Přes dva miliony petičních hlasů? Nezájem. Předčasné volby nebudou, uvedl Starmer
Britský premiér Keir Starmer nehodlá vyhovět elektronické petici žádající vypsání předčasných voleb. Petice umístěná na stránkách dolní komory parlamentu má dva miliony elektronických signatářů, což je třetí nejvyšší počet od zavedení této možnosti, uvádí server BBC News. Starmer uvedl, že si uvědomuje, že pro jeho Labouristickou stranu v červenci mnoho lidí nehlasovalo.
Internetovou petici na stránkách dolní komory parlamentu od minulého týdne podpořilo na 2,4 milionu lidí. K podpoře vyzvali například strana Reform UK poslance a bojovníka za odchod Británie z EU Nigela Farage či miliardář Elon Musk. V roce 2019 petice za zrušení odchodu Británie z EU získala podporu 6,1 milionu elektronických petentů a petice za druhé referendum o setrvání Británie v EU o tři roky později získala 4,2 milionu petentů.
Britský premiér však při rozhovoru se stanicí ITV řekl, že nehodlá nejnovější petici vyhovět. „Sám sobě připomínám, že v minulých volbách mnoho lidí nehlasovalo pro labouristy. Nepřekvapuje mě, že mnozí z nich se chtějí vrátit urnám. Tak náš systém ale nefunguje,“ uvedl Starmer, který se v parlamentu může opírat o pohodlnou většinu 412 ze 650 poslanců.
Labouristé v červenci dosáhli pokud jde o počet mandátů přesvědčivého vítězství. Dostali přitom 35 procent hlasů, což byla od konce druhé světové války nejnižší preference pro stranu, která vyhrála volby, uvedl server BBC News.
Pokles popularity
Samotný Starmer zažívá navíc pokles popularity. Podle posledního výzkumu agentury Ipsos ho v říjnu kladně hodnotilo 26 procent respondentů, o šest procentních bodů méně než v září. Negativně ho hodnotilo 52 procent respondentů. V listopadovém průzkumu však Britové upřednostnili Starmera před novou vůdkyní opoziční konzervativní strany Kemi Badenochovou.
Ačkoli je petice umístěná na stránkách parlamentu, je zajištění pravdivosti údajů prakticky nemožné. Na stránkách stačí označit, že petent je britským občanem, a uvést jméno a adresu elektronické pošty. Tyto údaje systém nijak dále neprověřuje.
Zvolený prezident Spojených států Donald Trump v předvolební kampani prohlásil, že Evropa zaplatí vysokou cenu za to, že „nekupuje dostatek amerického exportu“. Příští měsíce ukážou, jak oprávněné jsou obavy z vysokých cel na dovoz z Evropské unie. I Evropané ale mají pro obchodní jednání v rukou trumf, který by mohl hrozby obchodní války mezi spojenci na obou březích Atlantiku minimálně výrazně zmírnit. Je jím zemní plyn, píše ve své analýze Jan Žižka z Export.cz.Trump hrozí EU obchodní válkou. Plyn je trumf v rukou Evropy
Money
Americká společnost Vista Outdoor prodá svoji divizi sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Prodej schválili akcionáři na dnešní valné hromadě, informovala společnost Vista. Podle dřívějších informací je hodnota transakce 2,2 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard korun).Hotovo. Strnadova CSG převezme za 53 miliard americkou Kinetic Group
Zprávy z firem