Přitvrďte vůči Moskvě, radí Trumpovi jeho poradci

Vysoce postavení členové týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Moskvě a byl skeptičtější k myšlence, že Rusko chce dosáhnout míru ve válce s Ukrajinou. Ruský prezident Vladimir Putin zatím nevyjádřil upřímný zájem o zastavení bojů, řekli prezidentovi jeho blízcí poradci, mezi kterými jsou ministr zahraničí Marco Rubio a Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Napsal o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje z řad amerických činitelů.
Skupina poradců Trumpovi doporučila, aby byl obezřetnější při jednání s Putinem a aby zaujal tvrdší postoj k požadavkům Moskvy na územní ústupky od Kyjeva. Trump se však stále přiklání k postoji svého zvláštního zmocněnce pro Blízký východ Stevea Witkoffa, který si po dvou setkáních s Putinem v Moskvě myslí, že šéf Kremlu má skutečný zájem o dosažení míru, píše The Wall Street Journal.
Rusko však ignoruje Trumpovy výzvy ke klidu zbraní, naopak zesiluje útoky na Ukrajinu a při vyjednávání se snaží dosáhnout maximálních ústupků. Trump podle The Wall Street Journal doufá, že se mu podaří zastavit válku na Ukrajině, aby odstranil překážku na cestě ke sblížení s Kremlem. Občas se podle listu zdá, že Trump s Putinem ztrácí trpělivost, avšak svou hrozbu o uvalení nových sankcí na vývoz ruské ropy zatím neuskutečnil.
Tvrdší přístup k Moskvě
Cíl šéfa Bílého domu zastavit již déle než tři roky trvající konflikt podporují i ti z jeho blízkých poradců, kteří jsou zastánci tvrdšího přístupu k Moskvě. Nedělní ruský raketový úder na ukrajinské město Sumy, při kterém zahynulo 35 lidí a dalších 119 utrpělo zranění, však podtrhl rozdíly mezi vysoce postavenými členy Trumpova týmu, píše The Wall Street Journal.
Trump v pondělí před novináři v Oválné pracovně ruský útok označil za „chybu“. V odpovědi na otázku novinářů o tom, kdo nese odpovědnost, Trump obvinil svého předchůdce Joea Bidena, že „dopustil, aby k válce došlo“. Podle Trumpa za krveprolití ve válce na Ukrajině může rovněž Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Trump vyjádřil přesvědčení, že brzy budou na stole velmi dobré návrhy na zastavení konfliktu. Jeho iniciativa ale doposud nepřinesla žádné konkrétní změny.
Na nedávnou kritiku ze strany Zelenského, že „svým způsobem ospravedlňuje“ ruskou agresi na Ukrajině, reagoval i americký viceprezident J. D. Vance. V rozhovoru pro web UnHerd mimo jiné řekl, že od roku 2022 ruskou invazi opakovaně odsoudil, ale že pro ukončení konfliktu je třeba chápat strategické záměry obou válčících stran.
„To neznamená, že morálně podporujete ruskou věc nebo že podporujete plnohodnotnou invazi, ale musíte se pokusit pochopit, jaké jsou jejich strategické nepřekročitelné linie, stejně jako se musíte pokusit pochopit, co se snaží z konfliktu vytěžit Ukrajinci,“ řekl. „Myslím, že je trochu absurdní, když Zelenskyj říká vládě (USA), která v současné době drží celou jeho vládu a válečné úsilí pohromadě, že nějakým způsobem stojíme na straně Rusů,“ dodal s tím, že taková rétorika podle něj „určitě není produktivní“.
V telefonickém rozhovoru, který UnHerd označil za jeho první velké interview pro evropské médium od lednového nástupu do úřadu, Vance rovněž řekl, že není v zájmu Evropy ani USA, aby byla Evropa „trvalým bezpečnostním vazalem Spojených států“. „Opakuji, Evropu vnímáme jako svého spojence. Chceme jen, aby to bylo spojenectví, kde jsou Evropané trochu nezávislejší, a naše bezpečnostní a obchodní vztahy to budou odrážet,“ řekl Vance.
Polovina senátorů, 25 republikánů a 25 demokratů, v čele s republikánem Lindseym Grahamem, prvního dubna předložila návrh zákona o sankcích na ruský vývoz ropy a energií v případě, že Moskva neuzavře mír s Ukrajinou. Udělali tak bez ohledu na žádost Bílého domu, aby návrh odložili, uvedli asistenti zákonodárců. Jeden z představitelů administrativy žádost o odklad potvrdil s tím, že si Bílý dům chce udržet tuto výhodu při vyjednáváních s Ruskem.
Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem - ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi a ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenskému. Trump také znovu naznačil, že válku začal Zelenskyj.
Trump: Na Ukrajině umírají lidé kvůli Putinovi, Bidenovi a Zelenskému
Politika
O obnovení vztahů s Ruskem se pokoušela řada Trumpových předchůdců a všichni byli zklamáni chabými výsledky, řekl Thomas Graham, bývalý vrchní ředitel pro ruské záležitosti v Národní bezpečnostní radě bývalého prezidenta George Bushe mladšího. Moskva chce anektovat rozsáhlé části ukrajinského území a nastolit proruskou vládu, která by vládla na zbylém území, uvedl Graham, podle kterého se jedná o cíle, které se od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 nezměnily.
Trump během prezidentské kampaně prohlásil, že by mohl Putina a Zelenského donutit přestat bojovat do 24 hodin po svém opětovném nástupu do Oválné pracovny 20. ledna. Kellogg tuto lhůtu následně prodloužil do Trumpových prvních 100 dnů ve funkci, které se završí 30. dubna.