Popularita Fica na Slovensku klesá
Popularita sociálních demokratů (Směr-SD) slovenského premiéra Roberta Fica klesla, nejvyšším preferencím se těší nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS). Vyplývá to z výsledků nejnovější sondáže agentury Focus, kterou zadala nová internetová zpravodajská televize 360tka bývalého moderátora televizní stanice Markíza Michala Kovačiče. Současná vládní koalice by již neměla většinu ve sněmovně, a to hlavně kvůli propadu popularity nejmenší vládní strany SNS. Slábnoucí podporu Směru-SD ukázaly i jiné dřívější průzkumy veřejného mínění.
Preference Ficovy strany v průzkumu Focusu v listopadu klesly na 21,9 procenta ze 23,3 procenta v září. Popularita PS naopak mírně stoupla na 22,6 procenta. Směr-SD loni v září vyhrál předčasné parlamentní volby se ziskem téměř 23 procent hlasů před druhým PS, které podpořilo téměř 18 procent voličů.
FOTOGALERIE: Slováci dali na shromáždění opozice k listopadu 1989 najevo nesouhlas s vládou
Do sněmovny by se podle Focusu dostalo celkově šest stran a hnutí. Bylo by mezi nimi i neparlamentní hnutí Republika s podporou 8,6 procenta respondentů. K hlavních tvářím této formace, která v letošních volbách do Evropského parlamentu získala dvě křesla, patří bývalí členové krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko a nynější europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek.
Naopak, ze sněmovny by vypadla SNS a hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče s preferencemi shodně 3,6 procenta. Těsně pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk křesel ve slovenské sněmovně, skončily v sondáži Focusu Maďarská aliance zastupující příslušníky početně maďarské menšiny a strana Demokraté.
Průzkum agentura vykonala od 6. do 13. listopadu mezi 1018 respondenty. Sondáž tak jen okrajově zachytila oznámený vstup neúspěšného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka do PS.
Premiér Petr Fiala v neděli v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušané. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019.Lukáš Kovanda: Kdy budou mít Češi německé výplaty? Zřejmě ani za dalších 35 let
Názory
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje svoji vládu za jednu z nejúspěšnějších v české historii. Příští sněmovní volby podle něj rozhodnou, zda bude Česká republika trvalou součástí Západu, nebo se posune "někam mezi Slovensko a Maďarsko". Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.Fiala: Nynější vláda je jedna z nejúspěšnějších v české historii
Politika