Orbán poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení, vyzdvihl „vzájemný respekt“
Maďarský premiér Viktor Orbán po zveřejnění oficiálních výsledků prezidentských voleb v Rusku poslal Vladimiru Putinovi dopis, v němž mu pogratuloval ke znovuzvolení, uvedl podle agentury MTI mluvčí maďarské vlády Bertalan Halasi. Orbán se tak stal jediným důležitým politikem z EU, který Putinovi blahopřál k vítězství ve volbách, jenž podle Západu nebyly svobodné ani spravedlivé.
Orbán dal podle Halasiho najevo spokojenost s tím, že spolupráce mezi Maďarskem a Ruskem je „založena na vzájemném respektu, což umožňuje diskuzi o důležitých tématech i v současné těžké geopolitické situaci“. Orbán Putinovi napsal, že Maďarsko stojí na straně míru a že je „přesvědčené, že udržovat dialog je základní podmínkou pro co nejrychlejší zajištění míru“. Maďarský premiér šéfa Kremlu ujistil, že Maďarsko je připraveno s Ruskem spolupracovat v oblastech, na které se nevztahují omezení podle mezinárodního práva.
Putinovi ke znovuzvolení v posledních dnech blahopřáli například čelní představitelé Severní Koreje, Íránu, Číny nebo Indie.
Ruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny tvrdí, že díky svým nedávným vpádům z ukrajinského území do ruského pohraničí pomohli předejít eskalaci bojů na ukrajinské frontě. Uvedli to na tiskové konferenci, kterou uspořádala ukrajinská agentura Ukrinform.Odvrátili jsme eskalaci na frontě, tvrdí ruští bojovníci na straně Ukrajiny
Politika
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová dnes na summitu EU v Bruselu řekla, že ona se „na blahopřáních podílet nebude“. Podotkla, že s napětím lze výsledky voleb sledovat v mnoha zemích, ne však v Rusku.
Orbán udržuje s Moskvou spolupráci navzdory tomu, že Rusko už více než dva roky vede válku proti Ukrajině. Maďarská vláda kritizuje protiruské sankce a odmítá Ukrajině posílat zbraně. Dnes dalo Maďarsko podle agentury Reuters najevo, že se nepřipojí k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu.
Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl dnes šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.Andrej Danko: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy, není agresorem
Politika
Až do parlamentních voleb na Slovensku byl Orbán v tomto přístupu v rámci EU osamocen, po návratu k moci loni na podzim je k Rusku vstřícnější i slovenský premiér Robert Fico a jím vedená vláda.
Unijní diplomacie v pondělí k prezidentským volbám v Rusku uvedla, že je provázel „alarmující nárůst porušování občanských i politických práv“. Ruští voliči podle EU neměli skutečnou možnost výběru a jen omezený přístup k informacím. EU také dala najevo, že nikdy neuzná výsledky hlasování, které Rusko uspořádalo na okupovaných územích Ukrajiny.