Odborníci vítají přijetí zákona o podpoře bydlení, chtěli progresivnější podobu

Zákon o podpoře bydlení, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna, přispěje podle odborníků z iniciativy Za bydlení k řešení bytové nouze v České republice. Věřili ale v jeho progresivnější podobu, než v jaké ho poslanci poslali ke schválení do Senátu. Iniciativa sdružující subjekty i jednotlivce z řad nevládních neziskových organizací, poskytovatelů sociálních služeb, akademiků a akademiček a představitelů samospráv to uvedla v tiskové zprávě.
Návrh vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za minulého ministra Ivana Bartoše (Piráti). Po odchodu Pirátů z vlády se ale podoba návrhu proměnila. Bartoš současnou podobu přijatého zákona označil za nedostatečnou.
„Nyní považujeme za klíčové, aby návrh zákona stihl projít zbývající částí schvalovacího procesu do konce stávajícího volebního období. Zákon je totiž nezbytným předpokladem jak pro systémové ukotvení fungujících nástrojů předcházení vyloučení ze standardního bydlení, tak potírání obchodu s chudobou,“ řekl Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení.
Zákon o podpoře bydlení by měl pomoci hlavně lidem ohrožených bytovou nouzí. Počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Návrh čelil kritice opozičních hnutí ANO a SPD, která tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém, ale víc bytů na trh nepřinese.
V Česku se pletou dojmy s pojmy. Mluvíme o dostupném bydlení. To znamená, že by v Česku mělo být bydlení, ať už nájemní, nebo vlastnické, dostupné. Pro ekonomicky aktivní obyvatele. To se neděje, v Česku je z celé Evropské unie bydlení nejhůře dostupné.
Dalibor Martínek: Dostupné bydlení? Poslanci vymýšlejí koloběžku
Názory
Přijetí zákona považuje za správné například náměstkyně olomouckého primátora Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti). „Z pohledu obce, která usiluje o koncepční řešení a především prevenci propadu domácností do bytové nouze, vítáme výsledek dnešního hlasování Poslanecké sněmovny. V České republice dlouhodobě chybí systém podpory bydlení, který by propojoval lokální úroveň s tou národní a který by zároveň obcím umožnil vybudovat systém podpory v bydlení 'na míru'. Věřím, že v každé obci najde uplatnění jak poradenství, tak nástroj bydlení s garancemi. Potřebujeme totiž motivovat soukromé pronajímatele, aby nevyužívané byty pronajímali," uvedla.
Vládní návrh původně počítal s tím, že kontaktní místa bydlení vzniknou u obcí s rozšířenou působností, kterých je v tuzemsku podle dostupných informací 205. Vláda předpokládala, že kvůli tomu vznikne 352 nových pracovních úvazků a finanční náklady budou představovat 348 milionů korun. Sněmovní výbor pro veřejnou správu ale snížil předpokládaný počet kontaktních míst na 115, která zákon stanoví. Vznikat budou hlavně tam, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení a kde jsou pracoviště úřadu práce. Obce se budou moci rozhodnout, zda si dobrovolně kontaktní místo zřídí.
Bartoš na sociální síti X naopak ke schválené podobě zákona uvedl, že ho vládní koalice „úplně vykostila“ a sněmovnou prošla pouze jeho „ohlodaná kostra“. „Vládu ani nezajímá, že zákon ušetří státu podle odborníků v budoucnu až čtyři miliardy. Opět se ukazuje, že práce ministra (Zbyňka) Stanjury (ODS) s rozpočtem je krátkozraká. A budoucnost lidí je mu ukradená. Zase styl 'po nás potopa'. S tím se za Piráty fakt neztotožňujeme,“ napsal na sociální síti.
Ne, tohle fakt nestačí. 👎
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) April 16, 2025
Připravil jsem zákon, který jsme s Piráty lidem slíbili, a protlačil ho vládou ODS navzdory. Měl pomoct 1,5 milionu lidí ohrožených ztrátou bydlení. Co s ním udělala vládní koalice? Uplně ho vykostila. A dneska tahle ohlodaná kostra prošla Sněmovnou.… pic.twitter.com/0h2cRZ51fh
Motoristé sobě označili zákon za další příklad neefektivního centralistického přístupu. „Místo řešení skutečných příčin bytové krize přináší pouze další byrokratickou zátěž. Kontaktní centra, která mají pomáhat lidem v bytové nouzi, budou ve skutečnosti rozdělovat neexistující byty. Tento systém povede k chaosu, nepřipravenosti a zneužívání, aniž by přinesl reálné řešení pro potřebné,“ míní.
Zákon má také na základě přijatého pozměňovacího návrhu Jiřího Havránka (ODS) pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Iniciativa Za bydlení tento krok dříve označila za jednu z věcí, která funkčnost zákona ohrožuje, jelikož je příliš přísný. Současný ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) ale v tiskové zprávě uvedl, že se s předsedy stran vládní koalice domluvil na navýšení koeficientu životního minima na 1,6. Přijatý zákon toto vládní rozhodnutí umožňuje.
Za správné tak považuje schválení zákona i socioekonom Akademie věd a odborník na problematiku bydlení Martin Lux. Konkrétní parametry, které nemusí být nyní v zákonu správně nastavené, může podle něj totiž kabinet podle potřeby změnit. „Po tomto zákonu se volá od poloviny 90. let a i když bylo několik pokusů, všechny selhaly. Je to opravdu obrovský úspěch a jsem si jist, že nový zákon bude efektivně řešit akutní bytovou nouzi, stejně jako ji předcházet,“ dodal Lux.
Penzijní fondy mohou pomoci zvýšit dostupnost bydlení svými investicemi do rezidenčních nemovitostí, i když půjde jen o pár miliard korun ročně. Neznamená to však, že se kvůli tomu zvednou ceny nemovitostí. Naopak by se měla změnit celá situace na trhu nájemního bydlení. Objeví se více institucionálních vlastníků a majitelé i nájemníci by měli mít garantované své jistoty, říká v rozhovoru k novele zákona o podpoře bydlení pro Newstream CLUB šéf Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
Libor Vošický: Penzijní fondy mohou změnit trh s nájemním bydlením
Reality
Hlavní město Praha už čtyři roky rozvíjí svůj plán postavit sedm tisíc bytů pro lidi z takzvaných potřebných profesí. Petr Urbánek jako ředitel Pražské developerské společnosti, kterou si město zřídilo, má za úkol dodat tyto byty. Na rozdíl od soukromých developerů má výhodu, že nemusí vyhledávat a draze vykupovat pozemky pro výstavbu. On je tak nějak od města dostává. Ale stejně jako ostatní stavitelé musí podstupovat standardní proces povolování a výstavby. Výsledkem je, že společnost pod jeho vedením zatím nepostavila ani jeden byt. Sceluje parcely a řeší smluvní vztahy. Velké plány však zůstávají.
Petr Urbánek: Sedm tisíc nových bytů v Praze bude. Ale ještě se nekoplo
Reality
Pražská developerská společnost připravuje asi šest desítek projektů, do deseti let chce na trh dodat až osm tisíc nájemních bytů. Teď řeší, kde na to vezme peníze.
Praha chce postavit tisíce nájemních bytů. Teď řeší, kde na to vezme peníze
Reality