nemovitosti Donalda Trumpa v New Yorku

Reklama

Napjatá atmosféra

Letošní volby se odehrávají za napjaté atmosféry, kdy jsou výsledky v mnoha státech předpovídány jako velmi těsné. Klíčovými státy zůstávají „swing states“, jako Pensylvánie, kde se obě kampaně intenzivně snaží oslovit nerozhodnuté voliče. Zvýšená pozornost je také věnována volebním podvodům a možným právním výzvám, což může vést k prodloužení procesu sčítání hlasů a ovlivnění výsledku. 

„Z krátkodobého pohledu by bylo pro českou ekonomiku lepší kdyby vyhrála Kamala Harrisová,“ doplnil ekonom s tím, že český rozpočet na příští rok je sestavený tak, že počítá s vítězstvím Harrisové. Růstová prognóza by po vítězství Donalda Trumpa výrazně ochladla, což by se v domácím rozpočtu tragicky promítlo. Hlavním problémem by byla cla, která by dopadla i na evropské zboží. A na českou ekonomiku by byl dopad děsivý. „Čtyřčlenná rodina by zavedením cel přišla o devadesát tisíc korun ročně,“ uvedl ekonom s tím, že by cla výrazně zasáhla Evropu a Čínu a došlo by ke konci globalizovaného světa.

PŘEHLEDNĚ: Jak se volí americký prezident. A do kdy musí být jasný vítěz?

Demokrati vs. republikáni, Kamala Harrisová vs. Donald Trump. Americké volby jsou tu a očekává se jedna z nejtěsnějších prezidentských bitev historie. Pokud ne ta vůbec nejtěsnější. Předvolební průzkumy nefavorizují ani jednoho z hlavních kandidátů, o volbách navíc může rozhodnout překvapivý výsledek jen v jednom státě. Do volby tak hodně promluví samotný proces a specifika amerických voleb, které jsou nepřímé. Jak vlastně Američané volí a jaké formální kroky dělí jednoho z hlavních kandidátů k inauguraci prezidentem? Zde jsou klíčové otázky týkající se amerických voleb.

Přečíst článek

Ve volebních tématech obou kandidátů rezonuje téma ekonomiky a zaměstnanosti. Trump klade důraz na snižování daní a posílení amerického průmyslu, zatímco Harrisová se zaměřuje na sociální programy a investice do zelených technologií. Oba kandidáti prosazují jiný přístup ke korporátním daním, kde Harrisová podporuje vyšší zdanění velkých společností

Názory Harrisové a Trumpa se diametrálně liší i v pohledu na mezinárodní politiku a bezpečnost. Trumpova kampaň se vrací k rétorice „America First“, zdůrazňující nezávislost na globálních partnerstvích a restriktivnější imigrační politiku. Harrisová naopak podporuje větší spolupráci se spojenci a multilateralismus, s důrazem na ochranu demokratických hodnot a lidských práv. 

Dnešní volby také rozhodují o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách. Možnost osobního hlasování v předstihu před samotným volebním dnem nebo korespondenční volby využilo více než 80 milionů lidí, což je přibližně třetina oprávněných voličů. 

Karel Pučelík: Rozhodnou americké volby protestní kandidáti?

V amerických prezidentských volbách nekandiduje jen Kamala Harrisová a Donald Trump. Pozornosti se pochopitelně dostává takřka výhradně jen této dvojici, ze které vzejde vítěz. Kandidáti třetích stran přesto mohou v těsném souboji kartami zamíchat, jak už to v minulosti udělali. Bude se historie opakovat?

Přečíst článek

Harrisová vs. Trump. V USA dnes zvolí nového prezidenta. Bude to souboj s těsným výsledkem

David Ondráčka: Americká demokracie. To je velkolepá show ve swing states

Americké volby jsou top politická událost roku. Viděl jsem osobně jen malou výseč Ameriky, ale pár postřehů nabízím. Americká demokracie má tolik specifik, že paralely k Evropě nebo dokonce Česku téměř vůbec nesedí. Volební systém se swing states, primárky, bombastický způsob vedení kampaní, její financování nebo forma lobbingu a prosazování zájmů. Amerika je pořád země neomezených možností, ale výhody využije čím dál omezenější počet lidí, a to volby podle mě rozhodne.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme