Přítomnost vojáků KLDR na Ukrajině ohrožuje bezpečnost Asie, řekl japonský ministr zahraničí
Nasazení severokorejských vojáků do bojů proti Ukrajině má mimořádně významný dopad na bezpečnost ve východní Asii. Podle agentury AFP to při návštěvě Kyjeva řekl japonský ministr zahraničí Takeši Iwaya.
„Nejenže to prohloubí vážnost situace na Ukrajině, ale bude to mít také mimořádně významné důsledky pro bezpečnostní situaci ve východní Asii,“ řekl k zapojení KLDR do války na straně Ruska šéf japonské diplomacie. „Jsme tímto vývojem vážně znepokojeni a důrazně jej odsuzujeme,“ dodal a slíbil další podporu zemi napadené Ruskem.
Podle odhadů amerických, jihokorejských a ukrajinských zpravodajských služeb vyslala KLDR do Ruska až 12 tisíc vojáků. Minulý týden ukrajinští představitelé uvedli, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami se poprvé odehrály boje v ruské Kurské oblasti, kam ukrajinské síly vpadly letos v srpnu.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.
Japonsko spolu s dalšími členy skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 podporuje Ukrajinu a zároveň od začátku ruské invaze v únoru 2022 uplatňuje protiruské hospodářské sankce. Iwaja po svém nástupu do úřadu letos v říjnu potvrdil pokračování dosavadní politiky Tokia nedodávat Kyjevu smrtící zbraně, a to ani v reakci na zprávy o zapojení KLDR do konfliktu.
Ukrajina musí udělat vše pro to, aby válka s Ruskem skončila příští rok diplomatickou cestou. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru s ukrajinským veřejnoprávním rádiem mimo jiné vyjádřil názor, že válka s Ruskem po nástupu nové americké administrativy skončí rychleji. Současně připustil, že situace na frontě je složitá.Zelenskyj: Válku ukončíme příští rok a diplomatickou cestou
Politika
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.
Lukáš Kovanda: Češi hatí evropskou snahu odstřihnout se od ruských energií
Názory