Nezaměstnanost klesla na 3,3 procenta, nižší byla naposledy před covidem
Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Uvedla ministryně práce Jana Maláčová na twitteru. Nižší byla naposledy loni v březnu.
Před rokem nezaměstnanost činila 3,8 procenta, letos od března víceméně klesá. Na začátku roku se kvůli omezením v době koronavirové epidemie vyšplhala na 4,3 procenta. „Dlouhodobě jsme na špici celé EU,“ podotkla ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD). Česko má skutečně podle dat Eurostatu nejnižší nezaměstnanost v EU, podle nejnovější říjnových dat byla průměrná nezaměstananost v členských zemích na úrovni 6,6 procenta.
[[Twitter status: https://twitter.com/JMalacova/status/1468498613143801858]]
Situace na trhu práce se v uplynulém měsíci výrazně nezměnila a také odpovídá klimatickým podmínkám sledovaného období. Do evidence se začínají hlásit sezónní pracovníci. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245 549, zhruba o 6 100 méně než v předchozím měsíci a o 28 977 méně než loni.
„Na trhu práce je nedostatek pracovních sil, což vytváří tlak na růst mezd. Přetrvávání této situace může likvidovat firmy s nízkou přidanou hodnotou, které si nebudou moci dovolit slušně odměňovat své zaměstnance,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Vývoj průměrné mzdy v ČR, který sleduje Český statistický úřad, v letošním třetím čtvrtletí potvrzuje, že Češi si musejí „nechat zajít chuť“ na rapidní nárůst reálných výdělků v pásmu tří až více než šesti procent, na nějž byli čtvrtletí co čtvrtletí zvyklí před pandemií. Inflace v tuzemsku požírá mzdu, příští rok tak bude nejhůře za skoro deset let
Money
„Trh práce během pandemie nestačil „vychladnout“, což představuje klíčový inflační tlak současnosti. Trh práce je stále přehřátý, o čemž svědčí takřka rekordní počet volných pracovních míst,” komentoval statistiku Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Ke konci listopadu bylo na trhu práce k dispozici 344 840 volných pracovních míst, což výrazně převýšilo počet nezaměstnaných osob. „Mnohá z volných míst jsou těžko obsaditelná českými pracovníky, protože jsou špatně finančně ohodnocená a vyžadují tvrdou manuální práci. Z tohoto důvodu by bylo vhodné tyto pozice obsadit zahraničními pracovníky z kulturně příbuzných zemí. Díky tomu bychom lépe využívali růstový potenciál naší ekonomiky,” dodal Křeček.
Pokles nezaměstnanosti zaznamenala v listopadu většina krajů, pouze na Vysočině a v Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji stagnovala na říjnové úrovni. Nejvyšší byla v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde shodně činila 4,9 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, kde bylo v jedenáctém měsíci bez práce 2,1 procenta lidí.
Z okresů nejnižší nezaměstnanost vykázala Praha-východ, a to 1,3 procenta. Na opačné straně opět skončilo Karvinsko, kde v listopadu bylo bez práce 8,4 procenta lidí.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo ke konci listopadu 73 463 uchazečů o zaměstnání. Jde o méně než třetinu ze všech uchazečů vedených v evidenci. Za jedenáct měsíců letošního roku bylo celkem vyplaceno 9,25 miliardy korun na podpory v nezaměstnanosti. To bylo o 0,41 miliardy korun méně než ve stejném období loňského roku.
Česká republika si i v říjnu udržela první příčku v žebříčku zemí EU s nejnižší nezaměstnaností. Vyplývá to z dat Eurostatu.Česko si dál drží nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie
Money