Odvetná čínská cla na dovoz z USA porušují mezinárodní pravidla, tvrdí WTO
Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že cla, která Čína uvalila na dovoz ze Spojených států v odvetě za americká cla na dovoz oceli a hliníku, jsou v rozporu s mezinárodními obchodními pravidly. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
USTR rozhodnutí WTO vítá
Peking se může proti rozhodnutí odvolat. Odvolací orgán WTO je však nyní nefunkční, protože Washington blokuje jmenování jeho nových členů, napsala agentura Reuters. Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) rozhodnutí WTO přivítal. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že verdikt zaznamenalo, a vyzvalo Spojené státy k okamžitému odstranění cel na dovoz oceli a hliníku.
Spojené státy v roce 2018 uvalily 25procentní clo na dovoz oceli a desetiprocentní clo na dovoz hliníku z řady zemí. Administrativa tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa opatření zdůvodnila tím, že dovoz těchto produktů ohrožuje americkou ekonomiku a tím i národní bezpečnost. WTO loni rozhodla, že tato cla rovněž porušují mezinárodní obchodní pravidla. Washington se proti verdiktu WTO odvolal.
Spojené státy již v roce 2021 souhlasily, že přestanou cla na ocel a hliník uplatňovat u dovozu z Evropské unie. Čína jako odvetu za americká cla zavedla dodatečná cla ve výši 15 až 25 procent na různé produkty z USA.
Za propadem ceny zlata v posledních týdnech je především posilování amerického dolaru v důsledku zvyšování úrokových sazeb v USA. Shodli se na tom analytici. Zlato od začátku roku zlevnilo o tři procenta na dnešních 1907 dolarů, tedy asi 42 100 korun, za unci, což odpovídá 31,1 gramu.Zlato je přes pokles stále drahé. Kdy bude šance nakupovat?
Trhy
Americká společnost Intel ukončila plány na převzetí izraelského smluvního výrobce čipů Tower Semiconductor za 5,4 miliardy dolarů (119 miliard korun). Nepodařilo se jí totiž včas získat souhlas regulačních orgánů s transakcí. Intel to uvádí v prohlášení.Intel dojel na postoj Pekingu. Ruší plán na stamiliardovou akvizici
Zprávy z firem
Německo stále dramatičtěji zaostává za USA, varuje největší německá banka. Tím se i stupňuje jeho technologická závislost na Číně. A Německo je pro Česko největším obchodním partnerem, takže jeho podoba vztahů s Čínou bude do budoucna stále více ovlivňovat i výkon české ekonomiky a zaměstnanost v ČR, míní ekonom Lukáš Kovanda. Evropa má problém. Německo, motor Evropy, ztrácí výkon a paktuje se s Čínou
Money